Patarimai mėgstantiems grybauti ar uogauti: kaip nepasiklysti miške  ()

Miško gėrybių sezonas jau įsibėgėjo, tačiau grybavimas ir uogavimas gali teikti ne tik geras emocijas. Rinkdami uogas bei ieškodami grybų žmonės dažnai pasiklysta, todėl ekspertai pataria, kaip elgtis, kad pavyktu sklandžiai rasti kelią iš miško.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Nors dauguma grybautojų ir uogautojų kasmet mėgsta vykti į jau pažįstamas vietas ieškoti miško gėrybių, vis dėlto gali pasitaikyti atvejų, kai kelią atgal rasti tampa sunku ir žmogus nebežino, kuria kryptimi eiti. Dauguma pasiklydusiųjų – vyresnio amžiaus žmonės, tačiau kartais ir jaunesniems sunkiai pavyksta rasti kelią namo. Protingiausia planuoti išvyką į mišką priešpiet, kai lauke šviesu – tuomet būsite tikri, kad namo grįšite dar nesutemus“, – sako draudimo bendrovės „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

V. Katilienė atkreipia dėmesį, kad laikas miške nėra pasiklydusiojo sąjungininkas. „Jei būdami miške pradedate suprasti, kad pasiklydote, turėtumėte ne laukti, o veikti nedelsdami ir greitai, lauke gali imti temti, be to, tikėtina, kad greitai išsikraus mobiliojo telefono baterija. Tokiu atveju sunkiau ieškoti pagalbos ir sutikti žmonių“, – kalba draudikė.

Pasak grybavimo asociacijos įkūrėjo ir Lietuvos bei pasaulio grybavimo čempiono Vytenio Daugudžio, žmonės dažniausiai pasiklysta apimti azarto dėl aptiktų miško gėrybių, o jei sezonas derlingas – daugiau ir pasiklydusiųjų. „Galima pasakyti liaudiškai, grybai ir uogos žmonėms „susuka“ galvas ne tik nepažįstamose, bet ir gerai jiems žinomose vietovėse. Yra tekę sutikti grybautojų ir uogautojų, kurie nežinoma kryptimi nejučiomis nuklydo po 6-7 kilometrus. Technologijos, žinoma, padeda geriau orientuotis miške, tačiau vis dar yra daug vietų, kur mobilusis ryšys ir GPS sistemos neveikia, todėl pasiklydimo rizika yra išties didelė“, – sako V. Daugudis.

Pirmiausia, pasak V. Daugudžio, atvykusieji grybauti arba uogauti turėtų įsidėmėti vietą, kur palieka automobilį, o einant į mišką įsidėmėti orientyrus – stulpelius, ypatingus medžius, takelius. Jis pataria grybaujant ar uogaujant judėti rato trajektorija. „Iš pradžių eikite nedideliu ratu, grįžkite atgal prie automobilio, tuomet sukite didesniu ratu, tačiau vėl sugrįžkite į tą pačią vietą. Taip atsiranda nuovoka ir geresnis orientavimasis aplinkoje“, – rekomenduoja patyręs grybautojas.

 

Jis atkreipia dėmesį, kad orientuotis grybaujant ar uogaujant padeda miškų kvartalinės linijos. „Jos, yra ne vingiuotos, kaip miško takai, o tiesios. Miško kvartalinių susikirtimo vietose stovi stulpeliai, ant kurių užrašyti kvartalų numeriai, arba numeriai gali būti tiesiog pakabinti medyje. Tačiau vien jomis pasikliauti negalima, nes, pavyzdžiui, daugumoje Aukštaitijos miškų šių linijų nėra“, – pabrėžia V. Daugudis. 

Jis pataria įsidėmėti ir pasaulio kryptis, kurios padėtų rasti kelią iš miško. „Jei einant į mišką saulė šviečia į veidą, tuomet einant atgal ji turėtų šviesti į nugarą, taip pat – naudotis „Google“ žemėlapiais“, – sako grybautojų asociacijos įkūrėjas.

Supratus, jog pasiklydote, V. Daugudis rekomenduoja rasti miško kvartalinių linijų sankryžą ir toje vietoje laukti žmonių. „Jei atvykote su draugija nereikėtų blaškytis ir stengtis juos surasti. Jei jūs ieškosite jų, o jie – jūsų, susitikti pavyks sunkiau. Būtinai paskambinkite saviškiams, bet nepulkite jų ieškoti, nes situaciją tik apsunkinsite. Jus daug greičiau kvartalinių linijų sankryžoje suras kiti grybautojai arba prisikviesite pagalbą numeriu 112“, – pasakoja V. Daugudis.

 

Jis pataria atsisakyti mūsų visuomenėje populiarios praktikos vežti vyresnio amžiaus tėvus grybauti ar uogauti, miške paliekant juos vienus. „Dažnai vyresnio amžiaus žmonės miške orientuojasi sunkiau, negeba naudotis žemėlapiais telefone, netgi neprisimena automobilio, kuriuo atvažiavo, modelio bei valstybinių numerių“, – pasakoja grybautojų asociacijos įkūrėjas.

Planuojant eiti į mišką ekspertai pataria vadovautis principu, kad miške teks nakvoti. Tai padės susivokti, kokių daiktų reikėtų nepamiršti pasiimti su savimi.

Eidami į mišką įsitikinkite, kad:

  • su savimi turite įkrautą mobilųjį telefoną, o esant galimybei – ir išorinę bateriją;
  • pranešėte artimiesiems ar kaimynams, kur planuojate vykti ir kada grįšite;
  • rengiatės pagal oro sąlygas ir dėvite kuo ryškesnių spalvų drabužius, turite vandeniui atsparią ploną striukę;
  • pasirūpinate pakankamu kiekiu vandens ir užkandžių;
  • automobilyje turite domkratą, tempimo virvę ir kastuvėlį.

 

3 patarimai, jei pasiklydote miške:

  • Pasistenkite rasti aiškią kryptį miške ir ja vadovaukitės. Laikydamiesi jos, prieisite arba gyvenvietę, arba žmonių sukurtus objektus (kelius, griovius), kur galėsite gauti papildomos pagalbos arba jus būtų lengviau rasti.
  • Jei telefonas rodo, kad nėra ryšio, išimkite iš telefono SIM kortelę. Tada telefonas ims ieškoti artimiausio ryšių operatoriaus.
  • Jei jaučiate, kad vis dėlto pasiklydote ir sunku rasti kelią namo, nedelsdami skambinkite 112 ir kvieskite pagalbą.
Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(5)
(1)
(4)

Komentarai ()