Žmonės nebuvo pirmieji, pasiekę Mėnulį. Tai buvo... netikėti gyvūnai ()
Dar prieš tai, kai pirmieji žmonės 1968 m. gruodį apskrido Mėnulį, tai padarė du ropliai, skridę sovietiniu erdvėlaiviu.

© HrAtsuo, CC0 1.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Apollo_8_command_module.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
1968 m. gruodį NASA astronautai pirmą kartą istorijoje apskrido Mėnulį erdvėlaiviu, vykdydami „Apollo 8“ misiją. Tai buvo pasiruošimas pirmajam žmogaus nusileidimui Mėnulyje, kuris įvyko 1969 m. Tačiau 1968 m. rugsėjį prie Žemės palydovo pirmieji atsidūrė ne žmonės, o du vėžliai.
1968 m. rugsėjo 18 d. sovietų erdvėlaivis „Zond-5“ sugebėjo apskristi Mėnulį, tačiau jame nebuvo žmonių, tik du vėžliai. Jie tapo pirmaisiais sausumos gyvūnais, atlikusiais tokią kelionę į kosmosą ir grįžusiais į Žemę. Be vėžlių, erdvėlaivis taip pat gabeno vabzdžius ir mikroorganizmus.
Vėžliai buvo išsiųsti į skrydį aplink Mėnulį, siekiant ištirti kosminių kelionių poveikį gyviesiems organizmams. Šis įvykis įvyko praėjus 12 metų po to, kai 1957 m. buvusi SSRS į kosmosą paleido pirmąjį dirbtinį Žemės palydovą, ir 8 metams po to, kai 1961 m. į kosmosą buvo paleistas pirmasis žmogus. Taigi Sovietų Sąjunga pradėjo kosmoso lenktynes su Jungtinėmis Valstijomis. Tačiau amerikiečiai jas laimėjo bent jau ta prasme, kad 1969 m. jie pirmieji nutupdė savo astronautus Mėnulyje. SSRS to padaryti niekada nepavyko.
|
Septintojo dešimtmečio pabaigoje Sovietų Sąjunga jau pralaimėjo kosmoso lenktynes Jungtinėms Valstijoms. Šaliai trūko galingos paleidimo priemonės, galinčios nugabenti erdvėlaivį į Mėnulį su žmonėmis.
Tačiau norėdama bent šiek tiek laimėti šiose lenktynėse, SSRS nusprendė į Mėnulį pasiųsti gyvūnus, o ne žmones. Ir tai buvo sėkminga misija.
Du vėžliai į kosmosą pakilo 1968 m. rugsėjo 15 d., nors erdvėlaivyje jie buvo nuo rugsėjo 2 d. Vėžliai ten buvo laikomi be maisto. Sovietų mokslininkai nerimavo, kad bet koks roplių suvalgytas maistas gali sutrikdyti duomenis, kuriuos jie tikėjosi gauti misijos metu.
Po apskriejimo aplink Mėnulį, vėžlius gabenęs erdvėlaivis grįžo į Žemę 1968 m. rugsėjo 21 d. ir nukrito į Indijos vandenyną. Abu vėžliai ne tik išgyveno, bet ir buvo gana geros būklės, nors ir buvo gerokai sulieknėję.