Smūgis lieso kūno kultui: būti apkūniems – sveikiau!  (19)

Daug metų visuomenė buvo įtikinėjama, kad su viršsvoriu reikia kovoti. Tačiau naujas išsamus JAV mokslininkų tyrimas atskleidė pribloškiančius faktus – jo autoriai priėjo išvadą, kad apkūnūs žmonės gyvena ilgiau, rašo D. Britanijos dienraštis „The Independent“ . Naujasis JAV fiziologų tyrimas apstulbino sveikatos apsaugos profesionalus: jo išvados liudija, kad, priešingai nei buvo manyta, padidėjęs kūno svoris gali iš tiesų būti naudingas sveikatai.

Autoritetingame moksliniame žurnale „Journal of the American Medical Association“ paskelbti tyrimo rezultatai prieštarauja kone visoms rekomendacijoms, kurių anksčiau buvo siūloma laikytis. Jie skelbia, kad riebalų perteklius – tiesa, ne per didelis – iš visko sprendžiant prailgina gyvenimą.

Tie, kurie kankinasi laikydamiesi dietos ir nuolat girdi, kad siekis būti liekniems – geriausias ilgo gyvenimo receptas, arba sutriks, arba lengviau atsidus, teigia dienraštis. Tiesa, tam tikras svorio perteklius lyginant su norma gali padidinti inkstų ligų ar mirties nuo diabeto tikimybę, tačiau šis dėsningumas nesusijęs su daugeliu kitų ligų – įskaitant onkologines ir širdies bei kraujagyslių susirgimus, tvirtina tyrimo autoriai.

Jei peržvelgtume visą ligų, kurios gali anksčiau laiko nutraukti jūsų gyvybę, sąrašą, tai paaiškėtų, jog apkūnumas – žinoma, ne katastrofiškas – iš tikrųjų jums išties pagalbos ranką, rašo „The Independent“. Pasak mokslininkų, mirtingumas tarp apkūnesnių žmonių yra mažesnis, nei tarp tų jų bendraamžių, kurių svoris yra mažesnis ar kur kas didesnis, negu norma. O labiausiai stebina, kad apkūnesnių žmonių mirtingumas mažesnis, nei svorio normą atitinkančių jų bendraamžių.

Paneigti šias išvadas bus sunku, teigia dienraštis. Jos padarytos remiantis per kelis dešimtmečius JAV federalinių ligų kontrolės bei profilaktikos centrų sukauptų duomenų analize. Tai ne mokslininkų –radikalų grupės tyrimas, ir jo nefinansavo koks nors greitojo maisto užkandinių tinklas, rašo „The Independent“.

Žurnale paskelbto straipsnio pabaigoje teigiama, kad padidėjusi kūno masė „iš visko sprendžiant prisideda prie kur kas mažesnio mirtingumo nuo bet kokių priežasčių“.

„Žmonėms tiesiog pakanka žinoti, kad ryšys tarp nutukimo ir mirtingumo yra kur kas sudėtingesnis, nei esame linkę manyti, - sakė tyrimo vadovė Katherine Flegal. – Nėra jokio universalaus, standartinio dėsningumo, sutinkamai su kuriuo padidėjusi kūno masė būtinai padidina jūsų mirties tikimybę nuo bet kurios iš galimų priežasčių“.

Vien tai, kad JAV ligų kontrolės bei profilaktikos centrų specialistai paskelbė savo tyrimą moksliniame žurnale ir taip pritildė daug metų varomą propagandą, jog būti lieknam yra sveikiau, įsiutino kai kuriuos medicinos ekspertus, pastebi dienraštis.

„Tai tiesiog nesąmonė, – piktinasi Harvardo visuomenės sveikatos mokyklos dietologijos profesorius Walteris Wilettas. – Absurdiška sakyti, kad nutukimas nėra mirtingumą didinantis rizikos faktorius“.

Tačiau nemanykite, kad šio tyrimo išvados – siūlymas atmesti atsargumą ir pulti prie grietinėlės, rašo „The Independent“. Mokslininkai pabrėžia, kad jų nustatytais viršsvorio privalumais gali pasinaudoti tik tie žmonės, kurių svoris ne daugiau nei 14 kg viršija rekomenduojamą svorį atsižvelgus į jų ūgį. Labiau nutukusiems jie nesuteiks jokios paguodos.

Suaugusiųjų ir vaikų nutukimas JAV laikomas vienu didžiausių pavojų sveikatai. Tie, kurių kūno masės indeksas yra didesnis nei 30, susiduria su didesne mirties nuo įvairiausių ligų, įskaitant širdies bei kraujagyslių sistemos bei onkologines, tikimybe. Straipsnyje taip pat teigiama, kad mažesnis už normą svoris padidina įvairių ligų, išskyrus širdies ir onkologines, pavojų.

