Virto stiklu... „Vienintelis tokio pobūdžio atvejis.“ Neeilinis radinys (Foto, Video)  ()

Tai vienintelis žinomas atvejis pasaulyje, kai žmogaus audinys natūraliai virsto stiklu.


Smegenys, virtusios stiklu
Smegenys, virtusios stiklu
© Ekrano kopija | https://x.com/InfoR00M/status/1895166105162813929/photo/1

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Senovės Herkulanėjo (dar žinomas kaip Herkulanumas, Herkulanas, lot. Herculaneum), mieste per Vezuvijaus išsiveržimą žuvusio 20-mečio vyro smegenys virto stiklu. Mokslininkai nustatė, kad taip atsitiko organui susilietus su itin karštu pelenų debesiu.

Žurnale „Scientific Reports“ paskelbtame naujame tyrime aprašoma, kaip jauno vyro smegenys pavirto stiklu per katastrofišką Vezuvijaus išsiveržimą 79 m. mūsų eros metais. Mokslininkai mano, kad ant vyrą užgriuvo 510 laipsnių Celsijaus pelenų debesis, o vėliau jo smegenys greitai atvėso.

[Pasaulinė premjera!] Iš EU su kuponais pasaulinio lyderio energijos stotelės. Aukščiausia klasė, galimybės ir šokiruojanti kaina
11482 3

Specialūs kuponai

Iš Europos sandėlių

2 metų garantijos

1) „Ampace Andes 1500“ - LFP, 1462Wh, 2400W energijos stotelės

2) „Ampace Andes 600 Pro“ - LiFePO₄, 584Wh, 600W energijos stotelės

3) „Fossibot SP200“ - 200W saulės panelės

Išsamiau

 

Stiklas susidaro greitai aušinant skystį (dažniausiai išlydytą smėlį) iki kietos būsenos be kristalizacijos etapo. Šiuo atveju dėl didelio karščio smegenų audinys sustiklėjo – tai gamtoje pasitaiko retai – ir vėliau sukietėjo į medžiagą, kuri atvėsusi primena stiklą. Stiklo susidarymo procesas gali vykti natūraliai, pavyzdžiui, kai žaibas trenkia į smėlio reljefą. Tada susidaro stiklo gabalėliai, vadinami fulguritais.

Neeilinį atradimą padarė Neapolio universiteto archeologai, apžiūrėję aptariamo žmogaus palaikus. Maždaug 20-ies metų Herkulanėjo gyventojo kūnas buvo rastas septintajame dešimtmetyje.

Tyrinėjant apanglėjusius palaikus vienu metu pastebėta kažkas neįprasto. „Staiga pamačiau mažus stiklinius fragmentus, blizgančius vulkaniniuose pelenuose, užpildančius kaukolę“, – rašė atradėjas Pier Paolo Petrone. Kai archeologas ir jo kolegos mikroskopu ištyrė medžiagos fragmentus, jiems netgi pavyko pamatyti neuronus.

Kai buvo aptiktas, vyro kūnas gulėjo veidu žemyn ant medinės lovos pastate, kuris greičiausiai buvo vietinė garbinimo vieta. Archeologai spėja, kad 20-metis galėjo saugoti pastatą. Kaip pažymi „Science News“, kaukolė galėjo apsaugoti vyro smegenis nuo tiesioginio kontakto su karštu pelenų debesiu.

Kai kurie mokslininkai atkreipia dėmesį, kad toks pat likimas galėjo ištikti ir kitų žmonių, mirusių Herkulanėjuje, bet kurių palaikai neišlikę iki šių dienų, smegenis.

 

Petrone apibūdino sustiklėjusių audinių liekanas kaip „juodą spalvą ir blizgius paviršius, gana panašius į obsidianą“. Tačiau, kaip pažymėjo jis, „skirtingai nei obsidianas, stiklo likučiai buvo itin gležni ir lengvai sutrupinami“.

Tęsinys kitame puslapyje:




„Buvau labai susijaudinęs, kai supratau, kad išsaugotos smegenys yra kažkas visiškai unikalaus, dar niekada nematyto jokiame kitame archeologiniame ar teismo medicinos kontekste“, – pabrėžė jis. Kaip rašo BBC News, be smegenų, tikėtina, kad jokia kita vyro kūno dalis nepavirto stiklu.

Stiklo mėginio, paimto iš kaukolės ir nugaros smegenų, analizė atskleidė, kad kūno audinys turi būti įkaitintas iki daugiau nei 510 °C, kad įvyktų stiklinimo procesas – skysčio pavertimas stiklu.

Kadangi piroklastiniai srautai, sudaryti iš greitai judančių vulkaninių medžiagų ir dujų, kurie palaidojo Herkulanėją, pasiekė ne aukštesnę kaip 465 °C temperatūrą, jie negalėjo sukelti smegenų stiklėjimo. Tačiau mokslininkai mano, kad karštas pelenų debesis, kuris greitai išsisklaidė, galėjo sukurti tinkamas sąlygas smegenų audiniui stiklinti.

 

Tyrimas rodo, kad tokie oro debesys gali būti pakankamai karšti, kad nužudytų žmogų, o taip pat skatintų organinio stiklo susidarymą. Tačiau mokslo bendruomenė šiuo klausimu nėra vieninga ir ne visi tyrinėtojai sutinka su teze, kad aukos smegenys buvo paverstos stiklu.

Herkulanėjas buvo senovės Italijos miestas, esantis netoli  Vezuvijaus kalno, sunaikintas kartu su  Pompėja ir Stabija, 79 mūsų eros metais.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(12)
(0)
(12)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()