Išrasta nuo nutukimo sauganti piliulė (16)
Daugelį išsivysčiusių šalių kamuojančią nutukimo epidemiją bus bandoma įveikti nauju išradimu – sotumo jausmą sukeliančia piliule „Attiva“, kuri gamintojo teigimu neturinti jokio pašalinio farmakologinio poveikio.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Bostono (JAV) bendrovė „Gelesis“ pranešė apie pasibaigusius pirmosios pasaulyje tokio pobūdžio skrandyje išsiplečiančios ir žmonėms sukeliančios sotumo jausmą priemonės klinikinius tyrimus. Pirmojo tyrimų etapo rezultatai nuteikia optimistiškai: paaiškėjo, kad „Gelesis“ išrastos piliulės „Attiva“, kurias vartojo tyrimų programoje dalyvavę žmonės, sukelia ilgai trunkantį sotumo jausmą, skatina mažiau valgyti ir yra gerai toleruojamos organizmo. „Attiva“ piliulės buvo skirtos 95 normalaus svorio, antsvorį turintiems ir nutukusiems savanoriams, kurių vidutinė kūno masės indekso vertė – 31. Šių tyrimų rezultatai buvo pristatyti Amerikos Klinikinės endokrinologijos draugijos metiniame susirinkime Bostone, skelbia „Xconomy.com“.
„Gelesis“ atstovai neatskleidžia, iš kokių maistinių medžiagų yra sukurtas naujasis superabsorbentas. Viena cukraus kruopelytės dydžio šio polimero dalelė, absorbuodama vandenį, gali padidėti iki 100 kartų lyginant su pirminiu dydžiu. Šį hidrogelį galima naudoti vaistų kapsulėse, kurios prarytos ištirpsta skrandyje. Kurį laiką prieš valgant prarijus „Attiva“ piliulę, ją reikia užgerti 1 - 2 stiklinėmis vandens. Skrandyje hidrogelio dalelės, absorbuodamos vandenį, smarkiai padidėja, ir organe lieka mažiau vietos maistui. Valgant skrandžio sienelės pradedamos spausti anksčiau nei paprastai, o smegenyse tai sukelia sotumo jausmą. Žmogus jaučiasi sotus, nors suvalgė gerokai mažiau.
Su maistu susimaišiusios hidrogelio dalelės skrandyje išlieka ilgiau, todėl sotumo jausmas trunka ilgiau. Virškinimo metu skrandžio sulčių veikiamos hidrogelio dalelės ima mažėti, atpalaiduodamos vandenį, ir kartu su maisto medžiagomis patenka į plonąją žarną. Šioje virškinamojo trakto dalyje hidrogelio dalelės vėl šiek tiek padidėja, taip sustiprindamos klampumą, todėl angliavandeniai ir riebiosios rūgštys plonojoje žarnoje absorbuojami lėčiau. Po to hidrogelis nuslenka į storąją žarną, išleidžia visą likusią absorbuoto vandens dalį ir suyra. Pasak „Gelesis“ atstovų, ši medžiaga sukurta taip, kad išvis nepatektų į kraują – priešingai nei vaistai. Iš organizmo jos likučiai pašalinami su išmatomis.
Kadangi tokios kapsulės neturi farmakologinio poveikio, „Gelesis“ atstovų teigimu, jos laikytinos ne vaistu, o veikiau medicinine priemone. Kada ši naujovė galėtų pasiekti rinką, kol kas neaišku – tai priklausys nuo išsamių klinikinių tyrimų rezultatų, kurie gali trukti ne vienerius metus. Tiesa, kompanija teigia, kad komercinės išradimo įgyvendinimo perspektyvos yra neblogos. Šiuose vaizdo siužetuose pasakojama apie „Attiva“ veikimą.