Esant galimybei, žmonės rinktųsi ne laimę, o pinigus  (40)

Ekonomistai nustatė: žmonės dažnai renkasi geriau apmokamus darbus, netgi jeigu žino, kad tie darbai jiems laimės nesuteiks, skelbia telegraph.co.uk. Žmonės sąmoningai renkasi sunkesnį kelią, nes yra įsitikinę, jog tokiu būdu galutinis rezultatas bus geresnis – nors jis ir nebus susijęs su asmenine laime.

Cornell universiteto (JAV) ekonomistai daugiau nei 2500 žmonių klausė, kuomet jie būtų laimingesni: 1) dirbdami darbą už 200 000 Lt siekiantį metinį atlyginimą ir „protingomis“ darbo valandomis, leidžiančiomis išsimiegoti 7,5 val. kasnakt ar 2) dirbdami darbą su 360 000 litų metiniu atlyginimu ir „neįprastomis“ valandomis, kurios reikštų, kad miegoti būtų galima tik šešias valandas per parą.

Tuomet žmonių buvo klausiama kurį iš variantų žmonės iš tikrųjų rinktųsi.

Nustatyta, kad geriau apmokamą darbą rinktųsi daugiau respondentų nei buvo įsitikinusiųjų, jog dirbdamas geriau apmokamą darbą esi laimingesnis. Tai rodo, jog kai kurie žmonės geriau apmokamą darbą rinkosi suvokdami, jog tuomet jų gyvenimas būtų ne toks laimingas.

Nors autoriams kilo pagunda rašyti išvadą, jog žmones užvaldęs materializmas, tiesa nėra tokia paprasta.

Užduodami papildomus klausimus apie tai, kas žmones motyvuoja rinktis laimės neteikiantį darbą, mokslininkai nustatė štai ką: kartais taip pasirenkama dėl žmonių įsitikinimo, kad toks darbas jiems suteiks stipresnį naudingumo visuomenei jausmą ar užtikrins geresnę socialinę padėtį. Kiti žmonės sunkesnį kelią rinkosi, nes norėjo, jog laimingesnės būtų jų šeimos.

Cornell universiteto studentas doktorantas Alexas Rees-Jonesas sakė, kad tyrimo rezultatai turėtų būti svarbūs politikams, bandžiusiems formuoti „laimės“ politiką.

„Mūsų tyrimas rodo, kad jeigu vyriausybės rinktųsi kurti tokią politiką, kurios tikslas yra maksimalizuoti laimę, aprašytą jų apklausose, gali būti, kad žmonės tokia politika iš tiesų nebūtų patenkinti“, – tvirtino jis.

Tyrimo rezultatai bus pristatomi Ketvirtajame ekonomikos mokslų susitikime Lindau (Austrija), kuris prasidės antradienį. Be to, jie bus publikuojami leidinyje „American Economic Review“.

Aut. teisės: delfi.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (40)