„25 cm tikslumu! Dabar rusus matysime naktį, miške ir pro debesis.“ Beprotiška žinia, kas atvyko  ()

Sutarties vertė 201,5 mln. eurų.



© ICEYE nuotr. (Asmeninis albumas)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Lenkija įsigijo naujų stebėjimo palydovų. Jie leis matyti ne tik dieną, bet ir naktį, nepriklausomai nuo oro sąlygų. Visa tai dėka sintetinės apertūros radaro (SAR) technologijos. Tokiu būdu gautos nuotraukos yra tikslios iki 25 cm.

2025 m. gegužės 14 d., trečiadienį, Ginkluotės agentūra pasirašė sutartį su ICEYE ir WZŁ-1 (Karinių ryšių gamykla Nr. 1) konsorciumu dėl Žemės stebėjimo palydovinės sistemos pristatymo Lenkijos kariuomenei pagal „MikroSAR“ programą. Sutarties vertė – 860 mln. zlotų (201,5 mln. eurų), o jos įgyvendinimas numatytas 2025–2026 m.

Sutartis numatys trijų palydovų, naudojančių sintetinės apertūros radarą (SAR), ir mobiliojo antžeminio segmento pristatymą. Už paieškos ir gelbėjimo palydovų tiekimą bus atsakinga Suomijos ir Lenkijos bendrovė ICEYE. Mobiliosios palydovinės žvalgybos platformos ISR atveju rangovas bus WZŁ-1, priklausantis Lenkijos ginkluotės grupei. Sutartyje numatyta galimybė įsigyti tris papildomus palydovus ir mobiliojo antžeminio ryšio segmentą.

Programa, kurios kodinis pavadinimas yra „MikroSAR“, bus įdiegta labai greitai. Pirmąjį palydovą į orbitą planuojama paleisti šiais metais. Tai greičiausiai įvyks maždaug spalio mėnesį. Kalbant apie kitus du palydovus, jie bus paleisti 2026 m. Visi trys įrenginiai bus sinchroninėje su Saule orbitoje.

[Vokietija] Puikus būdas sumažinti šildymo sąskaitas net iki 30 %! Išmanieji radiatorių termostatai už tokias kainas, kokių Lietuvoje nebūna (Video)
4987

Nuostabiai geros kainos!

Gausus komplektas

Iš Vokietijos, retas atvejis

Greitas ir saugus pristatymas

Tuya; Zigbee; APP; Alexa; Google Home ir t. t.

Išsamiau

Saulės sinchroninė orbita – tai Žemės sinchroninė orbita su tokiu polinkiu (t. y. orbitos kampu pusiaujo atžvilgiu), kuris leidžia palydovams kiekvieną dieną tuo pačiu Saulės laiku skristi virš tos pačios Žemės vietos. Paprastai ji yra gana žemai, apie 600–800 km virš Žemės paviršiaus. Palydovas paprastai apskrieja Žemę maždaug per 100 minučių, todėl jis virš Lenkijos pasirodo 14–15 kartų per dieną.

Ką suteiks SAR palydovai?

Visa sistema sukurta atsižvelgiant į išteklių dalijimąsi ir kolektyvinį užduočių atlikimą. Tai leidžia, jei reikia, optimaliai išnaudoti jungtinių žvaigždžių potencialą ir sparčiai stiprinti Europos valstybių ir jų sąjungininkų kolektyvinės gynybos pajėgumus kosmoso srityje. Palydovus valdys 2024 m. birželį įkurta Geografinės erdvės žvalgybos ir palydovinių paslaugų agentūra (ARGUS). ARGUS yra atsakinga už visų Lenkijos ginkluotųjų pajėgų palydovinių sistemų valdymą.

 

Kuo SAR palydovai unikalūs? Sintetinės apertūros radaras (SAR) yra specifinis radaro tipas, skirtas labai tiksliems Žemės paviršiaus vaizdams gauti. Šiuo tikslu naudojamos radijo bangos. Taigi, jis neveikia kaip kamera, kuri mato šviesą, bet matuoja atspindėtas bangas, kurias anksčiau skleidė. Palydovas siunčia bangas ir jas priima atgal, matuodamas signalo grįžimo laiką ir jo intensyvumą. Tada specialūs algoritmai konvertuoja signalą į skaitmeninį vaizdą, kuris braižomas žemėlapyje.

SAR radarai nėra ribojami paros laiko, nes jiems nereikia šviesos. Be to, tai leidžia sudaryti Žemės žemėlapį visomis atmosferos sąlygomis. Debesys, pūgos ar smarkus lietus nebėra kliūtis. Taip pat galima stebėti objektus miške. Užsakyti ketvirtos kartos (Gen4) paieškos ir gelbėjimo palydovai. Kaip giriasi pats palydovų gamintojas, naujausios kartos palydovai leidžia dar geriau aptikti ir klasifikuoti objektus, atsižvelgiant į gynybos rinkų poreikius.

 

Pasikeitė ne tik SAR antenos dydis, bet ir perduodamo radaro signalo galia. Naujosios kartos stebėjimo plotas bus daugiau nei dvigubai didesnis – nuo ​​150 km iki 400 km. Vaizduose yra 30 % didesnis informacijos tankis. Patobulinimai taip pat apima patobulintą orbitos valdymą, skirtą konkrečių taikinių vaizdavimui, ir geresnį našumą vaizduojant perpildytas zonas vieno palydovo praskriejimo metu. Nuotraukų raiška yra 25 cm (toks yra vieno „pikselio“ dydis nuotraukoje iš šio palydovo). Visi šie patobulinimai leis lengviau aptikti priešo tankus, lėktuvus ir laivus.

Lygiai taip pat svarbu, kad toks palydovas nebūtų skirtas tik kariniams tikslams. Tai puikiai tinka žemės ūkio ir miškininkystės stebėsenai arba nelaimių padarinių vertinimui. Tai įrodė ir pastarieji potvyniai. 2024 m. rugsėjį ICEYE pateikė Oderio upės baseino vaizdus, ​​kurie padėjo įvertinti nelaimės mastą. Dėl reljefo matavimų jis taip pat gali išmatuoti žemės drebėjimo sukeltus pokyčius.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(14)
(1)
(13)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()