„Garsiausias 2024 metų atradimas.“ Dingęs šimtus metų... (Foto, Video) ()
LiDAR technologijos dėka archeologai Amazonės atogrąžų miškuose atrado senovinius miestus. Šis atradimas patvirtina pirmųjų Europos kolonistų įrašus, kurie anksčiau buvo laikomi mitu.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
2024 metais archeologai paskelbė apie nepaprastą atradimą Amazonės atogrąžų miškuose – paslėptus miestus, vaizduojančius ryškų ikikolumbinės civilizacijos klestėjimą. Tankūs atogrąžų miškai, anksčiau laikomi retai apgyvendintais, LiDAR technologijos dėka atskleidė savo paslaptis, rašo „Greek Reporter“.
Mokslininkų komanda, vadovaujama archeologo Stephano Rostaino, aptiko šiuos miestus miškingose Andų papėdėse Ekvadore. Apytiksliai 2000 metų senumo gyvenvietėse gyveno mažiausiai 10 000 žmonių.
Daugiau nei prieš du dešimtmečius regione esančius molinius piliakalnius ir palaidotus kelius tyrinėti pradėjęs Rostainas prisipažino, kad iš pradžių negalėjo suprasti jų reikšmės. Naujausias lazerinis žemėlapių sudarymas atskleidė šių struktūrų, kurios buvo maždaug 1000 metų egzistavusio gyvenviečių ir kelių tinklo dalis, tarpusavio ryšį.
|
Šis tinklas, kurį Rostainas pavadino „prarastuoju miestų slėniu“, apima daugiau nei 6000 pakeltų žeminių platformų, išsidėsčiusių 300 kvadratinių kilometrų plote. Šios dviejų metrų aukščio ir maždaug 10 x 20 metrų dydžio platformos tarnavo kaip upano žmonių, gyvenusių regione nuo 500 m. pr. Kr., iki 300-600 mūsų eros metų, gyvenamoji vieta.
Didžiausia platforma, kuri, kaip manoma, buvo iškilminga vieta, yra 5 metrų aukščio ir driekiasi 40 x 140 metrų. Kasinėjimų metu taip pat aptikti medinių konstrukcijų pėdsakai, įskaitant skyles stulpams ir židiniams, rodančius platformų architektūrinę reikšmę.
Gyvenvietės buvo palaikomos sudėtingos žemės ūkio sistemos. Aplink platformas mokslininkai atrado laukus su mažais drenažo kanalais, kuriuose augo kukurūzai, pupelės, maniokai ir saldžiosios bulvės. Rostainas šias gyvenvietes pavadino „sodų miestais“, pabrėždamas jų išsklaidytą plėtrą ir integraciją su aplinka.
Lidar images of cluster of lost cities in the Amazon rainforest, Copueno site & Kunguints site in Upano Valley, Ecuador.
— UFO CHRONICLES PODCAST🎙️𝕏 (@UFOchronpodcast) October 16, 2024
Images: Antoine Dorison, Stéphen Rostain pic.twitter.com/YxeheEJpYc
Gyvenvietes papildomai jungė tiesių kelių tinklas, nutiestas kasant ir pilant gruntą. Vienas kelias tęsiasi mažiausiai 25 kilometrus.
Mokslininkai apskaičiavo, kad šiame regione gyveno mažiausiai 10 000 žmonių, nors tyrimo bendraautorius Antoine'as Dorisonas teigė, kad jų skaičius gali siekti 15 000 ar net 30 000. Tyrimai rodo, kad prieš atvykstant europiečiams, Amazonėje galėjo gyventi iki 8 milijonų žmonių.
Šis atradimas prieštarauja senoms prielaidoms apie Amazonės atogrąžų miškų istoriją. Daugelį amžių buvo manoma, kad ši vietovė buvo nepaliesta iki pat Europos tyrinėtojų atvykimo XV amžiuje. Tačiau ankstyvosiose šių tyrinėtojų pasakojimuose buvo aprašyti mitais laikomi ūkiai ir miestai. Naujausi senovinių kasinėjimų radiniai, įskaitant tuos, kurie buvo atrasti šio tyrimo metu, patvirtino šiuos istorinius įrodymus.
Šių miestų atradimas ne tik peržiūri Amazonės istorijos pasakojimą, bet ir parodo senovės civilizacijų išradingumą klestėti sudėtinguose kraštovaizdžiuose.