Mokslininkai pasibaisėję. JAV sprendimas gali sukelti katastrofą Žemėje ()
Netrukus klimatologai nebegaus gyvybiškai svarbių duomenų apie jūros ledo būklę, kuri yra pasaulinio atšilimo rodiklis.

© Ekrano kopija | https://www.star.nesdis.noaa.gov/mirs/ssmis.php
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Klimatologai negalės naudotis palydoviniais duomenimis, matuojančiais jūros ledo kiekį, kuris yra klimato kaitos rodiklis. Faktas yra tas, kad JAV Gynybos departamentas paskelbė planus nutraukti duomenų apdorojimą moksliniams tyrimams.
JAV vyriausybė ir toliau skaudžiai smūgiuoja mokslui, mažindama mokslinių tyrimų finansavimą, siekdama sumažinti biudžeto išlaidas. Pavyzdžiui, dešimtys NASA misijų iškilo pavojus, nes JAV kosmoso agentūros biudžetas yra sumažintas.
Dabar Nacionalinio sniego ir ledo duomenų centro (NSIDC), įsikūrusio Kolorado valstijos universitete Boulderyje, mokslininkai, panaudoję duomenis iš specialaus SSMIS (Special Sensor Microwave Imager / Sounder) jutiklio, sumontuoto Pentagono orų palydovuose, buvo informuoti, kad netrukus jie nebeturės prieigos prie šių duomenų.
|
SSMIS yra mikrobangų radiometras, galintis nuskaityti Žemę ir ištirti ledo dangos mastą sausumoje ir jūroje. JAV gynybos departamentas naudoja šiuos duomenis savo laivų dislokavimui planuoti, tačiau apdorotus duomenis visada teikdavo mokslininkams.
Pentagonas pareiškė, kad Karinio jūrų laivyno Skaitmeninės meteorologijos ir okeanografijos centras nustos apdoroti realaus laiko duomenis ir nebeteiks mokslininkams jūros ledo duomenų, nors sprendimas atidėtas iki liepos pabaigos.
Jūros ledo indeksas, matuojantis, kiek ledo dengia vandenyną Arktyje ir Antarktidoje, yra labai jautrus visuotiniam atšilimui, nes kylanti vidutinė temperatūra tiek vandenyne, tiek atmosferoje lemia didesnį jūros ledo nykimą. Jūros ledas veikia kaip buferis, lėtinantis ar net užkertantis kelią didelių ledynų tirpimui. Be šio buferio jūros lygis gerokai pakiltų.
Jei mokslininkai negalės gauti jūros ledo duomenų, jie negalės matyti kai kurių svarbiausių klimato kaitos rodiklių ir negalės pasakyti, kiek arti esame katastrofiško jūros lygio kilimo.
Tuo tarpu Japonijos aviacijos ir kosmoso tyrimų agentūra (JAXA) turi „Shizuku“ palydovą, kuriame yra AMSRS-2 instrumentas, atliekantis praktiškai tą patį darbą kaip ir SSMIS.
NSIDC mokslininkai jau svarsto galimybę pereiti prie AMSRS-2 duomenų. Tačiau perkėlimui reikėtų laiko, kad prietaisas ir duomenys būtų sukalibruoti pagal NSIDC sistemas, o tai reikštų, kad mokslininkai daugelį mėnesių praleistų svarbią informaciją. Tai būtų didelis smūgis klimato kaitos stebėjimams.