„Gali aktyvuotis šimtai ugnikalnių. Jie išsiveržia dažniau ir sprogsta stipriau“ ()
Tai kelia nerimą kai kuriems mokslininkams.

© Gylfi (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/volcano-lava-iceland-nature-7396466/
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Klimato kaita gali paskatinti šimtų ugnikalnių aktyvaciją visame pasaulyje, o tai savo ruožtu gali dar labiau sustiprinti jos padarinius, skelbia „Science Alert“.
Remiantis naujausiais modeliais, ledo atsitraukimas gali išjudinti iš miego po ledynais esančius ugnikalnius. Pasauliui negresia tiesioginis ugnikalnių sprogimo pavojus, tačiau išvados rodo, kad šiandieninis spartus ledynų tirpimas gali padidinti išsiveržimų riziką ateityje.
Tikėtina, kad tai įvyks per šimtus, o gal net tūkstančius metų, tačiau visada naudinga būti pasiruošus, ypač tokiose vietose kaip Antarktida, kur šiuo metu daugiau nei 100 paslėptų ugnikalnių yra įkalinti po ledu.
Tyrimas grindžiamas Patagonijos ledo sluoksniu, kuris kadaise dengė pietinį Pietų Amerikos pakraštį. Daugiau nei prieš 18 000 metų, kai ledo danga buvo sunkiausia, magma susikaupė ir susikristalizavo maždaug 10–15 km gylyje po paviršiumi.
|
Tačiau atšilus klimatui ir ištirpus ledynams spaudimas sumažėjo. Mokslininkai mano, kad Žemės pluta šoktelėjo aukštyn, nespaudžiant ledo svoriui, o požeminėje magmoje esančios dujos galėjo išsiplėsti – tai yra pagrindinis ugnikalnių išsiveržimų veiksnys.
Mokslininkai išanalizavo mėginius iš šešių Čilės ugnikalnių, kad sužinotų daugiau apie jų išsiveržimų praeitį. Vienas iš jų, Mocho-Choshuenco ugnikalnis, dabar yra neaktyvus, tačiau, remiantis naujausiais duomenimis, jo išsiveržimų aktyvumui praeityje įtakos turėjo Patagonijos ledo slinkimas ir atsitraukimas.
Prireikė maždaug 3 000–5 000 metų, kol regiono ledo „išsikrovimas“ sukėlė sprogstamuosius išsiveržimus, todėl tikriausiai turime daug laiko pasiruošti.
Tačiau šiuolaikinei Patagonijai prarandant vis daugiau ledo, kai kurios sausumos dalys atsigauna netikėtai sparčiai, ir tai kelia nerimą kai kuriems mokslininkams.
„Ledynai turi tendenciją slopinti po jais esančių ugnikalnių išsiveržimų kiekį. Tačiau dėl klimato kaitos atsitraukus ledynams, mūsų išvados rodo, kad šie ugnikalniai išsiveržia dažniau ir sprogsta stipriau“, – aiškina Viskonsino-Medisono universiteto vulkanologas Pablo Moreno-Yaegeris, pristatęs tyrimus Goldschmidto konferencijoje.