„Geigerio skaitiklis spragsi. 456 sprogimai“  ()

Ir toliau vilioja žvejus.


Asociatyvus pav
Asociatyvus pav
© geralt (Pixabay Content Licence)|https://pixabay.com/photos/atomic-bomb-nuclear-weapons-2621291/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kazachstane vis dar kenčia kartos, nukentėjusios nuo sovietinių branduolinių bandymų, rašo „The Telegraph“.

Pietų Kazachstane, buvusio Semipalatinsko bandymų poligono (vieno didžiausių branduolinių bandymų poligonų pasaulyje) teritorijoje, vis dar girdimi nerimą keliantys Geigerio skaitiklio spragsėjimai.

Čia 1949 m. Sovietų Sąjunga pirmą kartą išbandė branduolinį ginklą. Sprogimas, įvykęs dėl sprogimo, buvo 10 kartų galingesnis nei ant Hirošimos numestos atominės bombos.

Iš viso Semipalatinsko bandymų aikštelėje buvo įvykdyti 456 branduoliniai sprogimai, kurie paliko negrįžtamą pėdsaką vietos gyventojų sveikatai. Kazachstano valdžios teigimu, radioaktyviųjų kritulių paveikti regiono miestuose ir kaimuose buvo daugiau nei pusantro milijono žmonių.

[Vokietija] Puikus būdas sumažinti šildymo sąskaitas net iki 30 %! Išmanieji radiatorių termostatai už tokias kainas, kokių Lietuvoje nebūna (Video)
5755

Nuostabiai geros kainos!

Gausus komplektas

Iš Vokietijos, retas atvejis

Greitas ir saugus pristatymas

Tuya; Zigbee; APP; Alexa; Google Home ir t. t.

Išsamiau

Regione yra didesnis vėžio, širdies ligų, įgimtų anomalijų ir reprodukcinių sutrikimų rodiklis. Daug šeimų neteko artimųjų, o savižudybių skaičius čia gerokai didesnis nei vidutinis. Radioaktyvioji tarša perduodama iš kartos į kartą, sukeldama genetines mutacijas ir rimtas sveikatos problemas palikuonims.

„Vėžys tapo dažna diagnoze; nėra šeimos, kurios jis nebūtų palietęs“, – sako 78 metų Olga Petrovskaja, visuomeninės organizacijos „Pokolenije“, vienijančios šių branduolinių bandymų aukas, pirmininkė. Ji pati dėl vėžio neteko brolio, tetos ir kitų giminaičių, taip pat patyrė daugybę persileidimų ir lėtinių galvos skausmų, susijusių su radiacija.

Pasak ekspertų, sovietų valdžia žinojo apie riziką, tačiau dėl slaptumo ir karinių tikslų nepaisė vietos gyventojų sveikatos. Bandymuose dalyvavę mokslininkai žinojo apie jonizuojančiosios spinduliuotės keliamus pavojus, tačiau regiono gyventojai, patys to nežinodami, tapo „bandomaisiais triušiais“.

 

Šiandien daugelis kazachų šeimų ir toliau kovoja su šio išbandymo padariniais. Asel Ošakbajeva, kuri gimė po to, kai buvo atlikti tyrimai, kenčia nuo sunkių neurologinių problemų, kurias sukėlė radiacija. Asel mama baiminasi dėl dukters ateities, nes pati sunkiai serga vėžiu.

Šeimos, auginančios vaikus su apsigimimais, dažnai susiduria su nesusipratimais. Mira Žumageldina, auginanti sunkią negalią turinčią dukrą, prisimena, kaip giminaičiai jai patarė atsisakyti vaiko, bet ji to nepadarė.

Nepaisant didelių kančių ir ilgos kovos už teisingumą, Kazachstano valdžia kritikuojama dėl nepakankamos paramos aukoms ir nenoro siekti kompensacijos iš Rusijos. Daugelis mano, kad valstybė tiesiog laukia, kol išmirs branduolinių bandymų aukų karta.

 

Nerimą kelia ir branduolinių bandymų atnaujinimas visame pasaulyje. Rusijai pasitraukus iš Branduolinių bandymų uždraudimo sutarties ir raginimams, Kazachstano aktyvistai ragina tarptautinę bendruomenę užkirsti kelią tragedijų pasikartojimui.

Gyvybės saugumas aplink buvusią bandymų aikštelę tebėra abejotinas: teritorijos užterštos radioaktyviomis medžiagomis, o vanduo ir maistas gali būti pavojingi sveikatai. Nepaisant to, sprogimo vietoje esantis „atominis ežeras“ ir toliau vilioja žvejus, nors jame esančiose žuvyse yra radioaktyvaus stroncio.

Semipalatinsko bandymų poligono istorija primena apie branduolinių ginklų kainą ir tarptautinės kontrolės bei branduolinių bandymų atsisakymo poreikį ateities kartų labui.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(3)
(0)
(3)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()