Dramatiški kadrai. Pirmasis istorijoje. Žemė tiesiog suplyšo (Video) ()
Tyrėjų manymu, vaizdo įraše – pirmasis kada nors kameromis užfiksuotas lūžio poslinkis.

© Ekrano kopija | https://www.youtube.com/watch?v=77ubC4bcgRM
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Apie tai rašo „IFLScience“.
2025 m. kovo 28 d. Mandalajaus miestą (Mianmaras) supurtė 7,7 balo žemės drebėjimas, kuris buvo juntamas net kaimyniniame Tailande. Dėl katastrofiško įvykio žuvo mažiausiai 4900 žmonių.
Žemės drebėjimo epicentras buvo palei Sagaingo lūžį – 1400 km ilgio dešininį poslinkio lūžį, skiriantį Birmos mikroplokštę nuo Sundos plokštės. Drebėjimas sukėlė plyšimą, kuris driekėsi 460 km, o paviršiaus poslinkiai viršijo 4 metrus.
|
Dabar internete plinta vaizdo įrašas, kuris geologų vadinamas pirmuoju istorijoje užfksuotu lūžio poslinkiu. Manoma, kad vaizdo įrašas buvo nufilmuotas netoli Tazi, Mianmare, ir jame matyti akimirka, kai du žemės blokai pasislenka vienas pro kitą. Atkreipkite dėmesį, kad dėmesį reikia sutelkti į trumpo vaizdo įrašo foną, kad pastebėtumėte, kaip slenka peizažas.
Pasak JAV geologijos tarnybos, lūžis yra įtrūkimas arba įtrūkimų zona tarp dviejų uolienų blokų. Įtrūkimai leidžia blokams judėti vienas kito atžvilgiu, ir šis judėjimas gali įvykti greitai, žemės drebėjimo pavidalu, arba lėtai, šliaužimo pavidalu.
Lūžių ilgis gali svyruoti nuo kelių milimetrų iki tūkstančių kilometrų, tačiau dauguma jų geologiniu laiku sukelia pasikartojančius poslinkius. Žemės drebėjimo metu uoliena vienoje lūžio pusėje staiga pasislenka kitos pusės atžvilgiu, o lūžio paviršius gali būti horizontalus, vertikalus arba turėti bet kokį kampą tarp jų.
Tolesnė židinio mechanizmo analizė parodė, kad žemės drebėjimas įvyko tik apie 10 kilometrų gylyje.
Stebėjimai rodo, kad nuo epicentro plyšys tęsėsi 75 km į šiaurę ir baigėsi į pietus nuo Xingu, o platesnis 420 km plyšys įvyko į pietus ir baigėsi netoli Pyu.
Visas plyšimo procesas truko kiek daugiau nei 80 sekundžių, o didžiausias seisminis išsiveržimo momentas įvyko maždaug po 30 sekundžių nuo pradžios.