Tai gali nutikti pačiu netinkamiausiu momentu. „Kodėl kartais pamirštame paprastus žodžius?“  ()

Kaip su tuo susidoroti?


Asociatyvus pav.
Asociatyvus pav.
© Tumisu (Pixabay Content Licence)|https://pixabay.com/illustrations/memory-loss-erase-alzheimer-brain-4894438/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Daugeliui pažįstama situacija, kai reikia pasakyti paprastą, gerai žinomą žodį, bet jis tarsi „išsitrina“ iš atminties ir jo negali prisiminti, rašo Championat.com.

Galime ilgai apie tai galvoti, prisiminti sinonimus, bet tinkamo žodžio mums nepavyksta rasti.

Kartais tai nutinka pačiu netinkamiausiu momentu, pavyzdžiui, svarbaus pokalbio ar pristatymo metu. Paprastų žodžių pamiršimas gali sukelti nusivylimą, gėdą ar net paniką. Tačiau kartais toks užmaršumas gali būti rimtų ligų simptomas.

Kodėl taip nutinka ir kaip su tuo susidoroti?

Kartais tai degeneracinio proceso ar kraujagyslių sutrikimų simptomas, kuris vėliau gali sukelti kraujagyslinę demenciją ar Alzheimerio ligą. Vyresniems nei šešiasdešimties metų žmonėms reiktų sunerimti, jei yra žmogus nebesiorientuoja erdvėje, pamiršta namų adresą, giminaičių ir draugų vardus.

Jei žmogus pradeda pastebėti atminties silpnėjimą, užmaršumą, išsiblaškymą, būtina užsiregistruoti pas neurologą. Gydytojas atliks išsamius tyrimus, kad nustatytų kognityvinius sutrikimus, taip pat tyrimus, kad nustatytų paslėptus nerimo ir depresijos sutrikimus.

[EU+Kuponai] Bent 2 kartus pigiau nei Lietuvoje! Stumdomų vartų automatika. Aukščiausia klasė. Paskutiniai vienetai
6933 4

Labai geros kainos

Specialūs kuponai

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Labai ribotas kiekis

Išsamiau

Išsamesnės apklausos, tyrimo ir laboratorinės diagnostikos metu nustatoma diagnozė ir parenkama terapija, padedanti kompensuoti paciento skundus ir simptomus.

Dabar išsamiau panagrinėkime užmaršumo priežastis. Pradėkime nuo paprastesnių, kurioms reikalingas kokybiškas žmogaus poilsis, bet ne medicininė intervencija.

Išstūmimo efektas. Mūsų smegenys nuolat apdoroja milžiniškus informacijos kiekius. Naujos žinios ir įspūdžiai gali išstumti iš atminties mažiau populiarius žodžius.

Koncentracija ir dėmesys. Kai mes sutelkiame dėmesį į ką nors kita, smegenys gali laikinai „išjungti“ prieigą prie kai kurių žodžių.

Emocinė būsena. Stresas, nuovargis, nerimas ar kiti emociniai veiksniai gali pakenkti gebėjimui prisiminti žodžius.

Amžius. Senatvėje ir garbaus amžiaus (60+) kai kuriems žmonėms gali kilti nedidelių atminties problemų, įskaitant žodžių užmiršimą.

Norėdami sumažinti užmaršumo epizodų skaičių, nustatykite miego ir poilsio grafiką, taip pat neleiskite savo smegenims nuobodžiauti – reguliariai mokykitės naujų žodžių, skaitykite knygas, spręskite galvosūkius. Atsipalaidavimui taip pat rekomenduojama užsiimti joga ir lengvu fiziniu aktyvumu (gimnastika, bėgimas, greitas ėjimas).

 

Rimtos žodžių pamiršimo priežastys

Tačiau užmaršumas gali būti rimtų ligų simptomas. Jei tai ignoruosite, kyla pavojus, kad problema tik padidės.

Ką medicininiu požiūriu gali rodyti dažnas žodžių užmiršimas?

