„Košmaras miške.“ Voverės pastebėtos kramsnojančios elnių kaulus. Kodėl jos tai daro? (Foto) ()
Tyrėjai išsiaiškino, kad tik japoninių voverių patelės pasižymi tokiu keistu elgesiu.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kai galvojame apie voveres, greičiausiai įsivaizduojame mielas būtybes pūkuotomis uodegomis, renkančias giles. Tačiau mokslininkai iš Japonijos išsiaiškino, kad šie gyvūnai gali demonstruoti ir kitokį elgesį: pavyzdžiui, graužia kaulus, rašo „IFLScience“.
Įprastai japoninės voverės (Sciurus lis) minta sėklomis, gėlėmis ir vaisiais, o graikiniai riešutai gali sudaryti iki 35 % jų metinio raciono, bent jau kai kuriose Japonijos vietose.
草の中で見つけた動物の骨(歯のついた顎骨)を樹上でかじるリス 子育て中の母リスのカルシウム摂取
— kinoko53 (@kyoju53) July 14, 2023
squirrel gnawing animal bone found in the grass pic.twitter.com/ObmgWAtBO9
|
Tačiau naujame tyrime japoninės voverės pribloškė mokslininkus, parodydamos, kad jos gali graužti ir dėmėtojo elnio (Cervus nippon) kaulus.
Pasak tyrimo autoriaus Kenji Suetsugu, jis ir jo kolegos pirmą kartą tokį gyvūno elgesį pastebėjo 2023 metų liepos 10 dieną, kai maždaug 5 minutes stebėjo voverės patelę, graužiančią kaulą.
Nuotrauka: Koichi Gomi
Toks elgesys mokslininkams atrodė labai neįprastas ir gana keistas, nes komanda pastebėjo kai ką dar įdomesnio. Paaiškėjo, kad ne visi šios rūšies atstovai kramto kaulus: buvo tendencija, kad kaulus graužiančios voverės iš tikrųjų buvo maitinančios motinos.
Suetsugu ir kolegos padarė išvadą, kad voverių patelėms dauginimosi ir maitinimosi laikotarpiais greičiausiai reikėjo didesnio mineralų kiekio, ir manoma, kad kaulų graužimas padeda joms gauti būtinų mineralų, tokių kaip kalcis ir fosforas. Iki šiol mokslininkai stebėjo tik maitinančias pateles, kurios taip elgdavosi, ir liko neaišku, ar patinai taip pat graužia kaulus.
Tačiau mokslininkai mano, kad toks elgesys nėra toks neįprastas, kaip gali atrodyti. Dar 1940 metais buvo pranešta apie kitą kaulaėdžių voverių rūšį – pilkąją voverę (Sciurus carolinensis). Vėliau mokslininkai taip pat išsiaiškino, kad ji buvo maitinanti motina.
Komanda mano, kad bandydamos gauti šių mineralų, voverės tikriausiai neapsiriboja vien elnių kaulais.
Manoma, kad kaulai yra bene geriausias kalcio šaltinis – stebėjimai rodo, kad maitinančios motinos retkarčiais graužia ir mažų gyvūnų bei gyvačių kaulus. Panašius pastebėjimus komanda nustatė ankstesniuose tyrimuose.