Marse vietoje vandens tekėjo kažkas visiškai kito? Keista nauja teorija  ()

Marse jau seniai aptikome upių ir išdžiūvusių ežerų pėdsakus, kurie rodo senovinį skysčio buvimą šios planetos paviršiuje. Iki šiol vyravo hipotezė, kad skystis yra vanduo. Bet ar galime būti tuo tikri?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Naujas tyrimas, paskelbtas žurnale „Nature Geoscience“, nušviečia šią temą visiškai kitaip ir leidžia manyti, kad ji galėjo būti kitokia, nei manome. Autoriai nurodo, kad atlikti svarbų vaidmenį formuojant Marso kraštovaizdį skystas galėjo anglies dioksidas.

Vanduo ar anglies dioksidas?

Atrodė, kad iki šiol iš Marso paviršiuje surinkti įrodymai aiškiai rodo vandenį. Mineraliniai tyrimai nustatė cheminius junginius, kuriuos dažniausiai siejame su procesais, vykstančiais dalyvaujant vandeniui.

Tačiau mokslininkų grupė, vadovaujama Michaelo Hechto iš Masačusetso technologijos instituto (MIT) (JAV), nurodo, kad panašios cheminės reakcijos gali vykti esant skystam anglies dioksidui. Be to, šie procesai gali būti net greitesni nei vandens atveju.

[EU+Kuponai] „Cyber Monday“! Projektoriai, siurbliai, energijos stotelės, monitoriai ir specialus pasiūlymas „Apple Pay“
6966

„Cyber Monday“ išpardavimas

Nuolaidų kuponai

Galioja iki 2024-12-08

Iš Europos sandėlių

2 metų garantijos

1) „ETOE Starfish“ - 300 ANSI, 720P, Android TV, LCD vaizdo projektorius

2) „Vactidy V9“ - belaidis dulkių siurblys

3) „SolarPlay Q2402M“ - mobili energijos stotelė, 2500W, 2304Wh, LiFePO4

4) „TITAN ARMY P2510S“ - 24,5 colių, QHD, 240Hz žaidimų monitorius

Išsamiau

Michaelas Hechtas, žinomas dėl savo darbo su MOXIE instrumentu „Perseverance“ maraseigyje, pabrėžia, kad atsakymas į klausimą, kaip skystis galėjo tekėti Marse tolimoje praeityje, išlieka viena didžiausių neišspręstų Marso mįslsių.

„Nėra vieno teisingo atsakymo“, – pabrėžia jis. „Mes tik siūlome kitą galimą šio galvosūkio dalį“.

Ar Marse gali egzistuoti skystas anglies dioksidas?

Nauja perspektyva šia tema atsirado dėl tyrimų, susijusių su anglies sekvestracija – procesu, kuris apima skysto CO₂ saugojimą giliuose požeminiuose Žemės rezervuaruose. Buvo nustatyta, kad anglies dioksidas gali palaikyti mineralų susidarymą labai panašiai kaip vanduo.

 

Marse reakcijos, kuriose dalyvauja skystas CO₂, gali sukelti karbonatų, filosilikatų ir sulfatų susidarymą, kurie dažniausiai randami planetos paviršiuje.

Pateikiamos trys skysto anglies dioksido buvimo Marse galimybės. Jis gali egzistuoti kaip stabilus skystis paviršiuje, kaip ledas su ištirpusiu skysčiu po juo arba natūraliuose požeminiuose rezervuaruose.

Reikia atlikti tolesnius tyrimus

Autoriai pripažįsta, kad sąlygos, kuriomis buvo tiriamas skystas anglies dioksidas, gerokai skiriasi nuo tų, kurios buvo Marse prieš milijardus metų. Eksperimentų metu medžiaga buvo laikoma kambario temperatūroje ir dešimčių atmosferų slėgyje. Marse daug šalčiau, o atmosferos slėgis daug mažesnis. Dėl to reikalingi tolesni laboratoriniai tyrimai, kurie geriau atspindėtų Marso tikrovę.

 

Hechtas pabrėžia, kad nors ir sunku įvertinti tikimybę, jog skystasis anglies dioksidas iš tiesų vaidino svarbų vaidmenį Marse, ji pakankamai didelė, kad tolimesniuose tyrimuose jos negalima ignoruoti.

„Tai spėlionės, bet per daug svarbios, kad būtų galima ignoruoti“, – sako mokslininkas.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(22)
(4)
(18)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()