„Lengviau ir pigiau.“ Mokslininkai sukūrė naują būdą selektyviai perdirbti PET plastiką  ()

Cheminiai PET plastiko perdirbimo metodai yra brangūs ir reikalauja aukštų reakcijos vykdymo temperatūrų. Tačiau tyrėjai iš Japonijos ir Malaizijos rado būdą, kaip cheminiu būdu suskaidyti PET į sudedamąsias dalis žemoje temperatūroje, net jei PET sudaro tik dalį mišrios medžiagos. Vienas iš atpažįstamiausių ir perdirbimui tinkamų plastikų yra PET, polietilentereftalatas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Naujasis PET perdirbimo metodas

Tai vandens, pieno produktų ir aliejaus plastikiniai buteliai, pažymėti „1“ ženklu ir tašku ant dugno. Mūsų planetos gyventojai reguliariai ir dideliais kiekiais naudoja PET, įskaitant ir drabužių gamybą. Nepaisant populiarumo, efektyvių jo perdirbimo metodų dar nerasta.

Poliesteriai, iš kurių gaminami buteliai ir audiniai, turi daug „eterinių jungčių“, susidarančių reaguojant karboksirūgščiai ir alkoholiui.

Jei šios jungtys visiškai suardomos, poliesterį galima paversti atgal į pradines medžiagas ir pakartotinai panaudoti. Tokiam procesui reikės didelio kiekio rūgšties ir šarmo bei kaitinimo iki daugiau nei 300 laipsnių Celsijaus.

[Premjera] Tankas! O kai paspaudi „Boost“ mygtuką, šauna lyg raketa. Išbandėme naujausią fat-bike monstrą (Foto, Video, „ENGWE L20 Boost“ apžvalga)
12768 3

„ENGWE L20 Boost“ - naujausias kompanijos el. dviratis, kuris mane nustebino. Vadinamasis „fatbike“ su atrakinamu iki 32 km/h greičiu, specialiu „Boost“ mygtuku, vienu įkrovimu iki 126 km, įspūdinga galia ir važiavimo malonumu. Žiauriai smagus žvėris. Apie viską išsamiai mūsų apžvalgoje + keletas svarbių triukų.

Išsamiau

Japonijos ir Malaizijos tyrėjų komanda sukūrė naują PET depolimerizacijos metodą, naudojant etanolį ir pigų prieinamą katalizatorių – geležies chloridą (FeCl3). Šis metodas gali būti taikomas selektyviam gryno PET ir mišrių medžiagų su jo dalyvavimu cheminiam perdirbimui.

Inovatyvus sprendimas PET plastiko perdirbimui

Naujas metodas leidžia lengviau ir pigiau suardyti eterines jungtis PET. Etanolis ir geležies pagrindo katalizatoriai, tokie kaip FeCl3 arba FeBr3, leido labai selektyviai (98–99%) suskaidyti būtent PET komponentą ir gauti dimetiltereftalatą bei etilenglikolį esant tik 160–180 ºC temperatūrai.

Geležies chloridas parodė rezultatus, panašius į brangesnius titano pagrindo katalizatorius.

 

Ypač svarbu, kad naujas metodas leidžia selektyviai depolimerizuoti būtent PET iš atliekų, pavyzdžiui, tekstilės, kurią sudaro PET ir medvilnės mišinys.

Po plastiko skaidymo medvilninę dalį galima lengvai išgauti iš gauto tirpalo ir nusiųsti į specializuotas perdirbimo linijas.

Alkoholio ir geležies pagrindo katalizatoriaus derinys santykinai žemoje temperatūroje taip pat sėkmingai susidoroja su PET depolimerizacija mišriuose plastikiniuose atliekuose, įskaitant polietileną.

Šis metodas yra perspektyvus sprendimas, siekiant uždarojo ciklo ekonomikos, kurioje atliekos pakartotinai naudojamos, minimaliai veikiant aplinką.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Mokslotaskas.lt
Mokslotaskas.lt
(6)
(0)
(6)

Komentarai ()

Susijusios žymos: