„95 % laiko.“ Kodėl elniukai susirango po krūmu. Ką daryti pamačius ()
Mokslininkai perspėja, kad tai visiškai normalus gyvūnų elgesys, todėl nereikėtų bandyti gelbėti jauniklių, net jei manote, kad jis yra „pasiklydęs“.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Žemėje gyvena milijonai gyvūnų rūšių ir jie visi skirtingai augina savo jauniklius. Skirtingos rūšys taiko skirtingas strategijas, kad išaugintų palikuonis ir apsaugotų juos nuo plėšrūnų.
Įdomu tai, kad gamta jauniems gyvūnams dažnai suteikia tam tikrų savybių ar požymių, leidžiančių jiems išgyventi laukinėje gamtoje, rašo „IFLScience“.
Kalbant apie didelius medžiojamuosius gyvūnus, jie linkę naudoti vieną iš dviejų būdų, kaip išlaikyti savo jauniklius gyvus – slapstymasį arba sekimą. Prie pastarųjų priskiriami stumbrai ir snieginiai avinai, kurių palikuonys tik gimę tuoj pat atsistoja ir seka paskui mamą.
Bet elniai taiko visiškai kitokią strategiją: daugumos elnių rūšių jaunikliai turi dėmių ant nugaros, kurios išnyksta su amžiumi, tačiau būtent jos padeda gyvūnams užsimaskuoti, kai jie yra jauni. Kol mamos eina ieškoti maisto, jaunikliai susisuka į kamuoliuką ir lieka nejudrūs – taip elniukai praleidžia apie 95 % savo laiko.
Dėl to mokslininkai perspėja: nemėginkite gelbėti elniuko, jei pastebėsite jį vieną miške po krūmu, susisukusį į kamuoliuką – iš tikrųjų viskas vyksta taip, kaip turi būti. Dažniausiai toks vaizdas sukels norą padėti jaunikliui, tačiau mokslininkai ragina suteikti gyvūnui ramybę ir leisti sulaukti motinos.
Elniuko motina žino, kur paslėpė savo jauniklį, todėl tikrai jį suras. Tačiau tai veiks tik tuo atveju, jei žmonės paliks elniuką toje pačioje vietoje, kur jį rado. Mokslininkai perspėja, kad jauniklių perkėlimas iš tiesų smarkiai sumažins jo išgyvenimo galimybes, nes šiuos gyvūnus sunku auginti nelaisvėje.
Tačiau mokslininkai pripažįsta, kad pasitaiko situacijų, kai jaunikliams tikrai prireikia žmogaus pagalbos – pavyzdžiui, kai jauniklis randamas šalia žuvusios motinos kūno, jis aiškiai serga arba siekia jūsų dėmesio. Tokiais atvejais geriau kreiptis į vietinę gyvosios gamtos apsaugos tarnybą.