Nežemiškos gyvybės Marse ieškantis NASA zondas aptiko intriguojantį objektą  ()

NASA ir kiti į Marse tyrimus atliekantys zondai į Žemę siunčia daugybę vaizdų iš Raudonosios planetos paviršiaus. Kartais pasitaiko, kad robotai aptinka neįprastai atrodančią uolieną ar kitą elementą.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Šį kartą marsaeigis „Perseverance“ rado į žmogaus veidą panašią uolieną. Tiesa, labai pirmykščio ir pakankamai liūdno žmogaus veidą primenančią uolieną.

Šis kadras įamžintas NASA zondo 189-osios savaitės metu, Žemės laiku – rugsėjo 22-28 dienomis.

Ir nors ši ir atrodo intriguojančiai, moksliniu požiūri ji nėra niekuo ypatingesnė nei daugelis kitų Marse randamų uolienų.

Kodėl mes matome veidus?

Marsaeigiai, fiksuojantys Raudonosios planetos paviršių, jau ne kartą yra užfiksavę žemiškus objektus primenančių uolienų – „kačių“, „gyvačių“, „augalų“, „veidų“, „durų“ ir kt.

[EU+Kuponai] „Halloween Sale“! Mažiausios kainos. Įspūdingų galimybių dulkių siurbliai, žaidimų monitoriai, vaizdo projektoriai ir kt. (Video)
5168

„Halloween Sale“ išpardavimas

Mažiausios fiksuotos kainos

Nuolaidų kuponai

Iš Europos sandėlių

Iki 2 metų garantijos

1) „Narwal Freo X Ultra“ - 8200Pa, plovimas, unikalus šepetys, stotelė ir kt.

2) „JIMMY H10 Flex“ - įspūdingų galimybių belaidis dulkių siurblys

3) „KTC Q24T09“ - 24 colių, QHD, 180Hz žaidimų monitorius

4) „ETOE Seal Pro“ - 1080P, 1000 ANSI, Google TV vaizdo projektorius

Išsamiau

Kodėl mes matome „veidus“? Įvairiuose daiktuose ar objektuose įžiūrėti žmogiškus bruožus – tai pareidolija. Iš graikų kalbos kilęs terminas (para – „klaidingas“ + eidos – „atvaizdas“) – tai sensorinis psichologinis reiškinys, kai atsitiktinai susiformavęs vaizdas suprantamas kaip konkretaus žinomas objektas. Tipiškas pavyzdys – debesys, kuriuose galima įžiūrėti įvairių figūrų, primenančių veidus, gyvūnus ir t. t.

Įdomiausias radinys?

Kiek anksčiau šiais metais marsaeigis Perseverance, tyrinėjantis kadaise egzistavusio ežero dugną Jezero krateryje, atrado vieną įdomiausių iš visų ligšiolinių.

 

„Čejavos krioklių“ (Cheyava Falls) uolienoje, maždaug metro dydžio strėlės antgalio formos atbrailoje, pastebėti pėdsakai cheminių reakcijų, kurios Žemėje dažniausiai rodo mikroorganizmų egzistavimą. Tiesa, pačios reakcijos nėra biocheminės prigimties. Uoliena, pavadinta pagal krioklį Didžiajame kanjone JAV, yra dryžuota – įprastus Marso paviršiui rausvus hematito mineralus vagoja baltos kalcio sulfato gijos.

Pažvelgus į uolieną iš arčiau, pastebėta, kad hematite pilna maždaug milimetro dydžio netvarkingų balzganų dėmelių, apjuostų juodais ratilais. Pastaruosiuose yra geležies ir fosfatų.

Žemėje tokios dėmelės susidaro, kai hematitas dalyvauja cheminėse reakcijose ir iš jo išsiskiria gryna geležis bei fosfatai; pats hematitas tuo metu pabąla. Šios reakcijos įprastai yra egzoterminės ir suteikia energijos mikroorganizmams – būtent dėl to Žemėje jų požymiai dažniausiai randami kartu su mikrobų fosilijomis.

 

Aprašytos savybės rodo, kad Čejavos krioklių uoliena galėjo susiformuoti dviem etapais: pradžioje kaip nuosėdinis hematito kupinas sluoksniuotas akmuo, o vėliau tekantis vanduo, skverbdamasis pro sluoksnius, sukūrė sulfato gijas. Tačiau šiose gijose aptikta dar viena įdomybė – milimetrų dydžio olivino granulės. Olivinas formuojasi magmoje, kitaip tariant, labai aukštoje temperatūroje.

Taigi galimas ir toks scenarijus, kad uolieną formavusios reakcijos vyko gerokai aukštesnėje temperatūroje, nei tinkama mums suvokiamai gyvybei.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: delfi.lt
Autoriai: Šarūnas Meškys
(6)
(5)
(1)

Komentarai ()