Kuo daugiau apgamų – tuo sveikesni esate ir ilgiau nepasensite?  (4)

Turite apgamų? Jų turi daugelis. Net grožio industrijos etalonai iš holivudiškojo pasaulio. Tačiau medicinos žiniasklaidoje pavojaus varpų gaudesio dėl jų tikrai nestinga. Nors šie odos dariniai ir maži, jie gali prišaukti didelių bėdų (vieną pikčiausių onkologinių susirgimų – melanomą). Tačiau Londono Karališkosios kolegijos mokslininkams pavyko įrodyti, kad apgamai gali būti ne tik kenksmingas baubas, bet ir gerų naujienų pranašas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pasirodo, daugiau kaip 100 apgamų turinčių vyrų ir moterų kaulai yra tvirtesni nei įprasta, tad tokie žmonės yra mažiau linkę sirgti osteoporoze. Dar viena gera naujiena nestokojantiems apgamų – tokia oda yra linkusi mažiau raukšlėtis, tad daug apgamų turintys žmonės gali atrodyti net septyneriais metais jaunesni, nei yra iš tiesų.

Kiti privalumai – stangresni raumenys, sveikesnės akys bei širdis. Medikai mano, kad visa tai yra svarbiau nei galima odos vėžio rizika, kuri yra siejama su apgamų turėjimu – apgamai gali virsti piktybinėmis melanomomis.

Londono Karališkosios kolegijos tyrėjai tiki, kad jų išvados gali padėti sukurti naują, efektyvesnį kremą nuo raukšlių bei panaikinti kolageno injekcijų ar plastinės chirurgijos poreikį.

Apgamai dažniausiai atsiranda vaikystėje, kaip greitai besidalijančių ląstelių, pagaminančių odoje tamsų pigmentą, rezultatas. Žmonėms, sulaukusiems vidutinio amžiaus, apgamai dažnai pradeda nykti, tačiau ant kai kurių odos jie plinta nepriklausomai nuo amžiaus.

Mokslininkai stebėjo 1200 neidentiškų moterų dvynių nuo 18 iki 79 metų ir padarė išvadą, kad moterys, turinčios daugiau kaip 100 apgamų, turi perpus mažiau galimybių išsivystyti osteoporozei, nei turinčios mažiau nei 25 apgamus.

Yra žinoma, kad žmonių, turinčių daug apgamų, baltieji kraujo kūneliai pasižymi neįprastai ilgomis telomeromis (DNR dalis, leidžianti jai replikuotis, tokiu būdu apsauganti nuo nusidėvėjimo). Kuo telomeros ilgesnės, tuo reikės daugiau laiko, kad jos imtų regresuoti.

Tokių pačių išvadų priėjo ir Australijos mokslininkai, tyrę tiek vyrus, tiek ir moteris.

Dauguma žmonių turi apie 30 – 40 apgamų. 100 ar daugiau apgamų turi apie 10 proc. dalyvavusiųjų stebėjime. Iš jų vos vienas kitas turi apie 400 apgamų. Tai reiškia, kad daug apgamų turi milijonai D. Britanijos gyventojų, o piktybinės melanomos atvejų per metus D. Britanijoje užregistruojama apie 5 tūkst. Tai dar viena prielaida manyti, kad apgamai nėra vienareikšmiškai blogas ir kenksmingas darinys.

Dar viena įdomi detalė. Šiemet Milano universiteto (Italija) mokslininkai yra paskelbę tyrimų išvadas, parodžiusias, kad telomerų ilgį trumpina ir lėtinių ligų vystymąsi pagreitina besaikis alkoholio vartojimas. Kad sutrumpėjusios telomeros gali paskatinti odos vėžį, sutinka ir Harvardo universiteto mokslininkai. Tiesa, pastarieji savo tyrimų su apgamais nesusiejo.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: delfi.lt
(12)
(0)
(11)

Komentarai (4)