JAV mokslininkai apie nedidelio viršsvorio naudą sveikatai pirmą kartą užsiminė dar prieš kelerius metus. Per tą laiką jie išplėtė savo tyrimų bazę – pasinaudojo pačiais naujausiais (2004 metų) 2,3 mln. suaugusių amerikiečių mirtingumo duomenimis.

Štai pavyzdys, pabrėžiantis, kad turėti šiek tiek papildomų riebaliukų – ne pro šalį, rašo „The Independent“. Mokslininkai nustatė, kad padidintą svorį turinčių žmonių mirtingumas JAV 2004 m. būtų buvęs 100 tūkstančių mažesnis, nei būtų galima tikėtis, jeigu visi jie būtų buvę normalaus svorio. Kitaip tariant, amerikiečiai, kurių apkūnumas nebuvo peržengęs nutukimo ribos, kur kas rečiau nei normalaus svorio žmonės (skirtumas siekia iki 40 proc.) miršta nuo visos eilės ligų, įskaitant emfizemą, plaučių uždegimą, Alzheimerio ligą, traumas ir kai kuriuos infekcinius susirgimus.

Nedidelis viršsvoris gali padėti ne tik išvengti ligų, bet ir pasveikti po rimtų chirurginių operacijų, traumų bei infekcijų, teigia daktarė Katherine Flegal. Gali būti, kad tokių pacientų organizmo rezervai yra didesni, ir sunkiais atvejais jais galima pasinaudoti.

Tyrimo duomenys nustebino ar papiktino toli gražu ne visus medikus, teigia dienraštis. „Jie liudija, kad padidėjusio svorio pavojus yra smarkiai perdėtas“, - sako Pietų Karolinos universiteto profesorius Stevenas Blairas, seniai tvirtinantis, kad mitybos ribojimai „nužengę per toli“.

„Aš tikiu šiais duomenimis“, - pridūrė Kalifornijos universiteto San Diege šeimos ir prevencinės medicinos profesorė Elizabeth Barrett-Connor, mananti, jog 20 – 30 punktų kūno masės indeksas, t.y. vadinamoji nutukimo riba, „gali būti optimalus“.

Tačiau oponentai suskubo pabrėžti, kad tyrėjai analizavo tik mirtingumo duomenis ir neatsižvelgė į teigiamą lieknumo poveikį gyvenimo kokybei. „Šis tyrimas – ne apie sveikatą ir ne apie sergamumą“, - pastebėjo nutukimo specialistas Barry Popkinas iš Šiaurės Karolinos universiteto.

„Tai tikrai ne paskutinis žodis šiuo klausimu“, - taip tyrėjų išvadas įvertino Amerikos vėžio draugijos atstovas daktaras Michaelas Thunas. Praėjusią savaitę Pasaulinio vėžio tyrimų fondo ir Amerikos vėžio tyrimų instituto paskelbtame jo straipsnyje teigiama, kad svarbiausias patarimas norintiems nesusirgti vėžiu – stengtis išlikti liekniems, rašo „The Independent“.

Kiti kalbinti JAV medikai buvo gerokai nustebinti tyrimo išvadų, tačiau kol kas neskubėjo išsakyti savo nuomonės. „Tai labai stebinančios, labai nestandartinės išvados“, - tvirtino Harvardo „Brigham and Women‘s ligoninės prevencinės medicinos specialistė Joanna Manson.

Tuo tarpu teiginys, kad nedidelis viršsvoris gali padėti operuotiems ar po infekcijų sveikstantiems pacientams, anaiptol nenustebimo daktarės Flegal. „Galbūt jūsų perteklinis svoris – tai ne tik riebalai, bet ir raumenys bei kaulai, - sako ji. – Sunkioje situacijoje tokie didesni rezervai gali labai praversti“.

Apibendrindami savo tyrimo rezultatus autoriai rašo: „Viršsvoris gali būti siejamas su padidinta galimybe išgyventi sveikstant po krizinių būsenų – pavyzdžiui, infekcijų ar medicininių intervencijų, o taip pat pagerintomis prognozėmis kai kurių ligų atveju. Šie faktai gali būti aiškinami tokiomis viršsvorį turinčių pacientų savybėmis, kaip dideli maisto medžiagų rezervai organizme ar padidinta raumenų ir kaulų masė“.

Mokslininkai taip pat pranešė, kad nedidelis viršsvoris labiausiai naudingas 25 – 59 m. amžiaus žmonėms, nors kai kuriais apkūnumo pranašumais gali naudotis ir vyresni nei šešiasdešimties, rašo „The Independent“.

www.balsas.lt

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(1)
(0)
(1)

Komentarai (19)