Netikėta žinia. Žemėje turi prasidėti naujas ledynmetis. Kas nutiko  ()

Saulę ir Žemę sieja labai glaudus ryšys, turintis įtakos mūsų planetos klimatui.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Jau 1645 metais Saulės aktyvumas smarkiai sumažėjo, tai yra, sumažėjo Saulės dėmių skaičius. Tai tęsėsi iki 1715 m., o šis laikotarpis sutapo su vadinamuoju Mažuoju ledynmečiu Žemėje. Jis tęsėsi nuo XIV iki XIX amžiaus, per kurį vidutinė temperatūra šiauriniame Žemės pusrutulyje gerokai nukrito, todėl žiemos buvo labai šaltos ir vasaros trumpos.

Nuo tada astronomai mano, kad net jei šių dviejų įvykių įvykis buvo paprastas sutapimas, Saulės ir Žemės santykiai vis dar vaidina svarbų vaidmenį mūsų planetos klimate. Beje, dabar turėjo prasidėti naujas Mažasis ledynmetis arba ženklaus temperatūros kritimo laikotarpis, tačiau taip neatsitiko dėl vienos priežasties, rašo „Space“.

Jei paimtume porą Saulės aktyvumo ciklų, kurie trunka 22 metus, tai per šį laiką Saulėje paprastai atsiranda 30 000–40 000 Saulės dėmių. Kuo jų daugiau, tuo didesnis Saulės ryškumas, taigi ir spinduliuotė.

Tačiau nuo 1645 iki 1715 m., vadinamo Maunderio minimumo metu, buvo pastebėta tik 50 Saulės dėmių, o XVII amžiaus pabaigoje buvo trumpas laikotarpis, kai Saulės dėmių visai nebuvo. Vis dar nežinoma, dėl ko smarkiai sumažėjo Saulės aktyvumas. Bet kuriuo atveju Maunderio minimumas sutapo su Mažuoju ledynmečiu, nors jo poveikis nebuvo jaučiamas visoje planetoje.

Per Maunderio minimumą Saulės spinduliuotės intensyvumas gerokai sumažėjo ir tai labiausiai jautė šiaurinio pusrutulio žmonės. Faktas yra tas, kad ši planetos dalis yra labiausiai jautri Saulės spinduliuotės lygio pokyčiams. Čia daugiau sausumos, o temperatūra sausumoje kinta greičiau.

Dar prieš 100 metų serbų fizikas ir astronomas Milutinas Milankovičius atkreipė dėmesį, kad Žemės ir Saulės ryšys turi didelę įtaką mūsų planetos klimatui. Mokslininko teigimu, tai susiję su Žemės orbitos ir ašies padėties pokyčiais, kurie vyksta cikliškai.

Pirmasis ciklas vyksta, kai Žemės orbita lėtai keičiasi iš elipsės į apskritą ir grįžta atgal maždaug kas 100 000 metų. Taip yra dėl nedidelės Jupiterio ir Saturno gravitacinės įtakos.

 

Pavyzdžiui, dabar Žemės ekscentriškumas, tai yra orbitos elipsiškumo laipsnis, mažėja. Šie orbitos pokyčiai turi įtakos sezonų trukmei, nes kai Žemė yra toliau nuo Saulės, ji juda lėčiau. Jei Žemė yra didžiausio ekscentriškumo ir jei tolimiausia Žemės padėtis nuo Saulės sutampa su vasara šiauriniame pusrutulyje, vasara truks ilgiau nei įprastai.

Kito ciklo metu maždaug kas 41 000 metų keičiasi mūsų planetos ašies pasvirimas nuo 22,1 iki 24,5 laipsnių. Dabartinis Žemės pokrypis yra 23,44 laipsnio ir mažėja. Šis ciklas taip pat turi įtakos sezonų trukmei. Didesnis ašies pakreipimas skirtingiems Žemės regionams gali reikšti, kad jie gauna daugiau Saulės šviesos arba mažiau, tačiau šiuo atveju metų laikai tampa ekstremalesni.

Ašinė precesija yra kitas ciklas, kurį nustatė Milankovičius. Tai reiškia, kad kas 25 700 metų Žemės ašis sukasi spirale ir danguje sudaro savotišką ratą. Tai lemia, kuris pusrutulis gauna daugiau saulės šviesos.

 

Visi šie laikotarpiai, vadinami Milankovičiaus ciklais, gali sutapti vienas su kitu ir arba sustiprinti savo įtaką planetai, arba neutralizuoti vienas kito įtaką. Bet kokiu atveju, Žemės padėtis Saulės atžvilgiu turi didelę įtaką mūsų planetos klimatui.

Ledynmečiai Žemėje, rodo tyrimai, sutampa su Milankovičiaus ciklų periodais, kai Žemė, ypač šiauriniame pusrutulyje, gauna mažiau Saulės šviesos nei įprastai, o šiltieji periodai sutampa su daugiau gaunamų Saulės spindulių.

Paskutinis ledynmetis baigėsi maždaug prieš 12 000 metų, sutapo su nedideliu bendros Saulės šviesos padidėjimu dėl Milankovičiaus ciklų. Remiantis ciklais, Žemė iš tikrųjų šiuo metu turėtų išgyventi stipraus vėsimo laikotarpį, tačiau dėl šiltnamio efekto dujų išmetimo tai nevyksta.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(36)
(1)
(35)

Komentarai ()