Gyvenamieji namai, įrengti senuose kariniuose bunkeriuose  (8)

Pasaulyje gausu senų karinių bunkerių ir nebenaudojamų, dalinai išmontuotų požeminių raketų paleidimo kompleksų. Laisvos erdvės ten gausu - naudingas plotas dažnai siekia ar net viršija tūkstančius kvadratinių metrų. Nenuostabu, kad praktiški vietiniai gyventojai čia neretai įsirengia pilnaverčius namus nuolatiniam gyvenimui.

Pasibaigus Antrajam Pasauliniam karui, nepasitikėjimas tarp tuometinės Tarybų Sąjungos ir JAV nuolat augo. Beveik 50 metų trukęs tarpusavio gąsdinimas pasireiškė vis stipresnių ir vis mirtinesnių ginklų kūrimu, taip siekiant išlaikyti karinį pranašumą. Išplėtojus karinę galią visi netikėtai suprato, kokios gali būti realaus bet kurios šalies puolimo pasekmės - net jei tokia galimybė tik teorinė. Staiga abi konkuruojančios pusės pradėjo masinę statybų "kampaniją" - visur buvo statomos priešlėktuvinės slėptuvės, požeminės tvirtovės, turėjusios apsaugoti nuo atominio sprogimo paskleistos radiacijos, ir. aišku, raketiniai paleidimo kompleksai ir raketų saugyklos, kuriose turėjo būti saugomi mirtį nešantys ginklai. Šaltajam karui pasibaigus, paskutiniajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje didžiulis karinis arsenalas ir didžiuliai kariniai pastatai staiga tapo nebereikalingi. Daug jų buvo paprasčiausiai apleisti, ir tokioje būklėje liko iki pat šių dienų. Tačiau kai kurie žmonės neįprastuose pastatuose įžvelgia praktinį potencialą. Jie senus karinius objektus prikelia naujam gyvenimui, paversdami juos kuo tikriausiais gyvenamaisiais namais. Čia apžvelgsime 7 tokius projektus, kurie nenaudojamai Šaltojo karo praeičiai sukūrė naują ateitį. 1. Branduolinių raketų bunkeris, JAV Ed'as Peden'as šį požeminį beveik 1700 kvadratinių metrų ploto branduolinių raketų paleidimo kompleksą atrado netoli savo gimtojo miesto Topeka (JAV, Kansas) dar 1982 metais. Nusileidęs į apačią jo apžiūrėti, jis aptiko stovinčiu ir dvokiančiu vandeniu užtvindytus kambarius. Tačiau tai nuotykių ieškotojo neišgąsdino. Savo vizijoje jis jau tuomet išvydo galimybę čia įrengti namus savo šeimai. Kiek vėliau Ed'as ėmėsi būtent šios idėjos. Jis viską išvalė savo rankomis - darbai, įskaitant žmonos įkalbinimą persikelti gyventi į naują vietą truko net dešimtį metų. Didžiulis bunkeris pirmą kartą buvo baigtas statyti 1961 metais ir jame buvo saugomos gigantiškos "Atlas E" klasės raketos, galėjusios nešti keturių megatonų galingumo termobranduolinį užtaisą. Tačiau jau 1965 metais kompleksas buvo uždarytas. Priežastis neįprasta ir kiek komiška: raketų paleidimo liukas atsidarydavo per lėtai, kad raketas būtų galima paleisti per efektyviai trumpą laiko tarpą. Ed'as ir jo žmona gyvenimui naudoja tik apie 600 kvadratinių metrų laisvo ploto; senoje raketų paleidimo valdymo patalpoje jie netgi įsirengė šeimyninį kambarį meditacijoms. Dabar Ed'as dirba apleistų bunkerių brokeriu - jo sąskaitoje jau 48 parduoti tokio tipo objektai vidurio vakarinėje JAV dalyje.

2. Atominė slėptuvė, Didžioji Britanija Šis netoliese Manningtree miesto (Eseksas, Didžioji Britanija) esantis požeminis bunkeris buvo pastatytas 1951 metais ir naudotas kaip priešlėktuvinės gynybos centras. Vėliau jis buvo pertvarkytas į vyriausybinį planavimo centrą, kuris būtų buvęs naudojamas galimos branduolinės priešo atakos atveju. Kol kas gyvenamųjų patalpų čia niekas neįsirengė, tačiau tik laiko klausimas, kada kas nors sugalvos naudingai panaudoti laisvą 650 kvadratinių metrų plotą.

3. ‘Zero Star Hotel’ ('Nulio žvaigždučių viešbutis'), Šveicarija Čia - dar vienas kūrybiško senos bunkerio erdvės panaudojimo pavyzdys. Čia įrengtas pirmasis pasaulyje "nulio žvaigždučių" viešbutis. Jis yra maždaug valandos kelio atstumu į vakarus nuo Ciūricho, mažame Sevelen miestelyje. Lankytojai gali pernakvoti sename Šaltojo karo laikus menančiame statinyje už 7 eurus nakčiai. "Nulio žvaigždučių viešbutį" įkūrė du broliai Frank'as ir Patrik'as Riklin'ai. Abu menininkai idėją iš pradžių sumanė kaip meno projektą, tačiau susidomėjimas statiniu buvo toks didelis, jog čia jie įrengė nuolatinį viešbutį. Patalpos viduje nešildomos, todėl svečiams išdalinami buteliai su karštu vandeniu ir šlepetės. Kiekvienai nakčiai ant pagalvės padedamas gabaliukas šokolado ir kamštukai ausims, kuriais tenka apsisaugoti nuo vėdinimo sistemos skleidžiamo triukšmo. Tačiau kaina konkurencinga ir užsakymų kiekiu čia nesiskundžiama. Šveicarija yra perpildyta panašiais bunkeriais, todėl galima tikėtis, kad toks įdomus sumanymas bus pritaikytas ir kituose objektuose. Sevelen vyriausybė viešbučio sumanytojams iškėlė tik vieną vienintelę sąlygą - kad pastatą atgal į bunkerį pertvarkyti būtų galima per 24 valandas. Tiesiog dėl visa ko...

