Kiek aukso iškasė žmonės? Kiek jo dar liko Žemės gelmėse? Pateikė atsakymą  (1)

Auksas yra sunkusis metalas ir vienas rečiausių cheminių elementų Žemėje. Auksas susidaro susidūrus itin tankioms neutroninėms žvaigždėms ir pasklinda po kosmosą. Mokslininkai teigia, kad Žemėje yra daug aukso, bet ne visą šį auksą galima išgauti.



© Pexels (atvira licencija) | https://www.pexels.com/photo/gold-and-silver-round-coins-and-bullions-8442328/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

JAV geologijos tarnybos duomenimis, per visą istoriją žmonės iškasė maždaug 187 000 metrinių tonų aukso, o didžioji šio aukso dalis atiteko papuošalams.

Tuo tarpu Pasaulio aukso tarybos (organizacijos, kurią įkūrė pagrindiniai aukso gamintojai) duomenimis, žmonės iškasė daugiau nei 216 000 tonų aukso – kiekis, kuris tilptų į kubą, kurio kiekvienos kraštinės ilgis yra maždaug 22 metrai. Maždaug pusė šio aukso atiteko papuošalams, apie 22 % – aukso luitams ir monetoms, o 17 % – centriniams bankams visame pasaulyje.

Tačiau mokslininkai atkreipia dėmesį, kad Žemės plutoje vis dar yra daug aukso. Remiantis JAV geologijos tarnybos duomenimis, visame pasaulyje ekonomiškai perspektyviuose aukso telkiniuose yra apie 64 000 tonų šio tauriojo metalo. Didžiausi aukso telkiniai yra Rusijoje, Australijoje, Pietų Afrikoje ir Kinijoje.

[Lenkija+Kuponai] Tik nuo 78€! Namams ir automobiliui. Mega daugiafunkciai siurbliai sutvarkys tokią betvarkę, kuri atrodė neįveikiama
4154 1

Specialus rinkinukas

Fantastiškos kainos

Kuponai

Ribotas kiekis

Iš Lenkijos sandėlių greitas ir saugus pristatymas

1) „CROSIKO W07“ - daugiafunkcis siurblys

2) „CROSIKO C988“ - daugiafunkcis siurblys

Išsamiau

Tačiau ekspertai skiria aukso atsargas, kurias tikrai galima išgauti iš Žemės gelmių, ir tas, kurių telkiniai nėra galutinai patvirtinti. Pasak Pasaulio aukso tarybos, pasaulyje tikrai galima išgauti aukso atsargas 54 770 tonų, tačiau nepatvirtintos atsargos vertinamos 132 000 tonų.

Bendrieji skaičiavimai rodo, kad žinomuose telkiniuose yra nuo 251 000 iki 271 000 tonų aukso.

Tačiau, pasak Kalifornijos universiteto Berklyje, didžioji dalis aukso randama ne koncentruotuose Žemės plutos telkiniuose, o jūros vandenyje ir magminėse uolienose. Mokslininkai apskaičiavo, kad visos Žemės plutoje esančios aukso dalelės kartu tikriausiai sveria apie 400 milijoną tonų. Tačiau šio aukso, išsibarsčiusio po visą Žemės plutą, išgauti neįmanoma.

 

Tačiau tai dar ne visas auksas, esantis mūsų planetoje. 99 % aukso Žemėje iš tikrųjų yra mūsų planetos branduolyje. Jei jį būtų galima išgauti, tokio kiekio aukso pakaktų visą mūsų planetą padengti 0,5 metro storio sluoksniu.

Žemė formavosi prieš daugiau nei 4,5 milijardo metų, didžioji dalis aukso nusėdo planetos branduolyje. Tik nedidelė aukso dalis galiausiai atsidūrė arčiau Žemės paviršiaus.

 

Apie 99,5 % aukso atsargų Žemėje jau buvo jai susiformavus. Prieš 4,1–3,8 milijardo metų dar 0,5 % aukso atsargų į Žemę atkeliavo dėl didžiulių meteoritų smūgių.

Per milijardus metų aukso kiekis Žemėje beveik nepakito, nors jis ir toliau atkeliauja iš kosmoso, tačiau labai mažais kiekiais.

Atsižvelgiant į didžiulį aukso kiekį Žemės branduolyje, taip pat į skirtingą aukso koncentraciją Žemės plutoje, beveik neįmanoma tiksliai pasakyti, kiek aukso yra mūsų planetoje. Taip pat beveik neįmanoma nustatyti, kiek aukso žmonės dar neatrado.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(8)
(0)
(8)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai (1)