Išradingi kaukėti superpiktadariai. Kodėl orkos turi baltas dėmes šalia akių?  ()

Banginiai orkos yra vieni baisiausių vandenyno plėšrūnų, juos lengva atpažinti iš juodo kaip anglis kūno, papuošto ryškiai baltais lopais, ypač „akių dėme“ ant galvų. Šios dėmės ne tik suteikia plėšrūnams įspūdį kaip kaukėtiems superpiktadariams, bet ir yra puikus evoliucijos įrankis.


Orka
Orka
© birdy 1995, CC BY-SA 3.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Orcinus_orca-Zeichnung.jpg

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pastaruoju metu mokslininkai ypatingą dėmesį skiria orkoms, bandydami suprasti masinių išpuolių prieš laivus Gibraltaro sąsiauryje ar išpuolių prieš didžiuosius baltuosius ryklius priežastis. Tačiau tyrėjai atrado ir stebėtinai mielų orkų apraiškų: pavyzdžiui, jos masažuoja viena kitą dumbliais, dalijasi maistu su žmonėmis ir netgi įvaldė bučiavimąsi liežuviu.

Juodai balta žudikinių banginių spalva daugiausia yra maskuotė. Didžioji jų pilvo dalis yra balta, žiūrint iš apačios susiliejanti su saulės apšviestu vandeniu, o didžioji viršutinė kūno dalis yra juoda, žiūrint iš viršaus susiliejanti su vandenyno gelmėmis. Ši dvipusė spalva, vadinama kontršešeliniu atspalviu (countershading), būdinga daugeliui gyvūnų visame pasaulyje.

[Mažiausia kaina istorijoje!] 2000+ užsakymų ir lietuvių pagyros. „Fantastiškas. Mano žmona 9-ame danguje. Labiausiai pasiteisinęs pirkinys!“ (Video, „ABIR WD8“ atsiliepimai)
6999

Mažiausia kaina istorijoje

2000+ užsakymų

Labai giriamas pirkėjų iš Lietuvos ir viso pasaulio

Specialūs kuponai

Iš EU, greitas ir saugus pristatymas

Naujausi techniniai sprendimai ir puikios valymo galimybės

Išsamiau

Tačiau žudikiniai banginiai taip pat turi keistų dėmių, kurios neatitinka šio modelio: orkos turi pilkšvą „balno dėmę“ iškart už nugaros peleko, taip pat išskirtines „akių dėmes“ ant galvų šonų.

Tai destruktyvaus rašto pavyzdys, kuris figūros kontūrą suskaido ryškiai kontrastingu raštu. Štai kodėl gyvūnijos pasaulyje, taip pat kariuomenės naudojami maskavimosi raštai, retai būna vientisi. Ryškių, kontrastingų raštų derinys daug geriau supainioja ir paslepia formą nei vienas atspalvis.

 

Orkos yra viršūninės plėšrūnės, todėl jiems nereikia naudoti maskuotės, kad pasislėptų nuo galimų grėsmių. Priešingai, orkos naudoja savo spalvą, kad slapta priartėtų prie savo grobio, kuris gali būti bet kas – nuo ruonių iki banginių ir net didžiųjų baltųjų ryklių.

Įdomu tai, kad žudikinių banginių grupių pigmentacija nėra vienoda. Mokslininkai anksčiau nustatė, kad skirtingose pasaulio vandenynų dalyse gyvenančių žudikinių banginių populiacijos turi savo unikalų raštą, primenantį gaujos emblemą ar komandos spalvas. Skirtumai yra tokie pastebimi, kad tyrėjai gali naudoti dėmių formą žudikinių banginių grupėms identifikuoti ir jų elgesiui sekti.

 

Šiaurės Atlanto žudikinių banginių tyrimas parodė, kad jų akių dėmių forma taip pat skiriasi tarp grupių, gyvenančių Norvegijos, Islandijos, Britanijos, Ispanijos ir Grenlandijos vandenynuose. Pavyzdžiui, grupė, plaukiusi netoli Hebridų šiaurės Škotijoje, turėjo savitą „įstrižą“ akių dėmę, kuri ryškiai skyrėsi nuo kitų.

Dar ryškesni skirtumai pastebėti tarp žudikinių banginių Pietų vandenyne aplink Antarktidą. Tyrėjai juos suskirstė į kelis skirtingus ekotipus: A, B, C ir D, kurių kiekvienas pasižymi unikaliais ženklais, elgesiu ir teritoriniu paplitimo diapazonu.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(4)
(0)
(4)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()