Į Paukščių Taką rėžėsi kita galaktika! Kas nutiko  ()

Astronomai mano, kad netoliese esanti nykštukinė galaktika susidūrė su Paukščių Taku, tačiau išgyveno ir tęsė savo egzistavimą.


Didysis Magelano debesis
Didysis Magelano debesis
© ESO/R. Gendler, CC BY 4.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Map_of_the_Large_Magellanic_Cloud.jpg

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kosmose dažnai įvyksta galaktikų susidūrimai ir susijungimai. Netoli Paukščių Tako yra kelios dešimtys nykštukinių galaktikų, kurias mūsų galaktika savo gravitacija traukia į save. Tai neišvengiamai sukels objektų susidūrimą ir vėlesnį mūsų didelės galaktikos mažų kaimynų absorbciją.

Naudodami Hablo kosminį teleskopą astronomai išsiaiškino, kad vienas toks susidūrimas jau įvyko, nors katastrofiškų pasekmių nykštukinei galaktikai tai nesukėlė. Tyrimas buvo paskelbtas „The Astrophysical Journal“, rašo „Earth“.

Black Friday išpardavimas prasideda! Beprotiškų kainų energijos stotelės, siurbliai, vaizdo projektoriai, el. dviračiai ir kt.
4909 5

„Black Friday“ išpardavimas

Nuolaidų kuponai

Iš Europos sandėlių

Iki 2 metų garantijos

„Lucky Draw“ žaidimas

„Flash Deals“, „Tiered Discounts“ ir kt.

1) „Narwal Freo X Plus“ - 7800Pa, plovimas, unikalus šepetys, atliekų suspaudimas, APP

2) „FOSSiBOT F3600 Pro“ energijos stotis - 3600W, 3840Wh, padidinama iki 11520Wh, APP ir kt.

3) „Eleglide M1 Plus“ - atnaujinta 2-os kartos el. dviračio versija su APP

4) „Wanbo Mozart 1 Pro“ - LCD projektorius, 1080P, 900 ANSI, Android 11, Netflix ir Widevine DRM L1 sertifikatai

Išsamiau

Tyrimo autoriai mano, kad nykštukinė galaktika Didysis Magelano debesis (Large Magellanic Cloud, LMC), kuri yra viena iš artimiausių mūsų galaktikos kaimynų, nesisuka aplink Paukščių Taką, o praeina pro mūsų galaktiką.

Kaip rodo tyrimas, glaudžiausia LMC sąveika su Paukščių Taku neseniai baigėsi. Dėl šio nedidelio susidūrimo Paukščių Takas pašalino didžiąją dalį tarpžvaigždinių dujų iš nykštukinės galaktikos aureolės. Galaktikos aureolė yra nematoma sferinė galaktikos dalis, užpildyta retomis tarpžvaigždinėmis dujomis, žvaigždėmis ir tamsiąja medžiaga.

 

Pirmą kartą astronomai sugebėjo išmatuoti LMC aureolę ir nustatė, kad ji yra stebėtinai maža, palyginti su kitomis panašios masės galaktikomis. Nustatyta, kad LMC aureolės skersmuo yra maždaug 50 000 šviesmečių. Tai yra maždaug 10 kartų mažiau nei kitos tokios pat masės nykštukinės galaktikos. Šis atradimas rodo, kad LMC aureolė susitraukė nuo neseniai įvykusio susidūrimo su Paukščių Taku.

Mokslininkų teigimu, dažniausiai tokie susidūrimai lemia tai, kad nykštukinės galaktikos praranda didžiąją dalį tarpžvaigždinių dujų ir nustoja formuoti naujas žvaigždes. Tačiau LMC galaktika dėl savo masės sugebėjo išgyventi ir, nors prarado daug dujų, žvaigždžių formavimosi procesas nesustojo. Tai yra, buvo išsaugota 10 % LMC aureolės.

 

LMC galaktikos masė sudaro tik 10 % Paukščių Tako masės, tačiau ji vis tiek didesnė nei daugumos nykštukinių galaktikų.

Anot mokslininkų, naujasis tyrimas dar kartą primena, kad galaktikų sąveikos procesas nėra toks paprastas ir aiškus, kaip gali atrodyti ir yra chaotiškas kosminių jėgų šokis.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(19)
(0)
(19)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()