Astronomai suglumę, ką atrado. „Jie nukreipti į mus. Galiausiai praryja savo šeimininkus“ ()
Tokia šokiruojamai stipri asimetrija prieštarauja dabartinėms kosmologinių modelių prielaidoms.

© odinzero (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/illustrations/galaxy-mobile-digital-universe-8810541/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Galaktikos gali turėti savo palydovus, įskaitant Paukščių Taką. Kitas tokio reiškinio pavyzdys yra Andromedos galaktika, kuri ateityje greičiausiai susidurs su mūsiške. Tačiau šį kartą astronomai sutelkė dėmesį ne į šį numatomą susidūrimą, o į savotišką galaktikų išsidėstymą aplink mūsų kaimynę, esančią maždaug už 2,5 milijono šviesmečių.
Pasak žurnale „Nature Astronomy“ paskelbto tyrimo autorių, tokia stulbinanti palydovų konfigūracija ten taikoma daugumai jų. Dėl stiprios gravitacijos tokios galaktikos galiausiai praryja savo šeimininkus. Tie, kurie skrieja aplink Paukščių Taką ar Andromedą, dar nepatyrė tokio likimo, tačiau tai tikriausiai pasikeis tolimoje ateityje.
|
Tyrinėdami Andromedos galaktiką ir jos palydovus, astronomai padarė išvadą, kad kai kurie jų skrieja panašiai kaip ir mūsų Saulės sistemą sudarančios planetos. Nors iki šiol naudoti modeliai rodė labiau atsitiktinį pasiskirstymą, dabar žinoma, kad tai netiesa. Mokslininkų komanda mano, kad apie 80 % Andromedos palydovinių galaktikų yra pusrutulio srityje, nukreiptoje į Paukščių Taką.
Naujo tyrimo autoriai atkreipė dėmesį į neįprastą mūsų kaimynės Andromedos, esančios už 2,5 milijono šviesmečių, palydovinių galaktikų išsidėstymą. Šių palydovų konfigūracija visiškai skiriasi nuo modeliavimo rezultatų.
Tokia šokiruojamai stipri asimetrija prieštarauja dabartinėms kosmologinių modelių prielaidoms. Galbūt pastarieji reikalauja modifikacijų, nes dabartine forma jie lieka pasenę. Neatmetama galimybė, kad stebėjimai neatspindi tikrosios situacijos eigos, nors sunku įsivaizduoti, kad tokia rimta klaida būtų įmanoma. Palydovinių galaktikų modeliavimuose panašios konfigūracijos paprastai neviršija 0,3 %. Skirtumas milžiniškas.
Tyrimo autoriai nėra tikri, kaip galėtų paaiškinti šios asimetrijos priežastis. Jamie Kanehisa iš Potsdamo universiteto, vadovavęs šiam tyrimui, atkreipia dėmesį į galimą neįprastą akrecijos istoriją, kurioje pagrindinį vaidmenį atlieka Andromedos galaktika. Galbūt jos palydovinės galaktikos į gravitacinį diapazoną pateko gana neseniai – galbūt dėl susidūrimo prieš 2–3 milijardus metų.