Pavojinga liga siaučia visoje planetoje. Populiarus vaisius gali dingti iš lentynų  ()

Mokslininkai išsiaiškino, kad liga sparčiai plinta visame pasaulyje ir netrukus galime netekti vieno populiariausių pasaulyje vaisių.


citrusinių vaisių žalsvėjimo liga sergantis apelsinas
citrusinių vaisių žalsvėjimo liga sergantis apelsinas
© U.S. Department of Agriculture | https://www.flickr.com/photos/usdagov/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pastaraisiais dešimtmečiais liga, vadinama Huanglongbing (HLB), dar vadinama citrusinių vaisių žalsvėjimo liga (Citrus greening disease), nusiaubė vaismedžių sodus Azijoje, Amerikoje ir keliose šalyse. Kol kas gamintojams pavyko išlaikyti derliaus apimtis naujų sodinimų dėka, tačiau jie baiminasi, kad greitai visų pamėgtos apelsinų sultys gali amžiams išnykti iš lentynų, rašo „Science Alert“.

Statistika rodo, kad Brazilijoje gamyba sumažėjo daugiau nei 20 %, Gvadelupoje (Prancūzijos užjūrio regionas Karibų jūrje) – 60 %, o Floridoje (JAV) – 90 %. Vietos valdžia buvo priversta įgyvendinti griežtas karantino ir valdymo priemones, o apelsinų sulčių kaina vos per metus padvigubėjo. Be to, tūkstančiai žmonių citrusinių vaisių sektoriuje neteko darbo.

[EU+Kuponai] Pasaulinė „Titan Army“ portabilaus Android 4K ekrano premjera! Įspūdingas daiktas kiekvienam
4131

„Titan Army V32D4U Pro“ premjera!

Nuolaidų kuponai

Dovanos

Iš Europos sandėlių

Iki 2 metų garantijos

1) „Titan Army V32D4U Pro“ - portabilus Android 4K ekranas

2) „Titan Army C32C1S“ - 31,5 colių, 2K, 240Hz lenktas žaidimų monitorius

3) „Titan Army P32A2S2“ - 32 colių, QHD, 240Hz žaidimų monitorius

Išsamiau

Tyrėjai pastebi, kad ligą sukelia Candidatus Liberibacter genties bakterija, kuri parazituoja induose, kurie veda vaisius – floemoje. Bakterijomis užkrėsti medžiai pradeda gaminti cukrų, kaliozę, kuri kaupiasi augalo „kraujagyslėse“ ir jas užkemša – kažkas panašaus nutinka ir trombozės metu. Lape susintetinti fotosintezės produktai, deja, nebepasiskirsto visame medyje.

Pirmoji infekcijos fazė yra ilga ir besimptomė, o vėliau ateina antroji, kai ant lapų atsiranda žala geltonų dėmių pavidalu. Dėl to vaisiai deformuojasi, tampa kartūs ir nevienodos spalvos – dėl to jie netinkami parduoti.

Kitame etape šakos nudžūna. Tada simptomai išplinta visame medyje ir po kelerių metų neišvengiamai įvyksta medžio žūtis. Mokslininkai išsiaiškino, kad bakterijas perneša du mažyčiai sparnuoti vabzdžiai (priklausantys blakučių šeimai Psyllid), kurių ilgis mažesnis nei 5 mm. Kaip ir amarai, jie maitinasi įkišę ilgus plonus vamzdelius, kad išsiurbtų sultis. Šio proceso metu bakterija gali būti pernešta iš vieno medžio į kitą.

 

Tyrimai taip pat parodė, kad šie vabzdžiai itin efektyviai perneša bakteriją – medžiui pražudyti gali pakakti vieno įkandimo. Šiuo metu iš pagrindinių citrusinių vaisių auginimo vietovių pasaulyje šios ligos neapimtos tik Viduržemio jūros baseinas ir Australija. Tačiau mokslininkai baiminasi, kad artimiausiu metu tai gali pasikeisti.

Dėl to pramonė praranda milijardus dolerių, o apelsinų sulčių ir vaisių mėgėjai gali jų prarasti visam laikui. Viso pasaulio mokslininkai ieško vaisto, kuris padėtų apsaugoti medžius ir pasėlius nuo vabzdžių platinamos ligos. Deja, jiems taip ir nepavyko rasti greito sprendimo. Dėl to kai kurie ekspertai padarė išvadą, kad Floridos citrusinių vaisių pramonė greičiausiai žlugs.

 

Apskritai per pastaruosius du dešimtmečius į kovą su liga visame pasaulyje buvo investuota milijardai dolerių, tačiau ilgalaikio sprendimo nerasta. Tuo tarpu vidutinio dydžio ūkiuose užsikrėtimo lygis per pastaruosius kelis mėnesius išaugo 38 %, o tai rodo, kad bakterijos gali būti atsparios naudojamoms priemonėms.

Šiuo metu mokslininkai svarsto kelis problemos sprendimo būdus vienu metu. Pirma, jie dirba su metodais, kaip apsisaugoti nuo bakterijos, antra, bando išvesti naujas citrusinių vaisių veisles, atsparias ligai. Jei mokslininkams pavyks įgyvendinti savo planą, milijardai žmonių visame pasaulyje nepraras mėgstamų apelsinų sulčių.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(8)
(1)
(7)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()