Kiaulių plaučiai – žmonėms  (12)

Australijos mokslininkų pasiekimas leidžia tikėtis, kad per artimiausius 5 metus žmonėms su nesveikais plaučiais bus persodinami kiaulių organai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Melburno (Australija) šv. Vincento klinikos mokslininkams, pasitelkusiems plaučių ventiliavimo ir dirbtinės kraujotakos įrangą, pavyko „priversti“ kvėpuoti iš kiaulės išimtus plaučius, kurie deguonimi prisotindavo jų kraujagyslėmis tekantį žmogaus kraują, pranešė „Fox News“. Tai laikoma dideliu pasiekimu transplantologijoje, nes kiaulių organai iki šiol buvo nesuderinami su žmonių krauju: į juos patekęs kraujas beveik iškart sukrešėdavo.

Tačiau Australijos mokslininkams pavyko įveikti šį barjerą pasitelkus genų inžineriją. Iš kiaulės DNR pašalinus Gal geną ir įterpus žmogaus genetinę medžiagą, pavyko išspręsti kraujo krešėjimo bei kiaulės plaučių atmetimo žmogaus organizme problemą. Toks pasiekimas, pasak transplantologų, atveria kelią plaučių ksenotransplatacijos – gyvūnų organų persodinimo žmonėms – operacijoms, kurios gali prasidėti jau per artimiausius 5 metus.

Ksenotransplantacija laikoma alternatyva žmonių organų persodinimui, nes dėl donorų trūkumo pacientai dažnai priversti ilgai laukti reikiamo organo, ir neretai jų taip ir nesulaukia.

Pasak tris mėnesius trukusiame Melburno šv. Vincento klinikos specialistų eksperimente dalyvavusio daktaro Glenno Westallo, jo metu į išimtus kiaulės plaučius buvo pumpuojamas žmogaus kraujas be deguonies, kuris iš jų grįždavo prisotintas deguonies. Eksperimentas esą patvirtino, kad pagrindinė plaučių funkcija buvo atliekama nepriekaištingai, o plaučiai veikė puikiai – kaip ir buvo tikėtasi. G. Westallo teigimu, tai svarbus žingsnis į priekį lyginant su pastaruosius 20 metų klinikos mokslininkų vykdytais tokio pobūdžio eksperimentais.

Ankstesni bandymai suderinti genetiškai nepakeistus kiaulės plaučius su žmonių krauju buvo nutraukti prieš 2 metus, nes kraujas imdavo krešėti beveik iškart po to, kai patekdavo į plaučius.

Pranešama, kad išsamūs naujausio eksperimento rezultatai bus paskelbti rugpjūčio mėnesį Vankuveryje (Kanada) įvyksiančioje konferencijoje.

Pranešimas apie Australijos mokslininkų pasiekimą ksenotransplantacijos srityje buvo sutiktas nevienareikšmiškai. „Telegraph.co.uk“ cituoja medicinos etikos ekspertą profesorių Nicholas Tonti-Filippini, pareiškusį, kad po tokio plaučių persodinimo iš esmės būtų sukurtas „kiauliažmogis“ ar kaip nors kitaip vadinamas hibridas. Pasak jo, didžiausia kylanti problema – ar visuomenė jau yra pasirengusi idėjai apie pusiau žmonių, pusiau gyvulių egzistavimą.

Kasmet vien tik Jungtinėse Valstijose atliekama apie 900 plaučių persodinimo operacijų. Laukiančių tokių operacijų pacientų yra beveik 3 kartus daugiau.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: TV3
TV3
(0)
(0)
(0)

Komentarai (12)