Europos universitetai pradeda atvirus masinio nuotolinio mokymo kursus  (2)

11 šalių partneriai bendromis jėgomis ir remiant Europos Komisijai, pradėjo pirmąją europinės atvirų masinio nuotolinio mokymo kursų (angl. santrumpa „MOOC“) iniciatyvą

MOOC – tai nuotolinės universitetinio mokslo programos, kurios suteikia gyventojams galimybę įgyti kokybišką išsilavinimą neišėjus iš namų. Nemokamai ir 12 skirtingų kalbų bus galima klausyti apie 40 įvairiausių dalykų kursų. Iniciatyvai vadovauja Europos nuotolinio mokymo universitetų asociacija (EADTU), joje daugiausia dalyvauja atvirieji universitetai. Dalyvauja partneriai iš Prancūzijos, Italijos, Lietuvos, Nyderlandų, Portugalijos, Slovakijos, Ispanijos, Jungtinės Karalystės, Rusijos, Turkijos ir Izraelio. Išsami informacija apie iniciatyvą ir siūlomus kursus pateikiama portale http://www.openuped.eu/.

Už švietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimą atsakinga Europos Komisijos narė Androulla Vassiliou palankiai įvertino naująją iniciatyvą: „Tai labai džiugus įvykis. Viliuosi, kad dešimtims tūkstančių studentų jis suteiks galimybę įgyti išsilavinimą ir paskatins mūsų mokyklas ir universitetus naudoti novatoriškesnius ir lankstesnius mokymo metodus. MOOC judėjimas jau populiarus, ypač JAV, tačiau tai, kad ši sistema pradeda veikti visoje Europoje, žymi naują etapą. Ji atspindi tokias europietiškas vertybes kaip teisingumas, kokybė ir įvairovė, o dalyvaujantys partneriai yra kokybiško mokslo garantai. Mūsų nuomone, sistema yra esminė švietimo sistemų atvėrimo strategijos, kurią Komisija pradės įgyvendinti šią vasarą, dalis.“

Iniciatyvai vadovauja EADTU atvirojo švietimo darbo grupės pirmininkas ir UNESCO atvirojo švietimo išteklių katedros vedėjas profesorius Fredas Mulderis. „Visapusiškai išnaudodami dėl MOOC atsiveriančias galimybes, ypač atverdami švietimo galimybes, Europai galime pasiūlyti labai daug. Mūsų tikslas – patenkinti prieinamesnės aukštojo mokslo sistemos, kurioje daugiausia dėmesio skiriama besimokantiesiems, poreikį. Europos MOOC užtikrins kokybę, teiks medžiagos savarankiškoms studijoms ir bus tiltas tarp neformaliojo ir formaliojo švietimo. Pavyzdžiui, už kai kuriuos iš kursų bus skiriami oficialūs studijų kreditai, reikalingi siekiant mokslinio laipsnio. Be to, mes branginame ir kalbų bei kultūrų įvairovę“,– Komisijos narei antrina F. Mulderis, 2000–2010 m. dirbęs Atvirojo Nyderlandų universiteto rektoriumi.

EDTU pirmininkas Willis Swannas: „Dešimtmečiais atvirieji Europos universitetai ir jų partneriai užtikrindavo aukščiausią mokymo ir mokymosi kokybę visiems, kas siekė mokslo. Europinė MOOC iniciatyva rodo, kad visi trokštame tolesnių naujovių. Norime, kad mūsų steigiantieji partneriai ateityje pasiūlytų daugiau kursų, taip pat mielai priimsime naujų partnerių iš viso pasaulio, kuriems artima mūsų vizija ir kurie siūlo lankstų bei pagal poreikius pritaikomą aukštąjį mokslą.“

Pagrindiniai faktai

Balandžio 25 d., ketvirtadienį, 11.00–12.00 val. Vidurio Europos laiku per internetu transliuosimą tarptautinę spaudos konferenciją, kuri bus rengiama Atvirajame Nyderlandų universitete, EK narė A. Vassiliou, profesorius F. Mulderis ir EADTU pirmininkas W. Swannas paskelbs apie MOOC Europos iniciatyvos pradžią. Kartu su jais dalyvaus ir Europos Komisijos Švietimo ir kultūros direktorato generalinio direktoriaus pavaduotojas Xavieras Pratsas Monné. Renginį internetu galima stebėti svetainėje www.ou.nl/moocs. Interneto pokalbyje pageidaujantys dalyvauti žiniasklaidos atstovai turėtų iš anksto užsiregistruoti šioje svetainėje.

Mokymo programos

Bus siūlomos įvairios mokymo programos: nuo matematikos iki ekonomikos, nuo e. įgūdžių iki e. prekybos, nuo klimato kaitos iki kultūros paveldo, nuo socialinės įmonių atsakomybės iki šiuolaikinių Artimųjų Rytų, nuo kalbų mokymosi iki grožinės literatūros rašymo ir kt. Visi dalyvaujantys partneriai mokymo programas siūlo naudodamiesi savo mokymo bazėmis ir bent savo šalies kalba. Dabar galima rinktis iš 11 partnerių šalių kalbų (sąrašas pateiktas toliau) ir arabų kalbos.

Mokymo kurso galima klausyti arba per nustatytą laikotarpį, arba bet kuriuo metu studento pageidaujamu tempu. Mokymo programų trukmė paprastai yra 20–200 akademinių valandų. Išklausius bet kurį mokymo kursą gali būti išduotas jo baigimo pažymėjimas arba diplomui įgyti reikalingos studijų kredito įskaitos pažymėjimas. Už studijų kredito įskaitos pažymėjimą studentai turi sumokėti 25–400 eurų, priklausomai nuo mokymo programos apimties (akademinių valandų skaičiaus) ir mokymo įstaigos.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(2)
(0)
(0)

Komentarai (2)

Susijusios žymos: