„Pasaulio žemėlapis pasikeis.“ JK atsisako kolonijos  (2)

Nuo XIX amžiaus pradžios JK valdytas Čagoso salynas atitenka Mauricijui. Tačiau JK išlaikys karinę bazę.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2024-10-04 „Pasaulio žemėlapis pasikeis.“ JK atsisako kolonijos  (2)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Jungtinė Karalystė sutiko perduoti Čagoso salas (Chagos Archipelago), esančias Indijos vandenyne, Mauricijui ir taip užbaigti ilgus metus trukusį aršų ginčą.

Nustatyta, kad JK neteisėtai atskyrė Čagoso salas nuo Mauricijaus. Salynas į JK kontrolę pateko 1814 m., anksčiau jis priklausė Prancūzijai.

JK išlaikė vadinamąją Indijos Vandenyno Britų Sritį (British Indian Ocean Territory) net kai 1968 m. Mauricijus įgijo nepriklausomybę.

Susitarimas buvo pasiektas po 13 derybų raundų, prasidėjusių 2022 m., kai Mauricijaus pretenzijas dėl suvereniteto pripažino JT Tarptautinis Teisingumo Teismas (TTT), JT Generalinė Asamblėja ir Tarptautinis jūrų teisės tribunolas.

[Vokietija+kuponas] Mažiausia kaina istorijoje! Įspūdingos lazerinės graviravimo staklės: galima pjauti arba graviruoti daugiau nei 1000 skirtingų medžiagų (Video, „Swiitol C18 Pro“)
11639 7

Šių metų modelis už mažiausią kainą iki šiol

Specialus kuponas

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Pažangiausi techniniai sprendimai

Puikus daiktas DIY projektams

Išsamiau

Iš pradžių JK ignoravo JT balsavimą ir teismo sprendimus, reikalaujančius grąžinti salas, tvirtindama, kad TTT sprendimas yra tik „patariamoji nuomonė“.

Pagal naujai paskelbtą susitarimą JK išlaikys britų ir amerikiečių karinės bazės Diego Garcia, vienoje iš salų, kontrolę. JK atskyrė Čagoso salas nuo likusios Mauricijaus dalies ir deportavo 1500–2000 vietinių salų gyventojų. Diego Garcia JK išnuomojo JAV kariniams tikslams, o abu sąjungininkai nuo tada kartu valdo bazę.

JK užsienio reikalų sekretorius Davidas Lammy sakė, kad JK vyriausybė užtikrino karinės bazės ateitį „taip pat mūsų ilgalaikius santykius su Mauricijumi, artimu Sandraugos partneriu“.

JAV prezidentas Joe Bidenas gyrė susitarimą kaip „aiškų demonstravimą, kad šalys gali įveikti ilgalaikes istorines problemas ir pasiekti taikių bei abiem pusėms naudingų rezultatų“.

 

Praėjusių metų „Human Rights Watch“ ataskaitoje teigiama, kad JK turėtų sumokėti kompensaciją vietiniams gyventojams, nukentėjusioms nuo priverstinio Čagoso salų gyventojų perkėlimo septintajame ir aštuntajame dešimtmečiuose.

Čagoso salynas – atolų ir seklumų grupė Indijos vandenyne, 500 km į pietus nuo Maldyvų, pusiaukelėje tarp Rytų Afrikos krantų ir Javos salos. Priklauso Indijos Vandenyno Britų Sričiai.

Čagoso salyno sausumos plotas 63,17 km², o kartu su seklumomis ir atolų lagūnomis apie 15 000 km². Čagoso salyną sudaro 7 atolai.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(33)
(1)
(32)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai (2)