Mokslininkai teigia atradę, kur smegenyse slepiasi sąmoninga patirtis  ()

Nauji tyrimai atskleidžia sudėtingą pasąmonės idėją: egzistuoja skirtumas tarp to, ką smegenys priima, ir to, ką mes sąmoningai suvokiame, rašo „Science Alert“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Dabar mokslininkai mano, kad jiems pavyko nustatyti smegenų sritį, kurioje sąmoningas suvokimas yra valdomas.

Komanda iš Jeruzalės hebrajų universiteto ir Kalifornijos universiteto Berklyje nustatė nuolatinį smegenų aktyvumą regimosios žievės pakaušio srityje, esančioje smegenų gale.

Nors praėjus maždaug 300 milisekundžių po pradinio regimojo stimulo šis aktyvumas sumažėjo iki maždaug 10-20 proc. savo lygio, aktyvumo modelis išliko, kol stimulas buvo žiūrimas.

Tai skyrėsi nuo kitų smegenų sričių, kuriose informacija visiškai išnykdavo per pusę sekundės (500 milisekundžių).

„Toks stabilus vaizdavimas rodo, kad yra nervinis pagrindas stabiliam suvokimui laikui bėgant, nepaisant besikeičiančio aktyvumo lygio“, – sakė Jeruzalės hebrajų universiteto psichologas Leonas Deouellas.

Kitaip tariant, šioje neuroninėje srityje mes ne tik ką nors pastebime, bet ir pastebime, kad tai pastebime. Keičiantis vizualiniam dirgikliui – vaizdų serijai – keitėsi ir tyrėjų užfiksuotas smegenų aktyvumas. Tada mašininio mokymosi algoritmai išfiltravo triukšmą ir pastebėjo modelius.

Tyrėjai analizavo 10 epilepsija sergančių pacientų, kuriems jau buvo suplanuota kaukolėje pritvirtinti elektrodus. Šie elektrodai leidžia išsamiau įvertinti smegenų aktyvumą per tam tikrą laiką, mažiau spėliojant, palyginti su kitais smegenų skenavimo metodais, kurie veikia išoriškai.

 

„Mes papildome sąmonės dėlionę, t. y. kaip dalykai išlieka jūsų sąmonėje, kad galėtumėte veikti“, – sakė psichologas Robertas Knightas iš Berklio universiteto.

Tyrėjai negali tiksliai pasakyti, kaip jų rezultatai susiję su sąmone, tačiau jie mano, kad nuolatinis regos žievės aktyvumas gali būti perduodamas atgal į prefrontalinę žievę, kurioje valdomos mintys ir veiksmai.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: 15min.lt
(10)
(1)
(9)

Komentarai ()