Didieji išnykimai kartojasi kas 27 mln. metų  (15)

Gyvybė Žemėje kas 27 mln. metų patiria didžiuosius išnykimus, ir hipotetinis nematomas Saulės palydovas su tuo greičiausiai nesusijęs, tvirtina mokslininkai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pasak astrofiziko Adriano Melott iš Kanzaso universiteto ir paleontologo Richardo Bambacho iš Shithsonijaus instituto, kas 27 mln. metų fiksuojamas nykimo protrūkis, rašo telegraph.co.uk.  Kad didieji išnykimai kartojasi periodiškai, buvo nustatyta jau anksčiau ir tvirtinta, esą tai gali reikšti, jog Saulė turi didžiulį, tamsų kaimyną, kuris aplink ją apskrieja per 27 mln. metų, kas kartą sukeldamas kometų iš Saulės sistemos pakraštyje esančio Oorto debesies liūtį, ir pasiųsdamas jas Žemės link. Šis hipotetinis tamsusis palydovas vadinamas Nemezide

Tačiau išnykimų reguliarumas ir laikas, kuomet jie vyksta – 500 mln. metų laikotarpis, kurį tyrė A. Melott ir R. Bambachas yra beveik dvigubai ilgesnis nei analizuoti ankstesniuose tyrimuose – leidžia tai atmesti. Mat per pastaruosius 500 metų Saulė susidūrė su daugeliu nežinomų dangaus kūnų, kurių gravitacinė trauka būtų paveikusi Nemezidės orbitą ir iškraipiusi jos reguliarų 27 mln. metų ciklą. Kulminacinis taškas turėjo arba pamažu pasikeisti iki 20 proc., ir dėl to palydovo bėgant amžiams turėjo nebelikti, arba keisti pamažu taip, kad per vieną ciklą būtų pasiekiami du ar daugiau kulminaciniai taškai. Tačiau vietoj to, ji išlaikė 27 mln. metų reguliarų ciklą su 99 proc. tikimybe, jog tai nėra atsitiktinumas. „Fosilijos, kurios motyvavo Nemezidės idėją, dabar liudija prieš ją“, – teigia mokslininkai.

Tai leidžia manyti, kad dėl to kaltas ne slaptas dangaus kūnas, o kažkas arčiau Žemės, mat mažai tikėtina, kad bet kas kosmose per tokį ilgą laiko tarpą galėtų išlaikyti tokį reguliarumą. Išnykimai būna įvairaus masto – nuo didžiulių katastrofų, išnaikinančių daugumą Žemėje gyvenančių rūšių, iki mažesnių, kaip nutikusi neseniai, kai sunaikinta 10 proc. žinomų rūšių. Ir nors jie nutinka kas 27 mln. metų, laikas nėra toks tikslus – išnykimai gali prasidėti iki 10 mln. metų anksčiau arba vėliau. Vis dėlto, panikuoti nereikėtų. Paskutinis toks įvykis nutiko prieš 10 mln. metų, taigi dar turėtų būti nemažai laiko viskam išsiaiškinti, kol tai vėl pasikartos.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (15)