Progresuojanti demencija. Užmaršumas, ypač ankstyvosiose demencijos stadijose, dažnai prasideda nuo paprastų žodžių pamiršimo. Taip yra dėl smegenų ląstelių, atsakingų už atmintį ir kalbą, pažeidimo.

Lengvas kognityvinis sutrikimas. Būklės, kai žmogus turi atminties ar mąstymo problemų, tačiau jos nėra pakankamai sunkios, kad trukdytų kasdieniam gyvenimui.

Praeinantis smegenų išemijos priepuolis. Tai trumpalaikis smegenų kraujotakos sutrikimas, galintis sukelti panašius į insulto simptomus, įskaitant užmaršumą ir kalbos sutrikimus.

Auglys ar kraujagyslių liga. Kraujagyslėse susidarę dariniai ar kraujo krešuliai, taip pat trombai, gali spausti už kalbą atsakingas smegenų sritis, sukeldami užmaršumą ir kitas kalbos problemas.

 

Dažnas žodžių užmiršimas taip pat gali būti trauminės smegenų traumos ar epilepsijos priepuolių pasekmė. Daugeliu atvejų viskas nėra taip rimti, todėl panikuoti nėra reikalo. Žodžių pamiršimas pats savaime nėra simptomas. Tačiau jei pastebite bendrą atminties pablogėjimą, reiktų kreiptis į gydytoją.

Be to, žodžių pamiršimas gali būti nervinio išsekimo pasekmė. Dažnai žodžiai, skaičiai ir objektai „išskrenda“ iš galvos, jei pacientas serga depresija ar nerimo sutrikimu. Rečiau ši būklė rodo vitamino B12 trūkumą arba skydliaukės problemas.

Ar reikėtų kreiptis į gydytoją, jei pamirštate žodžius?

Paprastam žmogui sunku suprasti, kas sukėlė užmaršumą. Tuo pačiu metu smegenų tyrimas gali būti brangus, todėl vizitas pas gydytoją gali būti dar labiau nukeliamas.

Dėl ko turėtumėte sunerimti?

Kaupiamasis pobūdis. Užmaršties epizodų dažnio padidėjimas, ypač per trumpą laiką.

Amnezijos mastas. Je pamirštate ne tik atskirus žodžius, bet ir ištisus įvykius ar reikšmingą informaciją, ateities prognozės nebūtų džiugios.

 

Profesinių įgūdžių praradimas. Sumažėjęs gebėjimas atlikti darbą ar namų ruošos darbus dėl užmaršumo.

Bendravimo sunkumai. Reiktų susirūpinti, jei tarpasmeniniame bendravime pamirštate vardus, pokalbių detales ar pažadus.

Psichoemociniai pokyčiai. Dirglumo, apatijos ar nerimo atsiradimas gali būti susijęs su kognityviniais sutrikimais.

Kalbos sutrikimai. Jei sunku rasti žodžius ar juos perfrazuoti, reikalinga neurologinė prognozė.

Taip pat svarbu ir asmens, susiduriančio su problema, amžius. Nors užmaršumas vyresnio amžiaus žmonėms gali būti natūralių senėjimo procesų pasekmė, staigus jo atsiradimas jaunesniems žmonėms gali rodyti organinį smegenų pažeidimą.

Visų pirma, jūs turite savarankiškai įvertinti savo užmaršumo lygį. Jei epizodai pasitaiko retai, netrukdo gyvenimui ir darbui, ir nėra lydimi antrinių simptomų, nėra pagrindo nerimauti.

Pasirūpinkite pakankamu poilsiu, susitvarkykite mitybą ir mankštos grafiką. Jei problema pradeda kelti nerimą, geriau kreiptis į neurologą ir atlikti specialisto paskirtus tyrimus.

Straipsnis yra tik informacinio pobūdžio. Prieš priimdami sprendimą, pasikonsultuokite su specialistu.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(0)
(1)
(-1)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()

Susijusios žymos: