Kelia grėsmę visai gyvybei Žemėje. Beprotiškas eksperimentas gali sukelti pasaulio pabaigą  ()

Grupė žymiausių pasaulio mokslininkų ragina nedelsiant nutraukti pavojingus tyrimus, kurie kelia „nepaprastą, potencialiai egzistencinę grėsmę“ gyvybei Žemėje.



© Rawpixel (atvira licencija) | https://www.rawpixel.com/image/5924826/free-microscope-public-domain-cc0-photo

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tai įvvko Paryžiuje vykusiame renginyje, skirtame dirbtinių „veidrodinių bakterijų“ (mirror microbes) kūrimui.

Dauguma gyvybę sudarančių molekulių egzistuoja dviem formomis, kiekviena yra kitos veidrodinis atspindys. Pasak mokslininkų, visų gyvų organizmų DNR sudaryta iš vadinamųjų „dešiniarankių“ nukleotidų, o baltymai – iš „kairiarankių“ aminorūgščių. Kai kurie mokslininkai nori pamatyti, kas nutiktų, jei sukurtumėte veidrodines molekules, kurios sutrikdytų šią natūralią tvarką, rašo „Express“.

Kiti mokslininkai nerimauja, kad tokie eksperimentai gali kelti rimtą pavojų, kuris turėtų pražūtingų pasekmių visai žmonijai.

[EU+Kuponai] Tik nuo 97€! Vėjo jėgainių rinkiniai. Turėkite energetinę nepriklausomybę visur, kur tik jums reikia
5521 7

Fantastiškai geros kainos

Specialūs kuponai

Iš Vokietijos greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Labai ribotas kiekis

Išsamiau

Daugiau nei 30 mokslininkų, įskaitant du Nobelio premijos laureatus, neseniai pasirašė peticiją, raginančią nekurti „veidrodinę gyvybę“. Minėtame susitikime Pasteuro institute Paryžiuje Stanfordo universiteto mikrobiologas ir imunologas Davidas Relmanas teigė, kad žmonija turėtų būti „sunerimusi dėl nepaprastos, potencialiai egzistencinės grėsmės galimybės“.

„Yra scenarijus, kai būsimas veidrodinis organizmas tampa plačiai paplitusia invazine rūšimi ir išstumia bei sutrikdo daugelį svarbių ekosistemų visoje planetoje, įskaitant ir mūsų pačių“, – sako Relmanas.

Ekspertai prognozuoja, kad dirbtinė veidrodinė gyvybė bus sukurta mažiausiai per dešimtmetį, jei pastangos šia kryptimi bus tęsiamos.

 

Tuo pačiu metu veidrodinės gyvybės šalininkai teigia, kad ji galėtų išgydyti lėtines ar sunkiai gydomas ligas. Šios idėjos priešininkai baiminasi, kad tokią dirbtinę gyvybę būtų itin sunku suvaldyti.

Davidas Biccardas, Pasteuro instituto sintetinės biologijos vadovas, teigė, kad veidrodiniai mikrobai gali būti ne apokaliptiniai ir galėjo egzistuoti prieš išnykdami.

„Daug kas nežinoma. Ir aš sutinku, kad yra ir scenarijus, pagal kurį tai yra katastrofiškas įvykis“, – pridūrė mokslininkas.

Veidrodinė gyvybė

Veidrodinė gyvybė yra hipotetinė gyvybės forma, pagrįsta molekulėmis, kurių chiralumas yra priešingas sausumos gyvybei. Žemėje visi gyvieji organizmai naudoja tam tikro „chiralumo“ molekules: aminorūgštys yra kairiarankės (L formos), o cukrūs – dešiniarankiai (D formos). Veidrodinė gyvybė, priešingai, naudotų dešiniarankes aminorūgštis ir kairiarankius cukrus. Tokie organizmai būtų biochemiškai nesuderinami su sausumos gyvybe, nors kitaip galėtų priminti jai pažįstamas formas – bakterijas, augalus ar net gyvūnus.

 

Veidrodinės gyvybės koncepcija nagrinėjama astrobiologijoje ir gyvybės kilmės teorijoje. Kai kurie mokslininkai teigia, kad tokia gyvybė galėjo atsirasti kitose planetose ar net Žemėje – kaip lygiagreti šaka, kuri išnyko arba egzistuoja atskirai. Veidrodinės gyvybės tyrimai padeda praplėsti mūsų idėjas apie galimas gyvybės formas Visatoje ir apie tai, koks įvairus gali būti gyvų organizmų biocheminis pagrindas.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(7)
(0)
(7)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()