„Nužudyti neįmanoma.“ Šokiruoti, kas darosi Ukrainoje  ()

Tai kelia nerimą.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Dėl Rusijos karo Ukrainoje atsiranda superbakterijų, atsparių antibiotikams. Viso pasaulio mokslininkai yra susirūpinę dėl šios tendencijos ir ragina ieškoti būdų, kaip kovoti su grėsme tarptautiniu mastu.

Gydytojai teigia, kad atvejis, kai kariui buvo amputuota koja, nes antibiotikai nepadėjo išgydyti infekcijos, yra augančios krizės ženklas, rašo „The Sunday Times“, praneša „Unian“.

Iš pradžių gydytojams didžiausią nerimą kėlė 35 metų kareivio šautinės žaizdos. Šie sužalojimai buvo gydomi Šv. Jurgio ligoninėje pietų Londone. Tačiau vėliau išryškėjo didesnė problema – bakterinė infekcija.

Penkių skirtingų antibiotikų derinys nepadėjo nužudyti bakterijų. Gydymo režimas buvo pakeistas, bandant keturis kitus vaistus, įskaitant kolistiną, „geriausią“ antibiotiką, turintį sunkų šalutinį poveikį, skiriamą tada, kai niekas kitas nepadėjo. Tačiau jo poveikis taip pat buvo ribotas.

Dešimtmečius gydytojai perspėja apie distopinę ateitį, kai antibiotikai taps nenaudingi. Norint išgelbėti kario gyvybę nuo superbakterijų, teko amputuoti koją iki kelio.

Geekmaxi 7-ojo gimtadienio išpardavimas! El. dviračiai, el. paspirtukai, energijos stotelės, žaidimų monitoriai ir kt. + įspūdingi prizai
7017 6

„7th Anniversary Sale“

„Lucky Draw“ žaidimas

Nuolaidų kuponai

Iš Europos sandėlių

Iki 2 metų garantijos

1) „TITAN ARMY P27GR“ - 27 colių, QHD, 180Hz žaidimų monitorius

2) „FOSSiBOT F2400“ - mobili energijos stotelė, 2400W, 2048Wh, LiFePO4

3) „Eleglide M2 (27.5")“ el. dviratis - technologijos.lt komandos išbandytas ir rekomenduojamas

4) „KuKirin G2 Pro“ el. paspirtukas - 2024 metų modelis, 600W, off-road tipo, 58 km, 45 km/h

Išsamiau

Dr. Luke'as Moore'as, Chelsea ir Vestminsterio ligoninės infekcinių ligų konsultantas, kuris buvo pakviestas padėti gydyti kareivį, atsparumą antimikrobinėms medžiagoms (žinomo AMR) apibūdino kaip „tyliąją pandemiją“.

Jei bakterijų skaičius ir toliau augs, tai kels grėsmę net įprastinei medicininei priežiūrai. Nereikšmingas vaiko tonzilių pašalinimas gali būti pavojingas gyvybei.

„Jei neišspresime šios problemos, tai sukels pavojų viskam, ką darome. Tai kenkia mūsų gebėjimui atlikti paprastas chirurgines operacijas; tai kelia grėsmę mūsų gebėjimui teikti chemoterapiją vėžiu sergantiems pacientams“, – sakė Moore'as.

Prasideda naujas mūšis, siekiant užkirsti kelią šiam siaubingam rezultatui. Šį mėnesį JT Generalinėje Asamblėjoje Niujorke susirinkę pasaulio lyderiai bandys susitarti dėl superbakterijų grėsmės.

 

Buvusi JK vyriausioji medicinos pareigūnė, dabar specialioji pasiuntinė antimikrobinio atsparumo klausimais Sally Davies sakė: „Turime pereiti nuo kalbų apie šią problemą prie veiksmų“.

Naujas mūšio laukas

Aukščiau aprašytas įvykis nebuvo vienintelis atvejis. Panašių pranešimų gauta iš Norvegijos, Nyderlandų ir Vokietijos, kur kariai iš Ukrainos taip pat buvo gydomi ligoninėse.

Švedijos Lundo universiteto klinikinės bakteriologijos profesorius Kristian Riesbeck praėjusiais metais atliko tyrimą, kurio metu buvo ištirti 141 paciento, gydomo Ukrainos ligoninėse, mėginiai.

„Tokio pasipriešinimo dar nemačiau. Tai buvo blogiausia, ką aš kada nors mačiau. Tai labai labai atsparios bakterijos“, – sakė jis.

Devyniuose tirtuose mėginiuose bakterijos buvo atsparios visiems turimiems antibiotikams.

Ukraina tapo naujausia karo prieš superbakterijas fronto linija. Ir nukenčia ne tik kariai. Į tyrimą įtraukti aštuoni mėginiai buvo iš naujagimių, sergančių pneumonija.

 

„Visi pacientai – ir kariai, ir civiliai – paguldyti į ligonines, esančias netoli mūšių zonų“, – sakė Riesbeck.

Superbakterijos klesti tokiomis sąlygomis. Karys pateko į keturias Ukrainos ligonines: vienoje iš jų užsikrėtė bakterija, dėl kurios neteko kojos.

„Sunkiausiai gydomos bakterinės infekcijos nevyksta mūšio lauko apkasuose, jos beveik visada nutinka medicinos įstaigose“, – sakė Moore'as.

Platinimo grėsmė

2022 m. medicinos žurnale „The Lancet“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad 2019 m. įvyko 4,95 mln. mirčių, susijusių su vaistams atspariomis bakterinėmis infekcijomis, iš kurių 1,27 mln. buvo tiesiogiai susijusios su superbakterijomis.

Nepaisant grėsmės rimtumo, per pastaruosius trejus metus JK padaugėjo antibiotikų skyrimo atvejų. Iš bendrosios praktikos gydytojų išrašytų receptų apie penktadalis yra skirti ligoms, nuo kurių šie vaistai neveiksmingi.

 

Problemą apsunkina tai, kad nuo devintojo dešimtmečio nebuvo atrasta jokių naujų antibiotikų klasių. Ir tik nedaugelis farmacijos kompanijų bando tai daryti, nes žino, kad jei jos pateiktų tokį į rinką, jo naudojimas būtų apribotas, nes būtų baiminamasi, kad atsinaujins atsparumas.

Yra ir kitų sprendimo būdų.

„Bristolyje atliekame bandymus, kurių tikslas – visapusiškai pakeisti antibiotikus, kuriuos naudojame pirminėje šlapimo takų infekcijų priežiūroje. Mes norime pamatyti, ar alternatyvaus antibiotiko naudojimas su skirtingu atsparumo protokolu gali sumažinti atsparumą“, – sakė dr. Colinas Brownas, JK sveikatos apsaugos agentūros antimikrobinio atsparumo direktoriaus pavaduotojas.

Paskutiniame aukšto lygio JT susitikime dėl atsparumo antimikrobinėms medžiagoms 2016 m. buvo daug vilčių pasiekti proveržį. Tačiau rezultatai menki ir tai kelia nerimą.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(14)
(18)
(-4)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()