Ar visada pajudinate kortelių skaitytuvą priėję prie bankomato? Tai daryti tiesiog būtina (Video)  ()

Kasdienė situacija: prireikus grynųjų įdedate kortelę į bankomatą, įvedate PIN kodą, pasirenkate reikiamą sumą ir, atsiėmę kortelę bei pinigus, žygiuojate savais keliais. Visa tai trunka vos minutę, tačiau retas susimąsto, ar operacija buvo saugi, o sukčiams tik to ir tereikia, kad ištuštintų visą sąskaitą.

Vagių naudojami įrankiai tampa vis modernesni ir net jei iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad bankomatas yra saugus, tai dar nereiškia, kad pašaliniai nebuvo prie jo prikišę nagų.

Kortelių duomenų skaitytuvai (vadinamieji skimeriai), įvedamą PIN kodą fiksuojančios miniatiūrinės kameros, butaforiniai bankomato ekranai-klaviatūros, pinigų gaudyklės – tai tik keletas įrenginių, kuriais „patobulinę“ bankomatus iš žmonių ar bankų pelnosi ilgapirščiai. Eiliniams vartotojams juos pastebėti dažnai būna itin sunku. 

„Tokių nelegalių įrenginių kūrėjai stengiasi būti kuo išradingesni ir kuria mažus, vos pastebimus įrenginius. Bankomatų kūrėjai taip pat daug investuoja į įvairias apsaugos sistemas, kad piktavaliams būtų kuo sunkiau įrengti įvairius pašalinius įrenginius“, – teigė kompanijos „BS/2“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Tomas Augucevičius.

Bankomatai kuriami kaip vientisas elementas, kad būtų kuo sunkiau priklijuoti ar įrengti svetimkūnius. Tad vartotojams patariama prieš naudojantis bankomatu skirti šiek tiek laiko jo apžiūrai. 

„Jei vizualiai matosi, kad bankomato korpusas yra įskilęs, pastebimi aiškūs gręžimo tarpai, iš šonų ar viršaus yra priklijuoti kažkokie blokai su aiškiai matomomis klijavimo žymėmis – galima įtarti, kad bankomate galimai įtaisytos nelegalios detalės. Ant bankomatų ar šalimais jų neturi būti įrengtų jokių pašalinių detalių, kuriose galėtų būti slepiamos vaizdo kameros ar kiti nelegalūs įrenginiai“, – vardijo T.Augucevičius.

Kaip atrodo kortelių duomenis vagiantis skaitytuvas

Vagišiai įprastai neturi daug laiko, kad prie bankomato patikimai pritaisytų „papildomas detales“, tad įtarimą keliančią detalę galima tiesiog pajudinti. Taip pat pastebėjus ką nors įtartino apie tai reikia pranešti bankui, kuriam priklauso konkretus bankomatas – ant jų įprastai būna nurodyti bankų telefonų numeriai.

Pašnekovas teigė, kad Lietuvoje dažniausiai susiduriama su skimeriais ir bankomatų sprogdinimais, įleidžiant į juos dujas. Beje, tiek šioms, tiek kitokioms vagystėms iš bankomatų kuriami vis pažangesni apsaugos būdai. 

„Dedami anti-skimerių prietaisai, kurie neleidžia nuskaityti kortelių duomenų. Bankomatuose įstatomi galiniai veidrodėliai, kurie leidžia stebėti vaizdą už nugaros, įrengiamos kelios vaizdo stebėjimo kameros, kurios fiksuoja vaizdą aplink bankomatą. Bankomatų klaviatūros turi apsauginius elementus, neleidžiančius matyti, koks yra suvedamas PIN kodas. 

Pačiuose bankomatuose yra įrengti šoko, temperatūros, uždujinimo jutikliai, kurie saugo bankomatus nuo išorinio įsilaužimo ir vandalizmo atvejų, taip pat nuo bandymų prileisti į juos dujas, bandant susprogdinti. Jeigu nusikaltėliams pavyksta atidaryti bankomatus, sistema panaudoja vieną efektyviausių saugos priemonių – rašalo kasetes, kurios nudažo ir tokiu būdu sugadina bankomate esančias kupiūras“, – sakė T.Augucevičius.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt

(61)
(3)
(58)

Komentarai ()