Netikėtas ginklas. „Į kovą stoja gigantiški padarai“ (Foto)  ()

Mokslininkų komanda išmokė vienuolika žiurkių aptikti kvapus, susijusius su nelegalia prekyba laukiniais gyvūnais. Gyvūnai gali atsekti dramblio kaulą, raganosio ragą ir kt.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Gambietiškos žiurkės, dar žinomos kaip Afrikos gigantiškokios žiurkės (Cricetomys gambianus) gali tapti nauja priemone kovojant su nelegalia prekyba laukiniais gyvūnais.

Maždaug pusantro kilogramo sveriančius graužikus mokslininkai apmokė aptikti nykstančių gyvūnų ir augalų rūšių kvapus, kuriais prekiaujama nelegaliai. Tyrimo rezultatai buvo paskelbti žurnale „Frontiers in Conservation Science“.

„Mūsų tyrimas rodo, kad galime išmokyti gambietiškas žiurkes aptikti kontrabandinius laukinius gyvūnus ir produktus, net kai jie yra paslėpti tarp kitų medžiagų“, – sakė tyrimo bendraautorė ir Okeanos fondo elgsenos mokslininkė Isabelle Szott.

Anksčiau gambietiškos žiurkės buvo mokomos aptikti sprogmenis ir patogenus, sukeliančius tuberkuliozę. Naujuoju tyrimu, kurį atliko Tanzanijoje įsikūrusi ne pelno organizacija APOPO, buvo siekiama patikrinti jų gebėjimą aptikti kvapus, susijusius su prekyba laukiniais gyvūnais.

[EU+Kuponas] Bent 2 kartus pigiau nei Lietuvoje! Aukščiausio lygio plazminis pjaustytuvas. Paskutiniai vienetai („VEVOR CUT-50“)
4607 1

Nuostabiai gera kaina

Specialus kuponas

Iš EU greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Labai ribotas kiekis

Išsamiau

Vienuolika žiurkių – vardu Kirsty, Marty, Attenborough, Irwin, Betty, Teddy, Ivory, Ebony, Desmond, Thoreau ir Fossey – baigė kelis kvapų mokymo etapus. Mokymų metu jos išmoko sustoti prie skylių su kvapų pavyzdžiais ir signalizuoti apie kvapo aptikimą ilgesnį laiką laikant nosį skylėje. Teisingai atspėjusi žiurkė buvo apdovanota skanėstu.

 

Žiurkės taip pat buvo veikiamos maskuojančių kvapų, tokių kaip kavos pupelės, elektros laidai ir skalbimo milteliai. Juos kontrabandininkai dažnai naudoja norėdami paslėpti laukinių gyvūnų kvapą.

 

„Žiurkės išmoksta signalizuoti tik apie tikslinius kvapus, nekreipdamos dėmesio į nepageidaujamus“, –aiškino Szott.

Aštuonioms žiurkėms pavyko nustatyti keturias dažniausiai nelegalias laukinių gyvūnų rūšis tarp 146 netikslinių medžiagų.

„Mūsų žiurkės yra veiksmingos ir ekonomiškos kvapų aptikimo priemonės“, – pabrėžia Szott. „Jos gali lengvai patekti į ankštas vietas, pavyzdžiui, tarp krovinių, sandariai supakuotų į krovinių konteinerius“.

Kitas žingsnis – sukurti būdus, kaip panaudoti žiurkes uostuose, kur dažnai vyksta laukinių gyvūnų kontrabanda. Remiantis Jungtinių Tautų Narkotikų ir nusikalstamumo biuro duomenimis, pagrindiniai tranzito taškai yra Mombasos uostai Kenijoje ir Dar es Salamo bei Zanzibaro uostai Tanzanijoje.

 

 

Kad jų darbas būtų efektyvesnis, žiurkės bus aprūpintos specialiai sukurtomis liemenėmis su mažu varpeliu, pritvirtintu prie krūtinės.

„Jos paims varpelį priekinėmis letenomis, kuris skleis garsą“, – paaiškino Kate Webb, Duke universiteto neuromokslininkė ir tyrimo bendraautorė. Tokiu būdu žiurkės galės informuoti savo prižiūrėtojus, kai bus aptiktas taikinys.

Nors tyrime dalyvavusios žiurkės sėkmingai nustatė kvapus, susijusius su nelegalia prekyba laukiniais gyvūnais, yra tam tikrų apribojimų. Tyrimas atliktas kontroliuojamoje laboratorijos aplinkoje, kuri nevisiškai atspindi realias kontrabandos gabenimo sąlygas.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(0)
(0)
(0)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()