Nacionalinis diktantas atskleidė valstybinę problemą  (8)

Suaugusieji daug raštingesni už moksleivius. Tokią išvadą padarė Nacionalinio diktanto darbus tikrinę lituanistai. Tarp maždaug 3000 diktanto rašytojų neatsirado nė vieno, kuris Vytauto V. Landsbergio tekstą „Senelio laiškas“ būtų parašęs be klaidų.

Nuo 10 val. ryto iki 20 val. vakaro diktantus taisė 13 mokytojų. „Į diktantą susirinko pakankamai raštingi žmonės. Pastebėjome, kad suaugę žmonės daug raštingesni nei moksleiviai. Mokinių raštingumas jau valstybinė problema, ir mokykloje tą patį stebime. Mokiniai padarė daugiau klaidų, taip pat tokių, kokių suaugusieji nedaro. Tai yra problema“, – sakė vertinimo komisijos pirmininkė, Vilniaus Žemynos gimnazijos Humanitarinio ir socialinio ugdymo skyriaus vedėja, lietuvių kalbos mokytoja ekspertė Aldona Šventickienė.

Lituanistai atrinko apie 80 žmonių, kurie balandžio viduryje Nacionalinio diktanto finale rungsis dėl raštingiausio lietuvio titulo. Tarp finalistų daugiausia suaugusiųjų. Šįmet į finalą pateko 10 užsienyje diktantą rašiusių lietuvių.

Į geriausių 80-uką atrinkti ne daugiau kaip keturias klaidas padarę žmonės. Ankstesniais metais kartelė būdavo aukštesnė – į finalą būdavo galima patekti padarius dvi ar tris klaidas. Klaidų gausėjimą A. Šventickienė sieja su bendra raštingumo situacija šalyje.

Žmogaus, kuris nebūtų padaręs nė vienos klaidos, šįmet neatsirado. Vieną klaidą įvėlė penki asmenys.

Sunkiausi žodžiai - nižte nyžta, naščiai, nuodegos

Daugiausia žmonės klydo skyryboje – kableliu neskyrė šalutinio sakinio (pavyzdžiui, „Jis net nežino, kad paukštis jau nukrito“). Lituanistai atkreipė dėmesį, kad žmonės pakankamai gerai skyrė išplėstines aplinkybes.

Rašyboje dažniausiai klysta rašant „nižte nyžta“ (nyžta rašytas su i trumpąja). Nelengvai sekėsi rašyti žodžius teliūškuojančiais (rašė u) bei naščiai (dalis ant a dėjo nosinę, rašė s). Dalis klydo rašydami žodį nuodegos – rašė ė. Tačiau pakankamai daug taisyklingai rašė gana retai vartojamą žodį „trūnėsiai“.

Kadangi V. V. Landsbergio kurtas diktantas rašytas ne pirmą kartą, šįsyk geriau sekėsi parašyti autoriaus pavardę. Ankstesniais metais žmonės V. V. Landsbergio pavardėje padarydavo ir po tris klaidas.

Daugiausia klaidų rašiusieji privėlė sakinyje „Prakaitas žliaugia vyrų kaktomis, kuomet į statų pylimą tenka tempti naščius su teliūškuojančiais dervos kibirais“. Diktanto tikrintojai aptiko ir gana kvailų ar juokingų klaidų: atsirado tokių, kurie vietoje žodžio kėblina rašė kėglina ar kirbina.

A. Šventickienės teigimu, diktantas buvo maždaug 10 klasės moksleivių lygio: skyryba nesudėtinga, tačiau yra sudėtingesnių rašybos atvejų.

Aut. teisės: delfi.lt
Autoriai: Mindaugas Jackevičius

(9)
(0)
(0)

Komentarai (8)