Pavojingiausias toksinas Žemėje. 2 kg gali nužudyti visą žmoniją  ()

Nepaisant didelio medžiagos toksiškumo, kasmet ją vartoja apie 3 mln. žmonių.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kalbant apie mirtinus nuodus, dažniausiai į galvą ateina arsenas, cianidas ir strichninas. Tačiau yra 100 kartų už juos pavojingesnių nuodų, o pavojingiausią iš jų kasmet naudoja apie 3 mln. žmonių, rašo „IFLScience“.

Įvairių medžiagų toksiškumas vertinamas naudojant LD50 (Lethal Dose, 50 percent, mirtina dozė, 50 procentų) – vidutinę medžiagos dozę, nuo kurios miršta pusė tiriamosios grupės narių.

Pavyzdžiui, natrio chlorido arba valgomosios druskos LD50 yra 3000 miligramų kilogramui kūno svorio. Tai yra, norint nužudyti 70 kg sveriantį žmogų, reikia maždaug 210 000 miligramų druskos. Kofeino LD50 yra 192 miligramai kilograme, o natrio cianido LD50 yra 6,4 miligramai kilogramui.

[Vokietija+Mažiausia kaina istorijoje!] Pasigaminkite elektros patys: 1200W, 5 menčių, S tipo mini vėjo turbinos generatoriaus komplektas
10843 3

Mažiausia kaina istorijoje

Iš Vokietijos

Greitas ir saugus pristatymas

Ribotas kiekis

Išsamiau

Tačiau pavojingiausias iš jų yra botulino toksinas, kurio LD50 yra 1 nanogramas kilograme. Norint nužudyti 70 kg sveriantį žmogų, prireiks tik 0,00007 miligramų botulino toksino. Dėl tokio didelio toksiškumo prireiktų tik 2 kg botulino toksino, kad būtų nužudyti visi žmonės Žemėje.

Įvairių medžiagų toksiškumo lygis priklauso nuo to, kaip jos pasisavinamos į organizmą. Pavyzdžiui, 1 gramas botulino toksino, vartojamas per burną, gali nužudyti 14 000 žmonių, tačiau suleidus tokią pačią dozę į kraują šis skaičius išauga iki 8,3 milijono žmonių.

Vieno neurono darbui žmogaus kūne sustabdyti pakanka tik vienos šios medžiagos molekulės. Faktas yra tas, kad botulino toksinas yra galingiausias iš žinomų neurotoksinų. Jis atsiranda prastai konservuotame maiste, žaizdose ant odos. Jis naudojamas kosmetinėse injekcijose.

 

Botulino toksiną gamina Clostridium botulinum bakterijos, kurios esant mažai deguonies gali gaminti daugybę toksinų. Būtent šie toksinai veikia nervų sistemą, o ne pačias bakterijas.

Clostridium botulinum sporos dažniausiai aptinkamos dirvožemyje, jūros ar upių vandenyje, tačiau tik mažai deguonies turinčioje aplinkoje jos tampa tikrai pavojingos. Taigi dažniausiai šių toksinų galima rasti konservuose. Jų taip pat galima rasti netinkamai laikytame ar paruoštame maiste. Svarbu atsiminti, kad pavojingi toksinai maiste sunaikinami aukštoje temperatūroje gaminant.

Kaip ir visi neurotoksinai, botulino toksinas paralyžiuoja nervų ląsteles, sutrikdydamas jų signalus. Per maistą plintantis botulizmas gali sukelti paralyžių ir kvėpavimo nepakankamumą, nuovargį, galvos svaigimą, silpnumą ir neriškią kalbą. Bet visi šie simptomai pasireiškia per 12-36 valandas po poveikio, todėl mirtingumas yra didelis – apie 5-10 % mirtinų atvejų. Tačiau botulizmo atvejai yra labai reti ir išgydomi, jei diagnozuojami ankstyvoje stadijoje.

 

Dėl savo paralyžiuojančių savybių botulinas yra labai vertinamos kosmetologijoje, kur jis žinomas kaip botoksas (Botox). Kosmetinių procedūrų metu naudojamas stipriai atskiestas A tipo botulino neurotoksinas (onabotulinumtoxin A.). Pirmą kartą jis buvo panaudotas žvairumui gydyti 1981 m. Vėliau neurotoksinas pradėtas plačiai naudoti visame pasaulyje raukšlių prevencijai ir kovai su senėjimu.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(7)
(0)
(7)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()