Ligų diagnostikai – „išmanieji“ kontaktiniai lęšiai (0)
Senovės išmintis byloja, jog žmogaus akys – sielos veidrodis. Iš akių galima nuspėti, ar žmogus liūdnas, ar linksmas, ar… blaivus. Žvelgdami į akies tinklainę, medikai nustato paciento sveikatos būklę, kuri susijusi ne tik su rega. Iki šiol kontaktiniai lęšiai buvo naudojami pagerinti žmogaus regėjimą, tačiau mokslininkai iškėlė teoriją, kad „išmanieji“ kontaktiniai lęšiai, integravus jutiklius ir elektroniką, galėtų nustatyti žmogaus ligas. Maža to, tokie lęšiai galėtų dozuoti vaistus, rašo economist.com.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Ištobulinus šiuos kontaktinius lęšius, būtų įmanma matuoti cholesterolio, alkoholio, gliukozės kiekį kraujyje bei sulaukti perspėjimo apie galimą sveikatos pavojų.
„Technologijose slypi didžiulis potencialas“, – teigia Vašingtono universiteto mokslininkas Babakas Parvizas. Tokie kontaktiniai lęšiai gali funkcionuoti ir kaip jutiklis, ir kaip ekranas, suteikiantis galimybę duomenys „transliuoti“ tiesiai iš kūno ir į jį.
Kontaktinius lęšius papildžius šviesą priimančiais elementais, įmanoma tiesiai į kontaktinių lęšių nešiotojo regėjimo lauką projektuoti skaitmeninius vaizdus nenaudojant akinių ar ekrano.
Pirmieji funkcionalieji kontaktiniai lęšiai jau pardavinėjami. Bevieliu ryšiu palaikomi lęšiai padeda glaukoma sergantiems žmonėms. Su kitos modifikacijos „išmaniaisiais“ kontaktiniais lęšiais Bostono vaikų ligoninėje darbuojasi Danielas Kohanas. Jo planuose – idealiai veikiantys lęšiai, kurie padėtų nuolat tiekti pacientui vaistus.
„Akių lašai nėra efektyvi priemonė, nes tik maža dalis jų patenka į akį. O dar didesnė problema – žmonės nesilaiko gydytojų nurodymų ir nesusilašina vaistų taip, kaip reikėtų“, – apie „išmaniųjų“ kontaktinių lęšių būtinybę aiškina mokslininkas.