Aptiko „Fakelo drakoną“. Tai mūsų galaktikos dvynė  ()

Mūsų Galaktika, Paukščių Takas, šiandieninėje Visatoje yra ganėtinai vidutiniška – tiek savo mase, tiek žvaigždžių formavimosi sparta.



© NASA/CSA/ESA, M. Xiao (University of Geneva), G. Brammer (Niels Bohr Institute), Dawn JWST Archive (Atvira licencija)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Taip pat ji yra gana tvarkinga: turi milžiniškas spiralines vijas, kurios randamos tikrai ne kiekvienoje spiralinėje galaktikoje, ir centrinį telkinį. Įprastai manoma, kad tokioms galaktikoms susiformuoti reikėjo nemažai laiko – bent kelių milijardų metų. Tačiau Jameso Webbo teleskopas atskleidė, kad tvarkingų galaktikų buvo ir seniau, o dabar aptikta tolimiausia tvarkinga galaktika su disku, spiralinėmis vijomis ir centriniu telkiniu, kuri atrodo kone kaip Paukščių Tako dvynė.

Galaktika, kurią tyrėjai praminė Žulongu (kiniškai tai reiškia „Fakelo drakonas“), matoma iš laikų, kai Visatos amžius buvo vos 1,1 milijardo metų; palyginimui dabartinis yra 13,8 milijardo. Tai tolimiausia žinoma galaktika, turinti aiškų centrinį telkinį, diską ir spiralines vijas. James Webb duomenų analizė parodė, kad galaktika į mus pasisukusi praktiškai „veidu“, t. y. matome tiesiai disko plokštumą.

Puikios multimedijų sistemos už centus. Jei vairuojate automobilį – Jums to reikia!

Specialus rinkinukas

Labai ribotas kiekis

Sutvarkyti visi mokesčiai

Greitas ir saugus pristatymas

1) Portabili automobilinė multimedijos sistema (modelis - H508/H808D)

2) Portabili automobilinė multimedijos sistema (modelis - H505)

3) Portabili automobilinė multimedijos sistema (modelis - B5)

Išsamiau

Spiralinės vijos joje driekiasi bent 19 kiloparsekų nuo centro; palyginimui Saulę nuo Paukščių Tako centro skiria aštuoni kiloparsekai. Pusė disko šviesio sutelkta 3,7 kiloparsekų spindulio regione centre – šis dydis labai panašus į mūsų Galaktikos.

Panaši ir bendra žvaigždžių masė – apie 100 milijardų Saulės masių. Centrinė galaktikos dalis yra raudona, tai rodo, kad ten žvaigždės nebesiformuoja; o išorėje formuojasi, maždaug 66 Saulės masių per metus sparta. Tai daug daugiau, nei Paukščių Take, tačiau bent tris kartus mažiau, nei vidutiniškai to laikotarpio galaktikoms.

 

Taigi Žulongas yra ganėtinai rami galaktika, didžiąją dalį žvaigždžių suformavusi dar seniau, nei stebimas laikotarpis. Kaip tokia galaktika spėjo nusistovėti per mažiau nei milijardą metų, kol kas lieka neaišku.

Tyrimo rezultatai publikuojami „Astronomy & Astrophysics“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Konstanta.lt
Konstanta.lt
(3)
(0)
(3)

Komentarai ()