„Tai veikia kaip debesies branduolys.“ Nustatė, kas lemia didesnį žaibų kiekį  ()

Žmogaus nulemti gamtinės aplinkos pokyčiai turi ne iš karto akivaizdžių pasekmių: pavyzdžiui, naujas tyrimas oro taršą dabar sieja su dažnesniais žaibais perkūnijų metu, rašo Sciencealert.com.



© pixabay (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/thunderstorm-weather-storm-thunder-1768742/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Jameso Madisono universiteto (JMU) Virdžinijoje, JAV tyrėjai, išnagrinėję daugiau kaip 500 tūkst. užfiksuotų žaibavimo atvejų Vašingtone ir Kanzas Sityje per 12 metų, nustatė, kad didesnis smulkiųjų dalelių (aerozolių) kiekis ore iš esmės susijęs su didesniu žaibų smūgių skaičiumi.

Aerozolių ir žaibų ryšys buvo tiriamas ir anksčiau, tačiau mokslininkai vis dar bando jį tinkamai įvertinti dėl daugybės skirtingų atmosferos veiksnių.

„Teršalai veikia kaip debesies branduolys. Jie patenka į debesį per kylantį oro srautą. Tada kylantis ir besileidžiantis srautas atskiria taršos daleles, todėl debesyje pasiskirsto elektros krūvis, kas lemia didesnį žaibų kiekį“, – cituojama JMU geografė Mace Bentley.

[EU+Kuponai] Smūgiams atsparios išorinės baterijos, Android vaizdo projektoriai, jump starteriai, el. dviračiai, kolonėlės ir kt. (Video)
3790 5

Specialus rinkinukas

Kuponai

Galioja iki 2024-09-30

Labai ribotas kiekis

Iš Čekijos/Kinijos sandėlių greitas ir saugus pristatymas

1) „Bakeey“ - 36000 mAh išorinė baterija, atspari smūgiams, įkraunama ir nuo saulės

2) „BlitzWolf BW-V8“ - FHD,  Android 11 vaizdo projektorius

3) „BlitzWolf“ - jump starteris su oro kompresoriumi

4) „DUOTTS C29“ - Technologijos.lt išbandytas aukščiausios klasės el. dviratis: iki 50km/h, 100km, 750W, superinė kokybė ir važiavimo malonumas

5) „BlitzWolf BW-WA3 Pro“ - labai perkama 120W belaidė kolonėlė

6) Portabili automobilinė multimedijos sistema (modelis - B5303)

Išsamiau

Mokslininkų komanda tyrė KD2,5 (kietosios dalelės iki 2,5 mikrometro) ir KD10 (iki 10 mikrometrų) daleles aplinkoje, matuodama perkūnijos aktyvumą. Atrodo, kad šių dalelių koncentracija turi didesnę įtaką nei jų dydis.

Nors daugiau dalelių paprastai reiškia daugiau žaibų, tačiau, remiantis duomenimis, ateina momentas, kai per didelis dalelių kiekis ore sumažina žaibų kiekį.

Tai scenarijai su daugybe kintamųjų, be to, svarbūs ir kiti veiksniai – nuo oro srovių iki žemės paviršiaus. Vis dėlto, abiejuose tirtuose JAV miestuose sąlygos buvo panašios, rašo Sciencealert.com.

 

„Atrodo, kad nesvarbu, kurioje pasaulio vietoje bebūtumėte, miestų tarša gali sustiprinti perkūnijas ir žaibus“, – sako M.Bentley.

Tyrimas atskleidė ir kitų įdomių išvadų, pavyzdžiui, abiejose vietovėse perkūnijos dažniausiai pasitaikydavo ketvirtadieniais. Vašingtone mažiausiai žaibuodavo pirmadieniais, o Kanzas Sityje – penktadienais.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: 15min.lt
(3)
(0)
(3)

Komentarai ()

Susijusios žymos: