Lietuvai mesta pirštinė. Kur yra visų žemynų geografiniai centrai? ()
Senovės graikai tikėjo, kad Delfų miestas yra Omphalos, planetos bamba, pats pasaulio vidurys.

© Chmee2, CC BY-SA 3.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lithuania_Centre_of_Europe(2).jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Nors Žemės paviršius neturi aiškiai apibrėžto centro, bandymai nustatyti žemynų geografinius centrus vyksta jau šimtmečius. Šių centrinių taškų paieškas dažnai lemia tiek politika, tiek kartografija.
Azija
Dėl šio titulo konkuruoja dvi vietos: viena yra Rusijoje, netoli Kyzylo miesto, kur 1968 m. buvo pastatytas paminklas, žymintis jį kaip Azijos centrą.
Remiantis kinų 1992 m. skaičiavimais, Azijos centras yra maždaug 20 kilometrų į pietvakarius nuo Urumči, Kinijoje.
Dėl šios priežasties šioje vietoje buvęs kaimas buvo perkeltas ir pakeistas nauja gyvenviete, pavadinta „Azijos širdis“.
Australija
Kadangi žemyne tik viena šalis, Australijos centro apibrėžimas buvo paprastesnis, tačiau metodologiškai vis tiek įvairus.
Visuotinai pripažinta vieta, Lamberto centras, buvo nustatyta naudojant 24 500 pakrantės taškų atoslūgio metu, kad būtų galima nubraižyti žemės formą.
|
Geografinis centras yra koordinatėse 25°36′36,4″ pietų platumos ir 134°21′17,3″ rytų ilgumos.
Afrika
Afrikos centrinis taškas nesukėlė daug ginčų. Keli šaltiniai, įskaitant „World Atlas“, nurodo geografinį centrą netoli Epenos miesto Kamerūne.
Tikslus skaičiavimo metodas ne visada nurodomas, tačiau, skirtingai nei Europoje ar Šiaurės Amerikoje, prieštaringų teiginių nebuvimas padėjo šiai vietai išlaikyti savo statusą.
Europa
Europa patyrė didžiausią konkurenciją dėl savo geografinio centro. Dėl šio titulo varžosi kelios vietos visame žemyne, įskaitant miestus Vokietijoje, Lenkijoje, Švedijoje, Slovakijoje, Baltarusijoje, Vengrijoje, Čekijoje, Estijoje ir Ukrainoje.
Vietiniai tyrimai dažnai sąmoningai centrą įdeda į savo teritorijas. Tačiau vienintelė oficialiai pripažinta vieta yra Lietuvoje, 26 km į šiaurę nuo Vilniaus. Šį apibrėžimą pateikė prancūzų mokslininkai, kurie Europos svorio centrą apskaičiavo kaip geometrinę figūrą.
Šiaurės Amerika
Dešimtmečius Rugby miestas Šiaurės Dakotoje buvo laikomas Šiaurės Amerikos centru, jam atminti netgi buvo pastatytas paminklas.
Tęsinys kitame puslapyje:
2010-aisiais vienas baro savininkas Robinsone, 158 kilometrus į pietus, užginčijo šį teiginį, sakydamas: „Mes turime tokią pačią teisę kaip ir visi kiti“.
Galiausiai nauju geografijos profesoriaus Peterio Rogersono sukurtu metodu nustatytas tikrasis centras mieste, vadinamame Center, taip pat Šiaurės Dakotoje, nutolusiame nuo Rugby 230 km į pietus.
Nors miestas iš pradžių buvo taip pavadintas dėl to, kad yra apygardos centre, jo pavadinimas dabar įgavo platesnę reikšmę.
Pietų Amerika
Pietų Amerikos centras pirmą kartą buvo nustatytas 1909 m. ir yra Kujabos mieste, Brazilijoje. Vėlesni, 10-ojo dešimtmečio matavimai parodė, kad jo padėtis yra 45 kilometrai į šiaurės rytus nuo miesto.
Nepaisant šio koregavimo, didelių ginčų ar nacionalinių nesutarimų nekilo, o Kujabos regionas ir toliau plačiai pripažįstamas žemyno viduriu.
Antarktida
Antarktida kelia didžiausią netikrumą. Kai kurie teigia, kad jos centras yra netoli Pietų ašigalio, tačiau oficialių skaičiavimų ar pagrįstų teiginių nėra.
Neturint vietos gyventojų, nėra jokios ypatingos motyvacijos tikslesniam apibrėžimui.
Šie taškai tarnauja kaip tapatybės, pasididžiavimo ar smalsumo simboliai. Net jei jie netikslūs, jie padeda įtvirtinti mūsų supratimą apie didžiulius, beribius žemynus konkrečiu ir neabejotinai žmogišku būdu.