Įvardinta šalis, kuri išnyks pirmoji. Kam nepasiseks? ()
Ramiojo vandenyno viduryje yra viena mažiausių pasaulio šalių, kurioje gyvena tik apie 10 000 gyventojų. Tačiau ji gali būti nušluota nuo Žemės paviršiaus, jei vandenyno lygis bent šiek tiek pakils.

© Wikipedia (atvira licencija) | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flag_of_Tuvalu.svg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
1000 kilometrų į šiaurę nuo Fidžio, vakarų-centrinėje Ramiojo vandenyno dalyje, šiek tiek žemiau pusiaujo, yra atoki šalis Tuvalu – į ją patekti nėra lengva, tačiau vietiniams gyventojams pavyko sukurti visuomenę, kuri remiasi bendruomenės vertybėmis, o ne formalia valdžia.
Tuvalu atrodo apsaugota nuo daugelio aplinkinio pasaulio pavojų, tačiau virš jos slypi daug didesnė grėsmė – per ateinančius 50 metų sala gali būti nušluota nuo pasaulio žemėlapio. Pagrindine grėsme šalies egzistavimui laikoma dėl antropogeninės klimato kaitos kylantis jūros lygis.
Atsižvelgiant į Tuvalu atokumą ir nepasiekiamumą, JT Pasaulio turizmo organizacija 2023 m. ją paskelbė mažiausiai lankoma šalimi pasaulyje – kasmet į ją atvyksta vos 3700 turistų.
|
Salyną sudaro keturios rifų salos ir penki koralų atolai, o jo plotas yra apie 26 kvadratiniai kilometrai, todėl Tuvalu yra ketvirta pagal dydį šalis pasaulyje. Kalbant apie gyventojų skaičių, joje gyvena apie 10 000 žmonių.
Ekspertai teigia, kad ten patekti nebus lengva – tiesioginių tarptautinių skrydžių nėra, o į Fidžio salų grandinę ir iš jos skraidoma tik tris kartus per savaitę. Todėl kelionė į Tuvalu užima daug laiko ir pinigų, todėl šalį dažniausiai lanko drąsesni turistai.
Tie, kuriems pavyko pasiekti Tuvalu, sako, kad gyvenimas salyne yra labai ramus ir „visi atrodo kaip viena didelė šeima – vietiniai tiesiogine prasme pažįsta vienas kitą“.
Deja, šiandien Tuvalu iškilo nauja grėsmė – mokslininkai prognozuoja, kad per ateinančius 50 metų šalis gali išnykti iš pasaulio žemėlapio. Pagrindinės priežastys bus antropogeninė klimato kaita ir kylantis jūros lygis.
2022 m. Tuvalu užsienio reikalų ministras Simonas Kawa JT COP26 klimato kaitos konferencijoje pasakė kalbą stovėdamas iki kelių vandenyje ten, kur anksčiau buvo sausuma. Aukščiausiam šalies taškui esant vos apie 4 metrus virš jūros lygio, bet koks jūros lygio kilimas tiesiogine prasme reiškia, kad dalis šalies bus apsemtos, o kita dalis taps netinkama gyventi.
2023 m. Australija pasiūlė šiai mažai salų valstybei galimybę ten egzistuoti. Vietiniai gyventojai neįvertino šio gesto. 2024 m. spalį Tuvalu ministras pirmininkas Feleti Teo paskelbė ataskaitą, kurioje kritikavo Australiją, Kanadą ir JK dėl neproporcingai didelio iškastinio kuro išmetimo, palyginti su jų gyventojų skaičiumi.
Ataskaitoje teigiama, kad turtingesnės šalys gauna daugiausia naudos iš anglies ir dujų, todėl jos gali lengviau toleruoti iškastinio kuro gamybos mažinimą.