9-osios planetos paieškos. Sensacingas atradimas Saulės sistemos pakraštyje (Video) ()
Mokslininkai, naudodami antžeminius teleskopus, atrado naują nykštukinę planetą, esančią už paskutinės Saulės sistemos planetos Neptūno orbitos, regione, vadinamame Kuiperio juosta.

© Tom Ruen (CC BY-SA 4.0) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Planet_nine_artistic_plain.png
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Tyrimas buvo paskelbtas išankstinių spausdinių serveryje „arXiv“, rašo „Live Science“.
Astrofizikų atradimas susijęs su 9-osios planetos hipoteze, pagal kurią Saulės sistemoje yra nežinoma planeta, kuri daro įtaką kitų objektų orbitoms.
Šiuo metu Saulės sistemoje žinoma apie 8 planetų egzistavimą, iš kurių paskutinė yra Neptūnas. Taip pat žinoma, kad yra mažiausiai 5 nykštukinės planetos: Plutonas, Cerera, Eridė, Haumėja ir Makemakė.
Pagrindinis skirtumas tarp įprastos planetos ir nykštukinės planetos yra tas, kad tokie objektai yra tose vietose, kur yra daug kitų objektų, ir jų gravitacija negali „išvalyti“ šių pasaulių aplinkos. Tai yra, skirtingai nei įprasta planeta, nykštukinės planetos nėra dominuojantys objektai konkrečiame erdvės regione.
🚨 New dwarf planet candidate: 2017 OF201 🚨
— Tony Dunn (@tony873004) May 22, 2025
~700 km wide, now 90.5 AU from the Sun.
Orbit: a = 838 AU, q = 44.9 AU — deep into the inner Oort Cloud.
Possibly part of a hidden population totaling ~1% of Earth’s mass.
📄 Paper: https://t.co/zR5Cer6mzr#astronomy #dwarfplanet pic.twitter.com/btZDSHBb2R
|
Už Neptūno orbitos prasideda Kuiperio juosta – išorinės Saulės sistemos regionas, kuriame yra milijonai įvairių ledinių kūnų, įskaitant kometas ir nykštukines planetas. Garsiausia nykštukinė planeta Kuiperio juostoje yra Plutonas. Iki 2006 m. ji buvo laikoma devinta Saulės sistemos planeta, tačiau vėliau šio pasaulio statusas buvo pakeistas.
Dabar astronomai paskelbė, kad, naudodami antžeminius teleskopus, atrado naują nykštukinę planetą, vadinamą 2017 OF201. Jos orbita yra tokia pailga, kad ji apskrieja aplink Saulę per 25 000 Žemės metų. Būtent tiek laiko trunka metai šioje planetoje.
Mokslininkų skaičiavimai rodo, kad nykštukinė planeta 2017 OF201 yra sferinis kūnas, kurio skersmuo yra maždaug 700 km. Palyginimui, Plutono skersmuo yra 2377 km.
Mokslininkai nustatė, kad nykštukinė planeta 2017 OF201, artimiausiame Saulės taške savo sukimosi metu, yra maždaug už 45 astronominių vienetų nuo mūsų žvaigždės, tai yra beveik tokiu pat atstumu nuo Saulės kaip Plutonas. Tuo pačiu metu, tolimiausiame taške nuo Saulės, 2017 OF201 yra 1600 astronominių vienetų atstumu. Tai 1600 kartų didesnis atstumas nei atstumas tarp Žemės ir Saulės.
Naujosios nykštukinės planetos trajektorijos skaičiavimai parodė, kad artimiausiame Saulės taške ji buvo 1930 m., tai yra, kai buvo atrastas Plutonas. Šis objektas dabar yra dvigubai toliau nuo Saulės.
Labai pailga 2017 OF201 orbita rodo, kad ši nykštukinė planeta patyrė stiprią gravitacinę sąveiką su Neptūnu ir galbūt su kitais objektais. Yra prielaida, kad ši nykštukinė planeta iš pradžių buvo įmesta į Orto debesį, tolimiausią Saulės sistemos dalį, o paskui išmesta atgal.
Tokius objektus kaip 2017 OF201, esančius Saulės sistemos pakraštyje, labai sunku aptikti, todėl mokslininkai mano, kad tai ne vienintelė nykštukinė planeta, laukianti atradimo. Astronomai mano, kad toje kosmoso dalyje gali būti dar apie 100 panašios orbitos ir dydžio objektų, tačiau jie dar nerasti.
Naujoji nykštukinė planeta taip pat meta iššūkį teorijoms apie vadinamosios 9-osios planetos egzistavimą, kuri niekada nebuvo atrasta, tačiau daugelis astronomų mano, kad ji vis dar egzistuoja kažkur už Neptūno.
Kai kurie astronomai teigė, kad neįprastas kai kurių objektų orbitas už Neptūno ribų galima paaiškinti 9-osios planetos gravitacine įtaka. Tačiau nykštukinės planetos 2017 OF201 charakteristikos neatitinka šios teorijos, nes mokslininkai mano, kad jei 9-oji planeta egzistuoja, ji turėjo išmesti atrastą objektą iš Saulės sistemos.