O kur galvos? Šiurpus radinys Švedijoje ()
Archeologiniai tyrimai viename iš seniausių Švedijos kapų, aptiktų Tiarpo kaime netoli Falšiopingo, davė intriguojančių rezultatų.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kai kurie skeletai buvo be galvų, rašoma „ Journal of Neolithic Archaeology“.
Kasinėjimus atliko mokslininkai iš Švedijos Geteborgo universiteto ir Kylio universiteto, esančio Vokietijoje.
Ekspertams pavyko nustatyti mažiausiai 12 žmonių palaikus, priklausančius ankstyvajam neolito laikotarpiui, maždaug 3500 m. pr. m. e. Tačiau dėmesį patraukė ir nustebino tai, kad prie kai kurių iš šių skeletų nebuvo kaukolių.
1 of Sweden's oldest stone tombs is mysteriously missing skulls https://t.co/jxakn963b2
— Live Science (@LiveScience) January 30, 2024
Archeologas Karlas-Joranas Sjögrenas pažymi, jog šis atvejis skiriasi nuo tipiškų radinių neolito akmeninėse laidojimo patalpose, kur dažniausiai pradingsta smulkūs galūnių kaulai, o šiame kape trūksta kaukolių ir didelių kaulų.
Kol kas ekspertai negali vienareikšmiškai paaiškinti šio reiškinio, galimomis priežastimis laikomos vagystės, ritualai ar visa galvų nukirtimo eilė. Tačiau smurto pėdsakų ant palaikų nerasta. Šis reiškinys, nors ir paslaptingas, nėra unikalus – anksčiau panašių radinių buvo aptikta Slovakijoje.
Kape, be žmonių palaikų, buvo rasta ir gyvūnų kaulų – graužikų, varlių, kiaulių, avių ar ožkų, tačiau tiksliam šių palaikų datavimui reikia atlikti tolesnius tyrimus.
Falšiopingas jau seniai domino archeologus. Tiarpo kapas išsiskiria iš kitų, nes yra itin senovinis.
Tyrėjų komanda tikisi iššifruoti šio palaidojimo paslaptį, atkurdama palaidotųjų šeimos santykius ir išspręsdama dingusių kaukolių paslaptį.