Kinija į kosmosą siųs tik ištekėjusias moteris (6)
Visi būsimieji Kinijos astronautai atrenkami pagal kruopščią programą, todėl kiekvienas jų yra geriausios fizinės būklės ir įgūdžiais nenusileidžia geriausiems naikintuvų pilotams. Tačiau moterims astronautėms šioje šalyje keliamas papildomas iššūkis: norėdamos patekti į prestižiškiausią valstybės kosminių tyrimų programą, jos turi būti... mamos.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Oficialūs Kinijos atstovai pateikė daugiau informacijos apie šalies astronautų (Kinijoje vadinamų taikonautais) būrį neseniai papildžiusius 7 būsimus kosminius pilotus, pranešė „Space.com“. Tarp jų – 5 vyrai ir 2 moterys, visi – Kinijos karinių oro pajėgų lakūnai, pranešė naujienų agentūra „Xinxua“. Visi būsimieji taikonautai yra vedę, jų amžius – nuo 30 iki 35 metų. Nors naujųjų Kinijos astronautų vardai neskelbiami, pranešama, kad visi jie turi bakalaurų diplomus ir vidutiniškai yra skraidę 1270 valandų. Vyrai yra naikintuvų pilotai, o moterys pilotuoja transportinius lėktuvus, tačiau turi ir naikintuvo piločių kvalifikaciją.
Kiek anksčiau Kinijos kosmoso tyrimų programos vadovai buvo pranešę, kad pirmosioms kinų taikonautėms keliama būtina sąlyga – jos turi būti ištekėjusios. Toks pat reikalavimas buvo taikomas ir pirmiesiems Kinijos astronautams. Šiuo metu į Kinijos taikonautų būrį priimti 21 asmenys. Pranešama, kad netrukus prasidės 7 naujokų treniravimas.
Pirmasis kinas į kosmosą pakilo 2003 m. kosminiu laivu „Shenzhou- 5“. Po 2 metų Kinija į kosmosą pasiuntė jau 2 astronautus. 2008 m. „Shenzhou- 7“ kosminio laivo su 3 įgulos nariais skrydžio metu įvyko pirmasis Kinijos taikonauto išėjimas į atvirąjį kosmosą, trukęs 20 minučių. 2011 m. Kinija planuoja iškelti į orbitą pirmąjį būsimos savo kosminės stoties modulį „Tiangong-1“.
Karinių oro pajėgų ligoninės ekspertas Xu Xianrongas teigia, jog astronautės moterys turi pranašumų lyginant su vyrais - jos yra psichologiškai stabilesnės, geriau ištveria vienišumą ir pasižymi geresniais bendravimo įgūdžiais. Reikalavimas, kad jos turi būti ištekėjusios ir mamos, nėra susijęs su jų gebėjimu atlikti kelias užduotis vienu metu (angl. multi-tasking). Kinijos pareigūnai teigia, jog jų pagrindinis rūpestis - kad kosminis skrydis gali įtakoti moters vaisingumą. "Be abejo, mes jaučiamės atsakingi už moteris pilotes", teigė Xu "Xinhua" žurnalistams. "Nors įrodymų, kaip kosminio skrydžio patirtis gali įtakoti moters sveikatą, nėra daug, mes turime būti pasirengę viskam. Bet kuriuo atveju, toks skrydis Kinijos istorijoje neturi precedento".
Būsimieji Kinijos astronautai yra atrenkami taip kruopščiai, jog net prastas burnos kvapas gali užkirsti jiems kelią. Daugelis tų, kurie atrenkami pagal jų gebėjimus ir įvykdo sekinančią treniruočių programą, taip niekada ir neišskrenda į kosmosą. Valentina Tereškova iš buvusios Sovietų Sąjungos 1963 metais tapo pirmąja į kosmosą pakilusia moterimi. NASA dar ilgai neleido moterims dalyvauti tokiose programose, nepaisant to, kad dailiosios lyties atstovės neretai surinkdavo geresnius įvertinimus net iš kelių medicininių testų, lyginant su vyrais. Tik 1983 metais į kosmosą pakilo pirmoji moteris amerikietė Sally Ride.