„Vos trys naktys.“ Sukėlė pokyčius kraujyje ()
Jau seniai žinoma, kad miego trūkumas kenkia širdžiai, tačiau dabar mokslininkai pradeda aiškintis, kokią tiksliai žalą jis daro, rašo „Science Alert“.

© John-Mark Smith (Public Domain) | https://www.pexels.com/photo/man-wearing-green-printed-crew-neck-shirt-while-sleeping-296817/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Švedijos Upsalos universiteto mokslininkai atliko naują tyrimą ir nustatė, kad vos trys naktys, kai buvo miegama maždaug po keturias valandas per parą, sukėlė pokyčius kraujyje, susijusius su didesne širdies ligų rizika.
Mokslininkai tyrė uždegiminius baltymus kraujyje. Tai molekulės, kurias organizmas gamina, kai patiria stresą arba kovoja su liga.
Kai šių baltymų ilgą laiką būna daug, jie gali pažeisti kraujagysles ir padidinti tokių problemų, kaip širdies nepakankamumas, išeminė širdies liga ir prieširdžių virpėjimas, riziką.
|
Tyrime dalyvavo 16 sveikų jaunų vyrų, kurie kelias dienas praleido laboratorijoje, kur buvo griežtai kontroliuojami įvairūs veiksniai – nuo mitybos ir fizinio aktyvumo iki šviesos poveikio.
Dalyviai laikėsi dviejų režimų: tris naktis miegojo įprastai (8,5 val.) ir tris naktis miegojo ribotą laiką (4,25 val.). Po kiekvienos miego fazės vyrai atlikdavo trumpą, didelio intensyvumo treniruotę minant dviratį, o prieš ir po jos buvo tiriamas jų kraujas.
Tyrėjai kraujo mėginiuose išmatavo beveik 90 skirtingų baltymų. Jie nustatė, kad dėl miego trūkumo akivaizdžiai padaugėjo uždegiminių žymenų, susijusių su širdies ligomis.
Ir nors fiziniai pratimai paprastai padidina sveikų baltymų, tokių kaip interleukinas-6 ir BDNF (kurie palaiko smegenų ir širdies sveikatą), kiekį, po prasto miego šios reakcijos buvo silpnesnės.
Stebina tai, kad pokyčiai pasireiškė net ir jauniems, sveikiems suaugusiesiems – ir tik po kelių naktų blogo miego. Tai kelia nerimą, atsižvelgiant į tai, kaip dažnai suaugusieji retkarčiais prastai miega – maždaug vienas iš keturių žmonių dirba pamaininį darbą, dėl kurio sutrinka miego režimas.
Tyrėjai taip pat nustatė, kad svarbu, kokiu paros metu buvo paimtas kraujas: baltymų kiekis skyrėsi ryte ir vakare, ypač tada, kai buvo ribojamas miegas. Tai rodo, kad miegas turi įtakos ne tik tam, kas yra kraujyje, bet ir tam, kada šie pokyčiai labiausiai pastebimi.
Nors šiuolaikinis gyvenimas dažnai skatina mus iškeisti miegą į produktyvumą, bendravimą ar laiką prie ekrano, tokie tyrimai kaip šis primena, kad organizmas sumoka už miego stygiu aukštą kainą, rašo „Science Alert“.