Baltas ar raudonas vynas? Paaiškėjo, kuris labiau skatina vėžio atsiradimą ()
Jau įrodyta, kad alkoholio vartojimas gali padidinti įvairių vėžio rūšių riziką, o įtakos turi ir gėrimo dažnumas bei suvartotas kiekis.

© ASPhotohrapy (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/wines-glasses-wine-glasses-stemware-1761613/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Tačiau mokslininkai dar nesutaria dėl vyno poveikio sveikatai. Todėl neseniai paskelbta metaanalizė, kurioje siekta palyginti galimą baltojo ir raudonojo vyno poveikį vėžio rizikai.
Išanalizavę 42 tyrimus, mokslininkai nenustatė, kad raudonasis ar baltasis vynas būtų susijęs su vėžio rizika.
Tačiau, kai buvo nagrinėjami tik kohortiniai tyrimai, nustatyta, kad baltojo vyno vartojimas buvo susijęs su padidėjusia vėžio rizika.
Baltojo vyno vartojimas taip pat buvo susijęs su didesne vėžio rizika moterims. Tyrimo autoriai išskyrė išaugusią tikimybę susirgti odos vėžiu.
Kohortinis tyrimas – tai epidemiologinis tyrimo tipas, kai žmonių grupė (kohorta) stebima pasirinktą laikotarpį, siekiant nustatyti ryšius tarp tam tikrų veiksnių poveikio ir ligų ar kitų sveikatos būklių išsivystymo.
Tyrėja: nėra saugaus alkoholio
|
Žurnale „Nutrients“ paskelbtos metaanalizės autoriai pabrėžė, kad tyrimai, susiję su vyno vartojimu ir vėžio rizika iki šiol nedavė aiškaus atsakymo.
JAV Rod Ailendo valstijoje įsikūrusio Brauno universiteto ir Harvardo medicinos mokyklos tyrėjai siekė palyginti raudonojo ir baltojo vyno vartojimą ir tai, kaip kiekvienas gėrimas veikia vėžio riziką.
Išsamią paiešką skaitmeniniuose archyvuose atlikę mokslininkai pirmiausia atmetė tyrimus, kuriuose nebuvo išskirta vyno rūšis, ir straipsnius, pavyzdžiui, literatūros apžvalgas bei eksperimentinius tyrimus.
Į galutinę metaanalizę jie įtraukė 22 atvejo ir kontrolės tyrimus bei 20 kohortinių tyrimų.
Autorius ypač domino vyno įtaka prostatos, krūties, odos ir plaučių vėžių atsiradimui.
Atskirą analizę jie paskyrė kohortiniams tyrimams, nes šiuose yra mažesnė šališkumo rizika.
Iš pradžių tyrėjai nepastebėjo skirtumo, kaip raudonasis ar baltasis vynas paveikė tikimybę susirgti vėžiu.
„Nors gerai žinoma, kad alkoholio (įskaitant vyną) vartojimas didina vėžio riziką, daugelis žmonių mano, kad raudonasis vynas yra sveikesnis pasirinkimas dėl didesnio antioksidantų kiekio. Mūsų rezultatai parodė, kad raudonojo ir baltojo vyno vėžio rizika apskritai reikšmingai nesiskiria. Pagrindinė žinia yra ta, kad nėra saugių alkoholinių gėrimų vėžio prevencijos požiūriu“, – sakė Eunyoung Cho, pagrindinė tyrimo autorė, Brauno universiteto epidemiologijos ir dermatologijos docentė.
Panašu, baltas vynas kenkia labiau
Išanalizavę tik kohortinius tyrimus, tyrėjai pastebėjo, kad baltasis vynas buvo susijęs su padidėjusia vėžio rizika.
Tiesa, neatrodo, kad tai galiotų vyrams. Tačiau baltasis vynas buvo susijęs su padidėjusia vėžio rizika tarp moterų.
Autoriai akcentavo, kad alkoholis bendrai didina vėžio riziką. Jie pastebėjo, kad kiekvienas per dieną suvartojamas papildomas 10 g etanolio, arba maždaug viena taurė raudonojo vyno, buvo susiję su 5 proc. padidėjusia vėžio rizika.
Nagrinėdami konkrečius vėžio atvejus, mokslininkai pastebėjo, kad baltasis vynas buvo susijęs su 22 proc. padidėjusia odos vėžio rizika. Tačiau jie nenustatė ryšio tarp odos vėžio ir raudonojo vyno.
Ir raudonasis, ir baltasis vynas buvo susiję su didesne tikimybe susirgti krūties vėžiu.
Kaip alkoholis gali prisidėti prie odos vėžio?
Rasti atsakymui į šį klausimą gali būti naudinga atlikti daugiau tyrimų. E.Cho pažymėjo, kad nėra visiškai aišku, kodėl jie pastebėjo tokį rezultatą.
„Viena iš galimybių yra ta, kad gausus alkoholio vartojimas gali būti susijęs su didelės rizikos elgesiu, pavyzdžiui, deginimusi saulėje arba nepakankamu apsaugos nuo saulės priemonių naudojimu, – svarstė ji. – Tačiau tai nepaaiškina, kodėl baltasis vynas pasirodė esąs pagrindinis veiksnys“.
Autoriai pažymi, kad raudoname vyne esantis resveratrolis, manoma, pasižymi priešvėžinėmis savybėmis. Raudoname vyne resveratrolio yra daugiau nei baltame.
Tačiau metaanalizė neparodė, kad raudonas vynas mažina vėžio riziką. Mokslininkai pripažįsta, kad taip gali būti dėl greito resveratrolio metabolizmo.
Pasak tyrėjų, jų išvados rodo, kad raudonas vynas nebūtinai gali būti geresnis pasirinkimas, kai kalbama apie vėžio riziką.
Parengta pagal „Medical news today“ inf.