Plutonas jau už nugaros. Jau 2027-aisiais. Istorinis įvykis  ()

Erdvėlaivis „New Horizons“ artimiausiu metu pasieks istorinį įvykį, kuris padės mums geriau suprasti tolimiausius mūsų Saulės sistemos kampelius.


New Horizons
New Horizons
© NARA (atvira licencija) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:New_Horizons_on_work_stand.jpg

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

NASA erdvėlaivis „New Horizons“ yra tolimiausias zondas Saulės sistemoje. Jis yra maždaug 60 astronominių vienetų (AU) nuo Žemės (vienas astronominis vienetas yra 150 mln. km).

2015 metais jis pirmą kartą aplankė Plutoną iš arti ir pradėjo tyrinėti tolimiausius Saulės sistemos kampelius, kur yra Kuiperio juosta. Tai erdvės regionas, užpildytas milijonais ledinių kūnų.

Dabar NASA zondas ruošiasi kirsti smūginės bangos (termination shock) ribą. Tai yra riba, ties kuria saulės vėjas sulėtėja, ir tai praktiškai yra Saulės sistemos riba, nors kiek toliau yra heliopauzė, kur jau prasideda tarpžvaigždinė terpė, rašo „Space“.

[EU+Kuponai] „Valentines Day 2025“ išpardavimas! Mažiausios kainos + dovanos. Vaizdo projektoriai, žaidimų ekranai, siurbliai ir kt. Ribotas kiekis
6435 2

„Valentine's Day 2025“ išpardavimas!

Nuolaidų kuponai

Galioja iki 2025-02-14

Iš Europos sandėlių

Iki 2 metų garantijos

1) „ETOE Seal Pro“ - 1080P, 1000 ANSI, Google TV vaizdo projektorius, dovanų „Tronsmart“ belaidė garso kolonėlė

2) „Titan Army C32C1S“ - 31,5 colių, 2K, 240Hz lenktas žaidimų monitorius, dovanų „Tronsmart“ belaidė garso kolonėlė

3) „JIGOO C200“ - rekordinės kainos 350W belaidis dulkių siurblys

Išsamiau

Saulės įtakos sritis vadinama heliosfera. Ji užpildyta saulės vėjo, įkrautų dalelių srautu, kurį spinduliuoja Saulė. Tačiau saulės vėjo greitis labai sulėtėja ties smūginės bangos riba, tai yra, vienoje iš išorinių heliosferos ribų. Ten Saulės įtaka mažėja ir jau jaučiama tarpžvaigždinės terpės įtaka. Tačiau astronomai turi labai mažai informacijos apie šį kosmoso regioną, nes smūginės bangos riba nuo mūsų yra nutolusi apie 11 milijardų km.

Pasak pagrindinio „New Horizons“ misijos tyrėjo Alano Sterno, sunku tiksliai pasakyti, kada NASA erdvėlaivis kirs smūginės bangos ribą, tačiau tikimasi, kad tai įvyks apie 2027 m. Svarbiausia, anot mokslininkų, zondas „New Horizons“ veikia taip, kaip turėtų, o visi 7 jo instrumentai veikia tinkamai. Spėjama, kad šis įrenginys galės veikti iki 2050 m., tyrinėdamas Saulės sistemos pakraščius, o galbūt net ir palikdamas ją.

 

Pasak mokslininkų, vienos iš pagrindinių ribų tarp heliosferos ir tarpžvaigždinės erdvės tyrimas yra labai svarbus astrofizikai. Nors „Voyager 1“ ir „Voyager 2“ jau seniai peržengė smūginės bangos ribą, juose nebuvo reikiamos įrangos, kuri teiktų informaciją apie pagautus jonus. Šios dalelės iš tikrųjų gali dominuoti perduodant saulės vėjo energiją per smūginės bangos ribą.

 

NASA mokslininkai teigia, kad tikrasis smūginės bangos ribos kirtimas gali užtrukti vos 10 minučių, tačiau greičiausiai bus keli kirtimai, kai smūgio banga tęsis kelias dienas. Bet kokiu atveju tai bus istorinis įvykis erdvėlaiviui „New Horizons“. Naujų duomenų dėka astrofizikai galės suprasti, kaip veikia smūginės bangos riba.

Mokslininkai taip pat mano, kad zondas „New Horizons“ po kelerių metų gali atsidurti naujo Kuiperio juostos regiono centre, o tai gali įrodyti, kad šis kosmoso regionas yra daug didesnis, nei manyta anksčiau.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(14)
(0)
(14)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()