4. Raketų paleidimo bazė, JAV Ar norėtumėte gyventi senoje raketų saugykloje su beveik toną sveriančiomis sprogimui atspariomis durimis? Čia tikriausiai nesušalsite net šalčiausią žiemą. Šis namas turi netgi nuosavą lėktuvų nusileidimo taką, o apstatymas atitinka visus prabangos standartus - čia rasite netgi džakuzi vonią. Šis namas stovi Adirondack valstybiniame parke Niujorko valstijoje. Anksčiau čia buvo viena iš kelių šimtų "Atlas-F" raketų paleidimo stočių, pastatytų dar šeštajame dešimtmetyje. Šiandien dauguma jų yra tuščios ir apleistos. Šį nuotraukoje parodytą bunkerį pertvarkyti sumanė du išradingi pusbroliai Bruce'as Francisco ir Gregory Gibbons'as. Namas pasiekiamas tiek lėktuvu, tiek automobiliu, jam priklauso 8 hektarai šalia esančios žemės. Dabartiniu metu išnaudota tik apie 190 kvadratinių metrų ploto - laisvo ploto yra likę dar 1700 kvadratinių metrų, tad plėtimuisi erdvės dar yra daugiau nei pakankamai.

5. "Hobbit House" ("Hobitų namai"), Didžioji Britanija Už šį branduolinį bunkerį vienas pirkėjas neseniai paklojo 240000 svarų. Išskirtinės statinio savybės: 2,4 metro storio betoninės sienos ir 6 colių storio plieninės durys. Visas 650 kvadratinių metrų kompleksas yra paslėptas po nedidele kalvele, tad nenuostabu, kad tokia palanki vieta turėjo užtikrinti išlikimą atominio sprogimo metu. Pirmą kartą šis statinys buvo įrengtas 1905 metais Viktorijos eros laikais ir buvo naudojamas kaip uždara vandens saugykla. Vėliau, Šaltojo karo metais jis buvo konvertuotas į slėptuvę. Pastatas buvo nurašytas 1997 metais. Kurį laiką po to šiomis patalpomis naudojosi viena kompiuterių saugumo paslaugas teikianti įmonė, tad bus įdomu stebėti, kuria linkme pasisuks bunkerio pritaikymas.

6. "720 Anderson", JAV Vietiniams šis statinys žinomas tiesiog "Slėptuvės" arba "720" pavadinimais, tačiau dabar jis atlieka kiek kitokią funkciją nei anksčiau. 2001 metais šeši koledžo bendramoksliai, gyvenę tame pačiame bendrabutyje Davis mieste, Kalifornijoje, vieną dieną sužinojo, kad galiniame bendrabučio kieme turėtų būti išlikusi dar 1962 metais statyta slėptuvė nuo atominės bombos sprogimo. 2003 metais jie galiausiai ryžosi pievoje iškasti keletą "bandomųjų" duobių, tiesiog norėdami pažiūrėti, ar ką nors ras. Neilgai trukus kastuvas atsitrenkė į betoną, dar po kurio laiko buvo rastas ir įėjimo liukas. Liuko spynai "atrakinti" buvo panaudotas sunkus kūjis. Ką gi jie rado apačioje? Viską dengė sluoksnis tamsaus ir šalto vandens - patalpas nusausinti pavyko tik pora metų vėliau. Galiausiai 2005 metais slėptuvė buvo panaudota kaip patalpos mėgėjiškiems muzikiniams koncertams. Betoninės sienos užtikrina geras akustikos savybes ir bunkeris jau kurį laiką garsėja kaip populiari koncertų rengimo erdvė - kai kuriuos koncertus netgi transliuoja vietinės radijo stotys.

7. "Atlas" raketų paleidimo stotis, Oplin miestas, Teksasas, JAV Dabartinis bunkerio savininkas Bruce'as Townsley didžiuojasi savo nuosavybe. Statinys yra vienas iš penkių raketų paleidimo stočių, kurios kartu sudaro vadinamąją "Atlas ICBM Highway" - "Atlas tarpkontinentinių balistinių raketų magistralę". Metro storio sprogimui atsparios durys nėra pats šilčiausias reginys lankytojams, kuriuos Bruce'as stebi specialia videokamerų sistema, kurios valdymo centras paslėptas giliai po žeme. Jis ne tik gyvena šioje raketų paleidimo bazėje, bet ir rengia ekskursijas, kurių metu supažindina turistus su šia Šaltojo karo laikus menančia keistenybe. Anksčiau Bruce'as gyveno Čikagoje ir užsiimdavo namų rekonstravimu, tačiau idėja įsigyti ir renovuoti raketų paleidimo kompleksą jo niekada neapleido. Šiandien jo svajonė išsipildė. Apskritimo formos komandiniame centre jis įrengė gyvenamąjį kambarį, virtuvę, darbo kambarį, miegamąjį ir valgomąjį. Šiandien jis tebetęsia kitų zonų atnaujinimo ir įrengimo darbus, tačiau pripažįsta, kad darbo jis nebaigs net per visą savo gyvenimą. Galbūt jūs turite geresnių idėjų, kaip panaudoti šiuos senus karinius statinius?

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(0)
(0)
(0)

Komentarai (8)