NASA siūlo tyrinėti Marsą internetiniu teleskopu (Video)  (0)

Žvelgdami į Marsą virtualiu „Microsoft WorldWide Telescope“ teleskopu, kurio duomenų bazę dabar papildė daugybė naujų didelės raiškos Raudonosios planetos paviršiaus nuotraukų, naujų atradimų Marse gali padaryti ir moksleiviai, ir patyrę mokslininkai, tvirtina NASA.


NASA pranešė sudariusi patį išsamiausią iki šiol Marso paviršiaus žemėlapį, kuris pasiekiamas naudojant nemokamą „Microsoft“ „WorldWide Telescope“ programą arba „Silverlight“ technologija paremtą klientinį programinį įrankį. „WorldWide Telescope“ veikia kaip virtualus teleskopas, leidžiantis tyrinėti Saulės sistemą remiantis kosminių aparatų ir teleskopų padarytų nuotraukų duomenų bazėmis.

Dabar šio virtualaus teleskopo naudotojai gali pirmą kartą iš taip arti pažvelgti į Marsą – daugelio naujųjų nuotraukų nėra matę net astronomijos specialistai, teigiama NASA pranešime.

JAV Aeronautikos ir kosmoso administracijos atstovų teigimu, naujo Marso paviršiaus žemėlapio, sudaryto remiantis šią planetą fotografavusių palydovų ir marsaeigių duomenimis, kūrimas truko maždaug 3 metus. Jo duomenų bazėje naudojamos ir prieš beveik 40 metų Marsą fotografavusių „Vikingų“, ir naujausios (iki 2010 m. gegužės) aplink Marsą skriejančio NASA palydovo „Mars Reconnaissance Orbiter“ (MRO) perduotos nuotraukos.

Pasak NASA atstovų, ieškant būdų, kaip Marso nuotraukų archyvo turtais būtų galima pasidalyti su visais norinčiais, buvo pasirinkta „Microsoft“ teikiama virtualaus teleskopo paslauga „WorldWide Telescope“. Tačiau šį kartą jis taps ne šiaip pažintine internetine paslauga, bet tikru mokslinių tyrimų įrankiu. Priežastis paprasta: didelę dalį dabar internetu prieinamų didelės raiškos Marso paviršiaus atvaizdų pirmą kartą pamatys ir patys mokslininkai. Tyrinėjant šias nuotraukas esą galima tikėtis naujų atradimų, teigiama pranešime.

Dabar „WorldWide Telescope“ vartotojai gali trimatėje erdvėje „praskristi“ virš Viktorijos kraterio Marse, iš kosmoso pažvelgti į didžiausią Saulės sistemoje Olimpo kalną ar iš arti tyrinėti įvairių Marso regionų paviršiaus ypatumus bei geologinius darinius.

Pranešama, kad 3D efektas buvo sukurtas pasitelkus Marso palydovo „Mars Global Surveyor“ lazerinį altimetrą. NASA Ameso tyrimų centro mokslininkai, naudodami palydovines Marso paviršiaus nuotraukas ir altimetro matavimus, parengė erdvinius nuotraukų variantus.

Ypač didelę raišką žvelgiantiems internetu į Marsą pasiūlys MRO palydovo „HiRISE“ kameros padarytos nuotraukos, teigiama pranešime. Kiekvienos nuotraukos raiška – vienas gigapikselis, tai yra, maždaug 100 didesnė, nei nuotraukų, padarytų 10 megapikselių mėgėjišku skaitmeniniu fotoaparatu. „HiRISE“ fotografuoja Marsą vidutine 25 centimetrų viename vaizdo taške raiška.

Nors „HiRISE“ iki šiol yra nufotografavusi vos 1 proc. Marso paviršiaus, šios kameros padarytos nuotraukos bei kitų planetą tyrusių palydovų į Žemę perduotų atvaizdų kolekcija yra milžiniškos apimties, teigiama NASA pranešime. Esą šiai duomenų bazei sudaryti ruošiant naująjį Marso paviršiaus žemėlapį prireikė daugiau nei 100 kompiuterių. Dabar žvelgiančius į Marsą virtualiu teleskopu „aptarnauja“ NASA Ameso tyrimų centre veikiantis „Nebula“ „debesis“ – nuotolinių serverių masyvas, kuriame laikomos ir apdorojamos paslaugos vartotojų pasirinktos Marso nuotraukos.

Šiame vaizdo siužete – naujos „WorldWide Telescope“ Marso programos pristatymas.

Aut. teisės: TV3
TV3
(2)
(0)
(2)

Komentarai (0)