Ankstyvas mirtinos ligos simptomas matomas ant pilvo. Pasirodo net 20 metų anksčiau  ()

Liga nuolat progresuoja ir galiausiai baigiasi mirtimi.


Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Kindel Media (Public Domain) | https://www.pexels.com/photo/a-person-touching-her-belly-7298897/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Alzheimerio liga sukelia atminties praradimą ir elgesio bei nuotaikos pokyčius. Tačiau gerokai prieš atsirandant šiems simptomams, ant kūno atsiranda vienas matomas simptomas. Mokslininkai išsiaiškino, kad mūsų gyvenimo būdas ir figūra turi įtakos smegenų veiklai ir gali paskatinti demencijos išsivystymą, ligą numatant net 20 metų iki jos diagnozavimo.

Alzheimerio liga yra labiausiai paplitusi demencijos rūšis. Tai neurodegeneracinė liga, kurios metu smegenyse kaupiasi toksiškų tau ir amiloidinių baltymų sankaupos. Jie pažeidžia nervų ląsteles, dėl kurių nyksta smegenų struktūros. Liga nuolat progresuoja ir galiausiai baigiasi mirtimi. Pagrindiniai jos simptomai yra atminties ir koncentracijos sutrikimai, orientacijos problemos, nuotaikų kaita, agresyvus elgesys ir net gebėjimo atlikti pagrindines veiklas, tokias kaip asmeninė higiena ar valgymas, praradimas.

[Black Friday] Lietuvių „NordVPN“ skelbia beprotišką pasiūlymą! 74 % nuolaida + 3 mėn. nemokamai (Video)
5214 2

Lietuvių sukurtas „NordVPN“ technologijos.lt portalo skaitytojus informuoja, kad Black Friday proga visiems paruošė ypatingą pasiūlymą.

Išsamiau

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasaulyje šia liga serga per 55 mln. žmonių ir šis skaičius nuolat auga.

Mokslininkai iš Vašingtono universiteto Šv. Louis medicinos mokyklos savo tyrime sutelkė dėmesį į ryšį tarp gyvenimo būdo, daugiausia susijusio su nutukimu ir riebalinio audinio pasiskirstymu, ir Alzheimerio ligos išsivystymo.

Tyrime dalyvavo 80 suaugusiųjų, kurių amžiaus vidurkis buvo 49 metai. Jų pažintinės funkcijos buvo normalios, tačiau net 58 proc. iš jų buvo laikomi nutukę, kurių vidutinis KMI buvo 32,31 (normalus diapazonas yra 18,5–24,9).

Naudodami pažangius vaizdo gavimo metodus, įskaitant smegenų pozitronų emisijos tomografiją (PET), mokslininkai nustatė amiloido ir tau baltymų, kurie yra ankstyvieji Alzheimerio ligos rodikliai, kaupimąsi. Dalyviai matavo gliukozės ir insulino kiekį, taip pat cholesterolio kiekį kraujyje. Jiems taip pat buvo atliktas viso kūno ir pilvo MRT, siekiant išmatuoti poodinių riebalų ir visceralinių riebalų kiekį (gilius riebalus, supančius vidinius organus, pvz., kepenis ir širdį).

 

„Didesnis visceralinių riebalų kiekis buvo susijęs su didesniu dviejų būdingų patologinių Alzheimerio ligos baltymų – amiloido ir tau – kiekiu. Manome, kad mūsų tyrimas yra vienintelis, parodantis šiuos rezultatus vidutinio amžiaus žmonėms, kai mūsų dalyviams liko dešimtmečiai iki ankstyviausių Alzheimerio ligos sukeltos demencijos simptomų“, – aiškina tyrimo vadovė dr. Mahsa Dolatshahi.

 

Tyrimai parodė, kad didelis visceralinių riebalų kiekis ir didelis KMI padidino amiloido kiekį 77 %. Didelis amiloido kiekis smegenyse taip pat pasireiškė žmonėms, kuriems buvo didesnis atsparumas insulinui ir mažesnis DTL, vadinamo „gerojo“ cholesterolio, lygis.

„Pagrindinė mūsų tyrimo išvada yra ta, kad norint valdyti Alzheimerio ligos riziką nutukusiems žmonėms, reikės spręsti susijusias medžiagų apykaitos ir lipidų problemas, kurios dažnai kyla dėl didesnio kūno riebalų kiekio“, – sakė vyresnysis tyrimo autorius dr. Cyrus A. Raji.

Atradimas, kad nutukimas ir visceraliniai riebalai mažina kraujotaką smegenyse, o tai gali padidinti Alzheimerio ligos riziką, suteikia naujų galimybių užkirsti kelią demencijos vystymuisi.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(9)
(0)
(9)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()